خطری عظیم در کمین ایرانی ها

به گزارش مجله فیروزی، خبرنگاران : استاد اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، معتقد است که ایران هنوز سوار بر موج اول بیماری کرونا است.

خطری عظیم در کمین ایرانی ها

به گزارش خبرنگاران به نقل از مهر، حمید سوری، با بیان اینکه شیوع کرونا در ایران به مرحله خطرناکی رسیده است، گفت: در حال حاضر وارد پیک سوم شده ایم، شرایطی که تا به امروز هیچ کشوری در جهان به این شرایط نرسیده است.

وی با تاکید بر اینکه میانگین مرگ ناشی از کرونا در کشور حدود 2,5 برابر میانگین جهانی به ازای یک میلیون نفر جمعیت است، گفت: ایران یکی از 10 کشوری است که هفته ها است رتبه های بالای مرگ و میر را ثبت می نماید.

سوری با اشاره به اینکه شرایط کشور به لحاظ گسترش اپیدمی، در شرایط بحرانی است، شرح داد: این نگرانی وجود دارد که تغییرات آماری همچنان ادامه داشته باشد، چرا که در اپیدمی ها تغییرات حتی اگر هیچ اقدام مداخله ای انجام نگردد به صورت طبیعی ایجاد می گردد.

به گفته وی، اپیدمی ها در طول تاریخ همیشه دستخوش نوساناتی بوده اند، به این شکل که در گذشته ها و زمانی هم که بشر توانایی مداخلات جدی را در اپیدمی ها نداشت همچنان و به صورت طبیعی با نوساناتی کنترل یا بیشتر می شدند.

سوری اضافه نمود: بخشی از این تغییرات به طبیعت بیولوژیک بیماری و بخش دیگری به رفتارهای مردم وابسته است.

وی، ترس از سرعت انتشار بیماری در اپیدمی ها را یکی از مهمترین عوامل رفتارهای بازدارند مردم دانست و اعلام کرد: زمانی که آمار مبتلایان و مرگ و میرها بالامی فرایند ترس افراد بیشتر می گردد و مردم بیشتر ملاحظات بهداشتی را رعایت می نمایند و متأسفانه به محض کاهش آمارها مردم دچار خوش خیالی کاذب می شوند و رفتارهای پرخطر انجام می دهند، خوش خیالی در پاندمی ها به مراتب شرایط را در خطرناک ترین حالت موجود قرار خواهد داد.

سوری، ترس و اضطراب بی اندازه و در عین حال خوش خیالی کاذب را در پاندمی ها دو روی یک سکه توصیف کرد و گفت: هرکدام از این رفتارها در صورتی که باعث وسواس، اضطراب و یا خوش خیالی کاذب و در نهایت انجام رفتارهای پرخطر باشد آسیب زننده و مشکل آفرین است.

وی، عدم ایجاد تعادل منطقی بین بیم و امید در پاندمی ها را مهم ترین عامل شعله ور تر شدن آتش اپیدمی ذکر کرد و ارائه راهکارهای مؤثر تر برای مهار بیماری را از سوی سیاستگذاران و متولیان این حوزه خواهان شد.

سوری با بیان اینکه کشور ما همچنان در موج اول اپیدمی کووید 19 قرار داد، اضافه نمود: ایران در موج اول کرونا و وارد پیک سوم بیماری شده است.

این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه واژه های موج و پیک، دو معنای کاملاً متفاوت دارند گفت: زمانی که اعلام می گردد به موج دوم یا سوم بیماری رسیده ایم، یعنی اینکه توانسته ایم اپیدمی را در مرحله ای خاموش و یا به مهار کامل بیماری برسانیم و در بازه زمانی دیگری دوباره شاهد پیدایش نمونه های دیگر بیماری باشیم ولی از زمان شیوع کرونا تا به امروز چنین تجربه ای نداشته ایم که بیماری به مرحله خاموشی برسد، بنابراین ایران همچنان در موج اول بیماری کرونا قرار گرفته است.

سوری ادامه داد: نوسانات کاهش و یا افزایش موارد بیماری نیز پیک نامیده می گردد، در ماه هایی که گذشت دو مرتبه شاهد طغیان بیماری بوده ایم و طبق شواهد و مطالعات در حال حاضر پیک سوم کرونا هم در کشور شکل گرفته است. برای مثال در آنفلوانزای فصلی هر ساله موج های مکرری به دنبال هم ایجاد می شوند به این شکل که یک یا دو هفته موارد حاد بیماری را شاهد هستیم و پس از رسیدن بیماری به قله یا پیک، نهایتاً بیماری کنترل شده و در ادامه ممکن است یک یا دو ماه بعد مجدداً موج های دیگری بیماری را داشته باشیم.

وی گفت: کشورهایی همانند استرالیا، نیوزلند، ایسلند و هنگ کنگ وارد پیک دوم شده اند ولی ایران و آمریکا با توجه به آمار همچنان درگیر پیک اول هستند.

سوری ادامه داد: در اپیدمی ها کلماتی همانند مهار، موج، پیک، کنترل و یا خاموشی هر کدام معنایی خاص خود را دارند، بنابراین صرفاً نمی توان با کلمات بازی کرد چرا که برای هر مرحله ای از اپیدمی باید اقدامات خاصی صورت گیرد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، همچنین درباره کاربرد رنگ هایی که در توصیف شرایط کرونا در مناطق مختلف کشور استفاده می گردد نیز شرح داد: در خصوص شرایط شهرها هم همین موضوع است به این شکل که ما شهرها را با عناوین مختلف رنگ بندی می کنیم همانند قرمز، نارنجی، زرد، سبز و غیره، این موارد تعاریف استانداردی دارند و به این شکل نیست که هر مسئول محلی و یا استانداری برای نشان دادن حاد بودن شرایط ادعا کند قرمز تیره هستیم یا به سیاهی می رویم.

سوری با اشاره به اینکه در حال حاضر هیچ منطقه سبزی در کشور وجود ندارد، گفت: اگر چنانچه دو هفته از دوره بیماری بگذرد و هیچ مورد جدیدی مشاهده و یا گزارش نشده باشد اصطلاحاً به این منطقه، منطقه سبز می گوئیم، ضمن اینکه این منطقه می تواند در حد یک روستا، شهر، استان و یا کل کشور باشد.

وی با تاکید بر اینکه از شروع اپیدمی تا به امروز هیچ استانی و یا منطقه سبزی در کشور نداشته ایم، اعلام کرد: مجامع بین المللی با اهداف و مزامین خاصی مناطق را رنگ بندی می نمایند و این شاخص های عمومی با رنگ های سبز، زرد، نارنجی و قرمز تفکیک می شوند.

سوری ضمن تشریح شرایط کشور به لحاظ شیوع، گفت: زمانی که بیش از 25 مورد بیمار جدیدی طی دو هفته تأیید گردد در تعاریف قرمز نامگذاری می گردد بنابراین در حال حاضر تمامی نقاط کشور قرمز است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، در ادامه در خصوص زمان توزیع واکسن کرونا نیز شرح داد: سازمان ها و مؤسسات علمی معتبر در جهان در حال اجرا کارآزمایی های علمی برای فراوری واکسن هستند ولی تا به امروز واکسنی که برای استفاده عمومی عرضه شده باشد، در شلف داروخانه ها قرار نگرفته است.

سوری اعلام کرد: به طور معمول و در شرایط عادی فراوری واکسن مؤثر و جدید از زمان تحقیقات تا عرضه بین 10 تا 15 سال زمان می برد ولی امید داریم با توجه به شرایط اورژانسی و بحرانی ویروس کووید 19 این تحقیقات با کوشش شبانه روزی شرکت های دارویی در سطح جهان به حداقل زمان ممکن تقلیل یابد.

وی، ایمنی و اثربخشی واکسن کرونا را از جمله مهم ترین نکات اساسی در فراوری واکسن ذکر کرد و اضافه نمود: ممکن است واکسنی که در اختیار عموم قرار می گیرد اثر بخشی لازم را داشته باشد ولی به میزان کافی ایمنی نداشته باشد، به این معنی که افراد را در مقابل کرونا ایمن کند ولی عوارض دیگری را برای افراد ایجاد کند بنابراین باید تمامی جوانب با در بالاترین سطح ایمنی و اثربخشی اعمال گردد.

سوری، تأیید سازمان بهداشت جهانی را برای استفاده عموم از واکسن کرونا ضروری ذکر کرد و گفت: زمانی که واکسن و یا دارویی به تأیید سازمان بهداشت جهانی می رسد به این معنی است که از فیلترهای جهانی عبور نموده و اثر بخشی و ایمنی لازم را دارد. تنها در این مورد است که بازارهای جهانی و مصرف نمایندگان اطمینان بیشتری نسبت به این داروها و یا واکسن ها پیدا می نمایند.

این استاد دانشگاه در ادامه در باره ضرورت استفاده از واکسن آنفلوانزا، اضافه نمود: اولویت استفاده از واکسن آنفلوانزا صرفاً برای افراد و گروه های آسیب پذیر است و هرگز نباید تقاضای کاذب برای تزریق واکسن به صورت عمومی ایجاد گردد.

به گفته سوری، سلاح های قدرتمند، مانند ماسک و فاصله اجتماعی می توانند به کاهش بار بیماری ها و در عین حال فشار کاری سیستم بهداشت و درمان یاری نمایند.

استاد اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تاکید نمود: پیغام قطعی و درست برای تزریق و یا عدم تزریق واکسن این است که گروه های پرخطر مثل بیماران کلیوی مبتلایان به فشار خون و افرادی که دارای بیماری دیابت و افراد بالای 60 سال از واکسن آنفلوانزا استفاده نمایند.

وی درباره ضرورت استفاده از واکسن آنفلوانزا در زنان باردار نیز شرح داد: تزریق این واکسن در زنان باردار نیز صرفاً بسته به ماه بارداری و شرایط به نظر پزشک متخصص وابسته است.

سوری در ادامه توصیه کرد: اگر چنانچه کسی احتیاج به تزریق واکسن آنفلوانزا ندارند، نباید خودخواهانه این امکان را از فرد احتیاجمند دیگری بگیرد چرا که با این کار به سایرگروه ها ظلم نموده است.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 29 آبان 1399 بروزرسانی: 29 آبان 1399 گردآورنده: mfiroozi.ir شناسه مطلب: 1090

به "خطری عظیم در کمین ایرانی ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خطری عظیم در کمین ایرانی ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید