روبات شیمی دان کاملا اتوماتیک ساخته شد

به گزارش مجله فیروزی، محققان دانشگاه نورث کارولینا و بوفالو به سرپرستی میلاد ابوالحسنی با ترکیب هوش مصنوعی و روباتیک پیروز به ابداع یک روبات شیمی دان شده اند که می تواند با انجام سریع واکنش های شیمیایی به مواد مطلوب تجاری برسد.

روبات شیمی دان کاملا اتوماتیک ساخته شد

محققان دانشگاه ایالتی نورث کارولینا و دانشگاه بوفالو یک فناوری به نام شیمی دان مصنوعی را ابداع نموده اند که هوش مصنوعی(AI) و روباتیک را برای انجام واکنش های شیمیایی به منظور تسریع در تحقیق و توسعه مواد جدید مطلوب تجاری ادغام نموده است.

دانشمندان این فناوری را یک فناوری توسعه مواد کاملاً اتوماتیک توصیف می نمایند که به محققان یاری می نماید تا سریع تر از هر روش دیگری که در حال حاضر استفاده می گردد، مواد پردازش محلول ایده آل را پیدا نمایند.

محققانی که این شیمی دان مصنوعی را ساخته اند، به وسیله آزمایش های اثبات مفهوم نشان دادند که دستگاه آنها می تواند بهترین نقاط کوانتومی ممکن را که نانوکریستال های نیمه هادی کلوئیدی هستند که معمولاً در نمایشگرهای LED استفاده می شوند، برای هر رنگ در 15 دقیقه یا کمتر شناسایی و فراوری کند. محققان می گویند دامنه کار این ربات می تواند فراتر از نقاط کوانتومی باشد.

میلاد ابوالحسنی نویسنده این مطالعه و استادیار مهندسی شیمی و بیومولکولار در دانشگاه نورث کارولینا در یک بیانیه مطبوعاتی شرح داد: این شیمی دان مصنوعی یک سیستم واقعا اتوماتیک است که می تواند هوشمندانه در دنیا شیمی حرکت کند.

وی اضافه نمود: در حال حاضر، شیمی دان مصنوعی برای مواد فرآوری شده با محلول طراحی شده است، به این معنی که با موادی کار می نماید که می توانند با استفاده از پیش سازهای شیمیایی مایع ساخته شوند. مواد فرآوری شده محلولی شامل مواد با ارزش بالا مانند نقاط کوانتومی، نانوذرات اکسید فلز،فلز، چارچوب های آلی فلزی(MOF) و غیره هستند.

این شیمی دان مصنوعی دارای یک بازوی روباتیک برای انجام آزمایشات و سنجش نتایج و یک مغز است که داده ها را ضبط می نماید و سپس بر اساس آن داده ها تصمیم می گیرد که آزمایش بعدی چه باشد.

محققان برای آزمایش اثبات مفهوم خود نشان دادند که این شیمی دان مصنوعی می تواند در هر روز، 500 آزمایش ترکیب نقاط کوانتومی را انجام دهد، اگرچه ابوالحسنی معتقد است که می تواند تا هزار آزمایش را انجام دهد.

هوش مصنوعی این روبات تشخیص می دهد که کدام واکنش های شیمیایی بیشترین اثربخشی را برای ترکیبات مورد نظر فراهم می نمایند.

ابوالحسنی می گوید: ما سعی کردیم فرآیندی را که انسان هنگام تصمیم گیری استفاده می نماید، اما با کارآمدی بیشتر تقلید کنیم.

در نهایت ابوالحسنی می گوید که معتقد است شیمی دان مصنوعی می تواند آینده فراوری و ساخت مواد را دوباره شکل دهد. گروه وی در حال حاضر به دنبال شرکای تجاری برای یاری به انتقال این محصول از آزمایشگاه به صنعت است.

مقاله این گروه با عنوان شیمی دان مصنوعی: یک روبات سنتز کوانتومی مستقل در مجله Advanced Material منتشر شده است.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 19 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mfiroozi.ir شناسه مطلب: 879

به "روبات شیمی دان کاملا اتوماتیک ساخته شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روبات شیمی دان کاملا اتوماتیک ساخته شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید