زیبایی زیر تیغ پزشک های قلابی

به گزارش مجله فیروزی، ولع به زیر تیغ رفتن و افزایش میل و رغبت مردم برای عمل های زیبایی موجب ایجاد عایدی فوق العاده و به تبع آن رشد چشمگیر مراکز انجام دهنده جراحی های زیبایی شده است اما این مسأله خطرات و عوارض این دست از جراحی ها را هم افزایش می دهد.

زیبایی زیر تیغ پزشک های قلابی

می خواهند فرم بدن، صورت و حتی مدل گوش و لب ها، سایز کمر، دور شکم شان و ... شبیه فلان هنرپیشه ترکیه ای یا هالیوودی گردد. آن ها از اجزای صورت، بدن، شکل و پهلو و ... راضی نیستند. سلفی ها و تصاویر خوش رنگ و لعابی که هر روز در فضای مجازی منتشر می گردد و ... همه به این نارضایتی ها دامن زده است. این افراد برای رسیدن به صورت های اینستاگرامی احتیاج به یک تیغ جراحی دارند. کافی است با یک کلیک ساده عنوان جراحی زیبایی را در گوگل سرچ کنید و با انبوهی از جراحی های صورت، بینی، پیکرتراشی، لیفت و ... روبرو شوید که هر کدام شیوه های عجیبی را برای رسیدن به زیبایی پیشنهاد می دهند. آگهی هایی که پر است از جملات فریبنده برای اغوا و ترغیب افراد به این جراحی ها. پزشک نما هایی وجود دارند که ادعا می نمایند می توانند با روش ها و ابتکارات خاص شان دور کمر افراد را باریک نمایند، گونه هایشان را بشکافند و چال گونه ایجاد یا فرم گوش هایشان را کوچک نمایند. خلاصه که کوچک ترین و پیش پا افتاده ترین ایراد های ظاهری برای این گروه از مشتریان تبدیل به دغدغه ای برای یافتن افراد دست به تیغ می گردد.

ولع به زیر تیغ رفتن و افزایش میل و رغبت مردم برای عمل های زیبایی موجب ایجاد عایدی فوق العاده و به تبع آن رشد چشمگیر مراکز انجام دهنده جراحی های زیبایی شده است، اما این مسأله خطرات و عوارض این دست از جراحی ها را هم افزایش می دهد؛ چرا که طبق آمار منتشرشده در کشور ترکیه که جمعیتی مشابه ایران دارد حدود 800 فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی وجود دارد، اما این آمار در ایران 260 فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی را نشان می دهد؛ بنابراین با افزایش تقاضای بازار جراحی های زیبایی تعداد پزشکان جراح زیبایی نمی تواند جوابگوی حجم انبوهی از متقاضیان باشد. نتیجه هم آن می گردد که هواداران عمل های زیبایی ممکن است به هر مرکز معتبر و غیر معتبری مراجعه نمایند.

تعدد و گوناگونی عمل های زیبایی نیز در رشد قارچ گونه مراکز انجام دهنده زیبایی مؤثر است؛ بوتاکس، تزریق ژل و فیلر، تزریق چربی و ساکشن، لیفت صورت و فرم دهی دور کمر و ده ها عمل دیگر که این روز ها هر کدام متخصص های جداگانه ای برایشان پیدا شده است. در چنین شرایطی که هر روز روش های تازهی به فهرست بلندبالای جراحی های زیبایی اضافه می گردد علاوه بر پزشک نماها، حالا آرایشگران نیز پا در میدان جراحی های زیبایی گذاشته و با تبلیغات اغوانماینده مشتریان شان را برای تزریق ژل لب، بوتاکس، تغییر فرم بینی، رنگ لب و ... ترغیب می نمایند. در چنین وضعیتی که زیر پوست شهر افرادی ناآشنا، غیر پزشک و جراح زیبایی دست به تیغ می شوند آمار دقیقی از خطا ها و قصور جراحی های زیبایی را نمی توان به درستی تخمین زد با وجود این، موضوع شکایات پزشکی به سمت جراحی های زیبایی و ترمیمی گرایش پیدا نموده است. این روز ها نمونه های مربوط به ایجاد عوارض شدید و موارد فوت بر اثر دخالت در جراحی های زیبایی یا عارضه حاصل از عمل زیبایی در فضای مجازی زیاد است.

اگرچه آمار دقیق شکایات ثبت شده در حوزه جراحی های زیبایی را نمی توان بیان کرد، اما شکایت از جراحی زیبایی به استناد آمار های منتشرشده از سازمان پزشکی قانونی کشور در رتبه نخست شکایت های قصور پزشکی در تهران واقع شده است. البته در کل کشور، شکایت از قصور پزشکان در حوزه زنان و زایمان رتبه نخست را دارد. این آخرین اظهار نظری است که سال گذشته از سوی مدیر کل پزشکی قانونی استان تهران اعلام شد. آنچنان که شهریور سال گذشته سرپرست دادسرای جرائم پزشکی در خصوص بیشترین تخلفات و قصور پزشکان گفت: بیشترین آسیب ها مربوط به اعمال جراحی های زیبایی و پلاستیک است و متأسفانه در این مورد ما پرونده هایی ناشی از تلفات جبران ناپذیر و حتی فوت شهروندان را نیز داشته ایم.

شیفت شکایات پزشکی به سمت جراحی های زیبایی

دکتر محمدرضا خردمند، معاون انتظامی سازمان نظام پزشکی، درباره افزایش خطا و قصور ناشی از جراحی های زیبایی می گوید: در سال های اخیر تعداد شکایات از پزشکان و محکومیت ها افزایش معناداری پیدا ننموده، بلکه با شیب مختصری همراه است. به طور میانگین سالانه پنج تا هفت درصد شکایات پزشکی افزایش پیدا می نماید، اما نکته قابل توجه، تغییر موضوع شکایات پزشکی است که به سمت جراحی های زیبایی و ترمیمی شیفت پیدا نموده است. البته به همین اندازه نیز شکایت از دندانپزشکان و متخصصان زنان و زایمان در صدر رشته های پرقصور پزشکی قرار دارند.

البته دکتر خردمند در همین زمینه تأکید می نماید که سازمان نظام پزشکی کشور در حال آنالیز آخرین آمار مربوط به خطا های پزشکی است و تا دو هفته آینده آخرین آمار تجمیعی در این زمینه را منتشر خواهد نمود. با این حال و صرف نظر از جزئیات آمار های تازه، الزاماً شکایات پزشکان از یک الگوی ثابت پیروی می نماید. در هر حال اخبار منتشرشده از سوی دادسرای جرائم پزشکی نشان می دهد تعداد مراجعان به دادسرای جرائم پزشکی با عوارضی از قبیل عفونت های شدید ناشی از تزریق چربی و ژل، چسبندگی تیغه بینی و ورم و کبودی صورت رو به افزایش است.

در همین زمینه دکتر بابک نیکومرام، رئیس انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی، می گوید: میل به تغییر غیر متعارف صورت و فرم بدن در جامعه زیاد شده و ضروری است بسیاری از اقدامات زیبایی تحت کنترل دربیاید. از طرفی رشته های جراحی که مجاز به انجام جراحی های زیبایی هستند، باید به صورت حرفه ای دوره های آموزشی را سپری نمایند.

دکتر نیکومرام معتقد است: برای آنکه بتوان دخالت پزشک نما ها و افراد ناآشنا به عمل های زیبایی تهاجمی و غیر تهاجمی را کم کرد، باید ضمن بالابردن سطح آگاهی مردم، بعلاوه نظارت بر کلینیک های سرپایی و مطب های بعضی پزشکان عمومی را افزایش داد.

از طرفی او تأکید می نماید که چنانچه نظارت ها قوی باشد و رشته های مجاز جراحی های زیبایی به صورت حرفه ای دوره های آموزشی را سپری نمایند، از دخالت دیگر رشته های پزشکی در جراحی های زیبایی جلوگیری می گردد و با این شیوه می توان آمار جراحی های زیبایی را به شکل دقیق رصد کرد.

اگر پای صحبت های شاکیان پرونده های قصور پزشکی مرتبط با جراحی های زیبایی بنشینید متوجه این نکته خواهید شد که یکی از دلایل بالارفتن افزایش شکایت جراحی های زیبایی این است که بسیاری از افرادی که عمل جراحی زیبایی انجام می دهند نه تن ها مجوز و تخصص و صلاحیت این کار را ندارند بلکه استاندارد های فضای جراحی زیبایی نیز رعایت نمی گردد. برای مثال به علت تجارت و سودآوری بالا گاهی می بینیم دندانپزشک، تخصص اصلی اش را رها نموده و بوتاکس یا ژل تزریق می نماید یا پزشک عمومی با راه اندازی کلینیک هایی با معروفیت دهان پرکن روزانه تعداد زیادی جراحی زیبایی انجام می دهد. در چنین شرایطی واضح است که آمار شکایت ها باید بالا برود.

جراحی زیبایی، عمل فانتزی نیست

دکتر محمدرضا بیات، استادتمام دانشگاه علوم پزشکی تهران و رئیس سابق انجمن جراحان فک و صورت، در پاسخ به این سؤال که به طور کلی جراحی زیبایی با چه امکانات و از سوی کدام رشته های تخصصی جراحی باید انجام بگیرد، می گوید: طبق مجوز هایی که از سوی وزارت بهداشت و سازمان نظام پزشکی کشور به منظور جراحی های زیبایی صادر می گردد، چیزی به نام جراحی زیبایی نداریم؛ بنابراین بر اساس دستورالعمل وزارت بهداشت و سازمان نظام پزشکی تنها گروه متخصصان گوش، حلق و بینی، جراحان و فوق جراحان پلاستیک و بعلاوه جراحان و متخصصان فک و صورت رسماً اجازه انجام اعمال جراحی زیبایی را دارند.

او در ادامه می افزاید: اینکه چه کسی مجاز به جراحی زیبایی به طور عام است، باید بگوییم کسی که جراحی خوانده باشد و شماره نظام پزشکی داشته باشد، طبق مصوباتی می تواند اقدام به جراحی کند. جراحی زیبایی صورت به وسیله جراح پلاستیک، جراح دهان و فک و صورت و جراح گوش و حلق و بینی انجام می گردد، این ها را اصطلاحاً اورلپ یا همپوشانی بین جراحی ها می گویند. برای مثال جراحی بینی در حیطه اقدامات گوش، حلق و بینی و جراحی فک و صورت در حیطه رشته جراحی فک و صورت پررنگ تر است، اما بدان معنا نیست با هم همپوشانی ندارند. از طرفی جراحی عمومی مادر همه این جراحی ها بوده، ولی هنوز انجام جراحی زیبایی از سوی جراح عمومی مورد مناقشه است.

او درباره اینکه کجا جراحی های زیبایی باید انجام گردد، عنوان می نماید: این موضوع بستگی به نوع جراحی دارد. در واقع مکان جراحی به وسعت جراحی بستگی دارد. مراکز جراحی محدود می توانند عمل بینی و بعضی جراحی های فک و پروتز یا لیفت را انجام دهند. در بیمارستان های جنرال نیز همه نوع جراحی ها انجام می گردد. مراکز جراحی محدود دستورالعمل خاصی دارند و عموماً هر نوع عمل زیبایی خارج از دستورالعمل ها تخلف محسوب می گردد و باید دستگاه های نظارتی به این مراکز نظارت نمایند، از طرفی ما در قانون چیزی به نام کلینیک نداریم. اینکه روی سردر بعضی مراکز درمان از اصطلاح کلینیک استفاده می گردد غلط است. در کشور ما چهار عبارت مطب، مرکز جراحی محدود، درمانگاه و بیمارستان تعریف شده است. در به اصطلاح کلینیک ها یا درمانگاه و مطب خصوصی نیز گاهی بعضی اقدامات مشخصی تعریف شده است، برای مثال برداشتن خال یا عمل پلک ساده را می توانند انجام دهند، اما طبق دستورالعمل معاونت درمان عمل بینی و سینه کاملاً ممنوع است.

به گفته وی، جراحی شکم از سوی جراحی پلاستیک انجام می گردد و، چون خارج از حیطه صورت است طبیعی است که جراح فک و صورت نباید عمل زیبایی دیگری انجام دهد، چون آموزرش ندیده است در اینجا همپوشانی حساب نمی گردد. در مواردی از جمله عمل بینی و پلک، همپوشانی در جراحی وجود دارد و هر سه رشته آن را انجام می دهند، علی رغم اینکه تمرکز بر بعضی اقدامات از سوی بعضی جراحی های بیشتر است، اما منع قانونی وجود ندارد.

این استادتمام دانشگاه علوم پزشکی تهران تأکید می نماید که جراحی زیبایی را نباید تنها یک جراحی فانتزی تلقی کرد برای همین نیز کشور انگلیس در دستورالعمل تازهی اعلام نموده جراحی زیبایی نوعی درمان است؛ به شرط آنکه درست انتخاب گردد و تکلیف کار روشن باشد.

منبع : ایسنا

بیشتر بخوانید

خبرنگاران وب گردی وبگردی

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 22 شهریور 1401 بروزرسانی: 22 شهریور 1401 گردآورنده: mfiroozi.ir شناسه مطلب: 1962

به "زیبایی زیر تیغ پزشک های قلابی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زیبایی زیر تیغ پزشک های قلابی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید