راه هایی برای محافظت از نوزاد در گرمای تابستان

به گزارش مجله فیروزی، روزگاری برای ما اوقات گرم تابستان به معنای ساعات بی خیالی دراز کشیدن در کنار استخر یا شنا کردن در دریاچه ها بود، اما اگر تازه پدر و مادر هستید، دیگر آن دوران به سر آمده و ممکن است بیشتر به فکر محافظت از نوزاد در گرمای تابستان باشید. این قابل درک است؛ زیرا هوای گرم می تواند به سرعت برای نوزادان خطرناک گردد. با ما همراه باشید در خصوص تاثیر گرما بر بدن نوزاد و نحوه محافظت از نوزاد در گرمای تابستان بیشتر بدانید.

راه هایی برای محافظت از نوزاد در گرمای تابستان

چه دمایی برای نوزادان خیلی گرم است؟

هنگامی که دما به بیش از 28 درجه می رسد، بدن سخت تر خنک می گردد و این مساله روی بچه ها نیز صادق است. آموزشگاه اطفال آمریکا (AAP) به والدین پیشنهاد می نماید در صورتی که شاخص گرما بیش از 32 درجه فارنهایت باشد، از بیرون بردن نوزادان برای مدت طولانی به بیرون خودداری نمایند. رفتن نوزاد تازه متولد شده یا هر نوزادی در بیرون از خانه وقتی که هوا بسیار گرم است - بدرست نیست. بچه ها نمی توانند عرق نمایند، این در حالی است که عرق کردن روشی است که بدن خود را در برابر گرما محافظت می نماید. بنابراین بچه ها اغلب زودتر از یک کودک بزرگتر یا بزرگسال دچار گرمازدگی می شوند. به علاوه، نوزادان می توانند سریع تر دچار کم آبی شوند. گرمای بیش از حد نیز با سندرم مرگ ناگهانی نوزاد (SIDS)، که در خواب اتفاق می افتد مرتبط است. بروس اپستاین، پزشک متخصص اطفال در پارک پینلاس، فلوریدا، شرح می دهد: بچه ها در هنگام گرما عمیق می خوابند، و برانگیختگی آن ها را سخت می نماید، که ممکن است خطر SIDS را افزایش دهد. برای همین محافظت از نوزاد در گرمای تابستان بسیار مهم است.

محافظت از نوزاد در گرمای تابستان چطور اتفاق می افتد؟

برای اطمینان از اینکه کودک شما در روزهای طولانی و گرم تابستان خنک و محافظت می گردد، توصیه های ما را در خاطر داشته باشید.

لباس مناسب را انتخاب کنید: اگر در خانه هستید، لباس های گشاد و سبک وزن به نوزاد بپوشانید، ترجیحاً از الیاف طبیعی مانند پنبه که بهتر از پارچه های مصنوعی عرق را جذب می نمایند بهره ببرید. یک قانون طبیعی وجود دارد که می گوید: به نوزاد همانطور که خودتان لباس می پوشید لباس بپوشید. اگر شما شلوارک و تی شرت می پوشید، برای او هم همین لباس خوب است. این یک راهکار خوب برای محافظت نوزاد در گرمای تابستان است.

برای بیرون از منزل، در هنگام گرما پیشنهاد می کنیم به نوزاد یک شلوار بلند رنگ روشن، یک پیراهن آستین بلند و یک کلاه آفتابگیر لبه پهن بپوشانید تا از صورت آن ها در برابر گرما محافظت کند. حواستان به نور آفتاب حتی اگر هوا ابری است باشد، زیرا اشعه های مضر همچنان می توانند در ابرها نفوذ نمایند و منجر به آفتاب سوختگی شوند.

تهویه خوب را نباید فراموش کنید: از آنجایی که نوزاد به طور موثری تعریق نمی نماید، ممکن است خیلی سریع تر از بزرگسالان بیش از حد گرم گردد. به همین علت است که تاکید می گردد برای محافظت از نوزاد در گرمای تابستان هرگز نوزاد را در اتاق گرم یا ماشین پارک شده رها نکنید. حتی چند دقیقه می تواند باعث افزایش دمای بدن آن ها گردد و در موارد شدید ممکن است تهدید نماینده زندگی او باشد. طبق گزارش AAP، ده ها نوزاد و کودک هر ساله پس از رها شدن (ماشین های داغ بر اثر گرمازدگی جان خود را از دست می دهند.

علاوه بر این، لباس نوزاد خود برای سفر با ماشین زیاد نکنید. از آنجایی که ما نوزادان را در صندلی ماشین و رو به عقب قرار می دهیم، ممکن است بدن آن ها بسیار گرم گردد، بنابراین او را فقط در یک لایه سبک بپوشانید، بدون کلاه یا جوراب. بعلاوه مطمئن شوید که در حین رانندگی، نور خورشید بر روی نوزاد نمی تابد. برای جلوگیری از آفتاب سوختگی می توانید از سایه بان در بالای سر کودک بهره ببرید.

از کریر کودک مناسب تابستان بهره ببرید: ترکیبی از گرمای بدن شما و فضای محدود می تواند نوزاد را در عرض چند دقیقه داغ نموده و آزار دهد. اگر می خواهید در هوای گرم تر از کریر بهره ببرید، از نوعی بهره ببرید که به جای پارچه های سنگین مانند جین، از نایلون سبک وزن ساخته شده باشند و اگر صورت کودک در کریر سرخ شده به نظر می رسد، او را از کریر بردارید.

برای محافظت از نوزاد در گرمای تابستان با پاشیدن آب به دست ها و پاهای او یا با پاک کردن گه گاهی با پارچه ای مرطوب، کودک خود را خنک نگه دارید. حاملی که از مواد نازک ساخته شده سبک وزن باشد، او را خنک تر از حاملی که از مواد ضخیم و تیره ساخته شده است، نگه می دارد.

به قدر کافی به نوزاد آب بدهید: حتی اگر نوزاد گرم به نظر نمی رسد، ممکن است در هوای گرم مایعات ارزشمندی را در اثر تعریق از دست بدهد. صورت برافروخته، پوستی که در هنگام لمس کردن گرم به نظر می رسد، تنفس سریع و بی قراری ممکن است علائم هشدار دهنده کم آبی بدن در گرما باشد.

از آنجایی که نوزادان زیر 6 ماه نباید آب بنوشند، مایعات از دست رفته را با شیر دادن بیشتر یا دادن شیر خشک به آن ها را جایگزین کنید. نوزادان باید حداقل 50 درصد بیشتر از حد معمول در تابستان بنوشند. بعلاوه مطمئن شوید که نوزاد شما به میزان معمول پوشک خیس دارد و به میزان کافی ادرار می نماید.

از 0 تا 6 ماه

نوزادانی که به طور کامل با شیر مادر تغذیه می شوند، تا زمانی که آغاز به خوردن غذاهای جامد ننمایند، به آب احتیاج ندارند. پس در هوای گرم ممکن است بخواهند بیش از حد معمول شیر بخورند. این کار به محافظت از نوزاد در گرمای تابستان یاری می نماید.

از حدود 6 ماهگی

هنگامی که آغاز به دادن غذاهای جامد کردید، باید به کودک خود جرعه جرعه آب از یک فنجان یا لیوان را همراه غذا بدهید. به یاد داشته باشید که شیر مادر یا شیر خشک شیرخوار باید نوشیدنی اصلی آن ها در سال اول باشد. در هوای گرم، ممکن است لازم باشد میزانی آب اضافی در خارج از زمان صرف غذا ارائه دهید.

از 12 ماهگی

آب، شیر مادر یا شیر کامل گاو باید نوشیدنی اصلی کودک شما باشد. در هوای گرم، می توانید به آن ها بستنی یخی های تهیه شده از آب معمولی یا از آب میوه بسیار رقیق شده بدهید تا به هیدراته نگه داشتن بدن آن ها یاری کند. آب نبات چوبی تهیه شده از آب میوه رقیق شده را فقط باید در وعده های غذایی مصرف کنید زیرا آن ها می توانند باعث پوسیدگی دندان شوند.

برای بچه ها بزرگتر، میزان زیادی میوه و سالاد به در برنامه غذایی بگنجانید تا سطح مایعات آن ها را بالا نگه دارد. به یاد داشته باشید که آب میوه یا اسموتی های رقیق نشده را نباید تا سن 5 سالگی به بچه ها داد، زیرا ممکن است باعث پوسیدگی دندان شوند.

در زمان مناسب بیرون بروید: بدترین زمان بیرون رفتن برای کودک شما (و البته شما) در ماه های گرم تابستان بین ساعت 10 صبح تا 2 بعد از ظهر است. اریک سیگل، M.D.، متخصص پوست در Millburn، نیوجرسی، می گوید زمانی که خورشید بیشترین آسیب را به پوست وارد می نماید برای نوزاد بسیار خطرناک است. به همین دلیل برای محافظت از نوزاد در گرمای تابستان، فعالیت های خارج از منزل را قبل یا بعد از این دوره اوج برنامه ریزی کنید.

مراقب علائم گرمازدگی باشید: وقتی با کوچولوی خود بیرون هستید، او را از نزدیک برای علائم گرمازدگی زیر نظر بگیرید. دکتر مونتاگ می گوید: اگر نوزاد بیش از حد گرم گردد، ممکن است بسیار بدحال یا تحریک پذیر گردد، یا ممکن است بسیار بی حال گردد و برای خوردن یا نوشیدن بیدار نگردد.

بعلاوه، نگاه کنید تا ببینید آیا نوزادان برافروخته شده یا گرم تر از حد طبیعی هستند. دکتر برودر می گوید: از آنجایی که گرما ممکن است برای کودک آزاردهنده باشد، ممکن است خواب آلودتر گردد، ممکن است استفراغ کند و پوستش از مرطوب به خیلی خشک تبدیل گردد. در چنین شرایطی نوزاد حتی می تواند تب کند. نوزادی که این علائم را دارد به مراقبت فوری پزشکی احتیاج دارد.

بیرون از خانه در سایه بمانید: وقتی به ساحل یا پارک می رسید، برای محافظت از نوزادان در گرمای تابستان برای چیدن بساط پیک نیک جایی مانند زیر درخت، چتر یا سایبان یا آلاچیق را انتخاب کنید. یک وسیله مفید برای بردن به ساحل، چادری است که از پارچه ساخته شده است تا جلوی اشعه های مضر خورشید را بگیرد. بعلاوه عینک آفتابی برای کودک شما می تواند از چشمان او محافظت کند و تابش خیره نماینده را کاهش دهد.

از کرم ضد آفتاب بهره ببرید: از آنجایی که نوزاد زیر 6 ماه پوست نازک و ظریفی دارد، سعی کنید او را از نور مستقیم خورشید دور نگه دارید. اما مطمئن شوید که در هر زمانی بچه ها شما از ضد آفتاب استفاده می نمایند. آموزشگاه اطفال آمریکا اکنون می گوید استفاده از حداقل میزان کرم ضد آفتاب روی پوست در معرض دید نوزاد، از جمله صورت او، اشکالی ندارد.

برای نوزاد بزرگتر از 6 ماه، میزان کرم ضد آفتاب را آزادانه تر و بیشتر بهره ببرید. هر دو ساعت یک بار یا هر زمان که خیس یا عرق نموده هستند، آن را تجدید کنید. پزشکان عقیده دارند یک تی شرت پنبه ای میانه تنها دارای SPF پنج است.

با نرم نماینده های پوست از کودک در برابر گرمای تابستان محافظت کنید: اگر نوزادی در هوای گرم و مرطوب به شدت عرق کند، ممکن است برجستگی های قرمز ریز روی گردن یا کشاله ران او، در چین های پوست در پشت زانوها یا در چین آرنج او آغاز به جمع شدن نمایند. این برجستگی های قرمز راش گرمایی شناخته می شوند. برای تسکین این راش ها بهتر است که به کودک لباس های نخی گشاد بپوشانید و پودر بچه یا کرم های مخصوص روی نواحی آسیب دیده بمالید. نگه داشتن نوزاد در یک اتاق خنک و دارای تهویه مناسب به تسکین علائم نیز یاری می نماید.

آفتاب سوختگی با پوست داغ، قرمز و متورم که در لمس دردناک است معین می گردد و می تواند باعث آزار بیشتر کودک گردد. اگر کودک زیر 1 سال دچار آفتاب سوختگی شد، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید. آن ها احتمالاً از شما می خواهند که آب شیر خنک (نه سرد) و در پی آن یک مرطوب نماینده را روی ناحیه سوخته بمالید. تاول های احتمالی روی پوست را نکنید؛ آن ها در برابر عفونت محافظت می نمایند. متخصص اطفال کودک شما بعلاوه ممکن است استامینوفن یا ایبوپروفن نوزادان را برای تسکین هر گونه ناراحتی ناشی از سوختگی توصیه کند.

چند نکته مهم درباره کرم ضدآفتاب بچه ها

نوزادان کمتر از 6 ماه باید از نور مستقیم خورشید دور باشند. پوست آن ها حاوی ملانین بسیار کمی است. ملانین رنگدانه ای است که به پوست، مو و چشم ها رنگ می دهد و تا حدودی از نور خورشید محافظت می نماید.

نوزادان بزرگتر نیز باید تا حد امکان از نور خورشید دور باشند، به خصوص در تابستان و بین ساعت 11 صبح تا 3بعد از ظهر. یعنی دقیقا در زمانی که نور خورشید در قوی ترین حالت خود است. اگر زمانی که هوا گرم است بیرون می روید، یک چتر آفتاب گیر یا آفتاب گیر را به صندلی کودک تان بچسبانید تا از نور مستقیم خورشید دوری کند. یک کرم ضد آفتاب با فاکتور محافظت در برابر آفتاب (SPF) حداقل 30 روی پوست کودک خود بمالید. اطمینان حاصل کنید که این محصول در برابر اشعه های UVA و UVB نیز پوست کودک را محافظت می نماید. بسیاری از برندها کرم ضد آفتاب را به طور خاص برای نوزادان و بچه ها خردسال فراوری می نمایند، زیرا این محصولات کمتر حاوی مواد افزودنی هستند که ممکن است پوست را تحریک نمایند. کرم ضد آفتاب را به طور منظم بهره ببرید، به خصوص اگر کودک شما در استخر روباز یا در کنار ساحل است.

منبع: parents

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 26 خرداد 1403 بروزرسانی: 26 خرداد 1403 گردآورنده: mfiroozi.ir شناسه مطلب: 2137

به "راه هایی برای محافظت از نوزاد در گرمای تابستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه هایی برای محافظت از نوزاد در گرمای تابستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید