در ایران 6.5 میلیون نفر با کامپیوتر یا لپ تاپ بازی می کنند

به گزارش مجله فیروزی، تهران (پانا) - معاونت پژوهش بنیاد ملی بازی های رایانه ای یا مرکز تحقیقات بازی های دیجیتال (دایرک) در تازه ترین پژوهش خود مبتنی بر پیمایش ملی مصرف بازی های دیجیتال در ایران که سال 1399 انجام شد، شاخص ترین اطلاعات استفاده از پلتفرم رایانه در میان بازیکنان ایرانی را در قالب گزارشی تهیه و منتشر کرده است.

در ایران 6.5 میلیون نفر با کامپیوتر یا لپ تاپ بازی می کنند

به گزارش اداره ارتباطات و امور بین الملل بنیاد ملی بازی های رایانه ای، اگرچه واژه بازی رایانه ای بعضا به کل بازی های ویدئویی اطلاق می شود؛ اما به شکل تخصصی این واژه برای پلتفرم رایانه که شامل دستگاه های رایانه شخصی و لپ تاپ هستند به کار می رود. بر این اساس نتایج این گزارش که با عنوان نمای نزدیک 1398- پلتفرم رایانه: رسوخ منتشر شده است، نشان می دهد این پلتفرم جهت پرفرازو نشیبی را در این سال ها شاهدبوده است و علی رغم از دست دادن بخشی از بدنه بازیکنان جوان و نوجوان خود؛ همچنان بخشی از بازیکنان قدیمی را به خود وفادار نگه داشته است. به عبارتی اگرچه رشد بازی های موبایلی در جهان افزایش یافته و کنسول ها روزبه روز پیشرفت می کنند؛ اما همچنان رایانه به رشد خود ادامه می دهد. نزدیک ترین شاهد مثال ایرانی برای این توضیح بازی سفیر عشق در پلتفرم رایانه است که به عنوان بزرگ ترین پروژه تاریخی- مذهبی ایران در حوزه بازی های رایانه ای سال گذشته منتشر شد و طرفداران زیادی هم پیدا کرد.

یافته های تازه ترین گزارش دایرک نیز نشان می دهد که 20 درصد از بازیکنان ایرانی که جمعیتی بالغ بر 6 میلیون و 500 هزار نفر هستند از پلتفرم رایانه برای بازی استفاده می کنند و متوسط سنی بازیکنان رایانه تقریبا 23 سال است و سه ژانر ورزشی، تیراندازی و اکشن ماجرایی از ژانرهای پرطرفدار میان بازیکنان پلتفرم رایانه در ایران است.

از دیگر آمارهای جالب توجه در این گزارش اینکه، بازیکنان رایانه به طور متوسط 56 دقیقه در روز با این پلتفرم بازی می کنند و 21 درصد آنها هرروز بازی می کنند.

این گزارش همچنین حاکی از آن است که تعداد بازیکنان رایانه ای مرد با 85 درصد، نسبت به بازیکنان رایانه ای زن با 15 درصد سهم خیلی بیشتری را به خود اختصاص داده اند. ضمن اینکه 31 درصد از بازیکنان رایانه به صورت آنلاین بازی می کنند.

این پژوهش در خصوص استفاده بازیکنان از لپ تاپ یا رایانه شخصی برای بازی نیز به آمار جالبی دست یافته است. چنانچه 56 درصد از رایانه شخصی و 51 درصد از لپ تاپ و 7 درصد نیز هم زمان از هر دو دستگاه برای بازی استفاده می کنند.

آنچه مشخص است اینکه یافته های این گزارش نشان می دهد بازار بازی های رایانه ای همچنان بازاری با ظرفیت بالقوه و بازیکنانی با میانگین سنی نسبتا بالا برای توسعه دهندگان ایرانی است و با اصلاحاتی در زمینه مسائل مربوط به سیاست گذاری، درآمدزایی و بازاریابی می توان به افزایش درآمد بازی سازان در این پلتفرم امیدوار بود.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 12 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 12 اردیبهشت 1400 گردآورنده: mfiroozi.ir شناسه مطلب: 1410

به "در ایران 6.5 میلیون نفر با کامپیوتر یا لپ تاپ بازی می کنند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در ایران 6.5 میلیون نفر با کامپیوتر یا لپ تاپ بازی می کنند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید