نخوابیدن احتمالا کشنده نیست!

به گزارش مجله فیروزی، دانشمندان در تحقیقات جدید اثبات کردند که خواب به اندازه ای که قبلاً تصور می شد، برای زنده ماندن ضروری نیست. یافته های این مطالعه نشان می دهد که خواب برای انجام وظایف اساسی بیولوژیکی به اندازه غذا مهم نیست.

نخوابیدن احتمالا کشنده نیست!

به گزارش مجله فیروزی و به نقل از تک تایمز، یک مطالعه جدید نشان می دهد در حالی که خواب برای عملکردهای شناختی مانند حافظه، توجه و واکنش ها و عکس العمل های غیر ارادی لازم است، اما محرومیت از آن احتمالا کشنده نیست.

یک تیم از محققان کالج امپریال لندن برای آزمایش اثرات محرومیت از خواب، آزمایش هایی روی مگس میوه انجام دادند. یافته ها نشان داد با وجود اینکه خواب برای عملکرد شناختی در انسان حیاتی است، اما برای بقا حداقل در خصوص مگس های میوه نر ضروری نیست.

خوابیدن یا نخوابیدن

مطالعات قبلی نشان داده است که بعضی از حیوانات به دلیل محرومیت از خواب از بین رفته اند. با این حال، مطالعات جدید می گوید آنچه رخ داده تعیین نیست و احتمالاً این حیوانات به دلیل روش های استرس زا به منظور بیدار نگه داشتن از پا درآمده اند.

آزمایشات روی بیش از یک هزار مگس میوه نشان داد که مگس های نر محروم از خواب زودتر از مگس هایی که اجازه خوابیدن داشتند از بین نرفتند.

از سوی دیگر مگس های ماده به طور متوسط سه روز زودتر مردند. عمر مگس های میوه تقریباً 50 روز است.

محققان می یند: ما به دو یافته شگفت انگیز رسیدیم. اول اینکه مگس های میوه می توانند بدون خوابیدن به زندگی ادامه دهند و دوم اینکه مفهوم حیاتی بودن خواب برای زنده ماندن را به چالش کشیدیم.

غذا در مقابل خواب

اگرچه تحقیقات فعلی تنها مگس ها را شامل می شد، محققان معتقدند با توجه به اینکه بر خلاف تصور قبلی، خواب برای ادامه زندگی به اندازه غذا ضروری نیست، این نتیجه ممکن است قابل تعمیم به همه حیوانات و همچنین انسان ها باشد.

دکتر گیلسترو شرح داد که غذا برای زنده ماندن لازم است، زیرا کالری غذاها سوخت لازم برای سلول ها و انجام وظایف اولیه بدن است.

وی گفت: خواب فقط مفید است. ما بدون خواب دچار مشکل می شویم، اما نخوابیدن کشنده نیست.

این مطالعه و یافته های آن در مجله Science Advances منتشر شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 28 خرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mfiroozi.ir شناسه مطلب: 35

به "نخوابیدن احتمالا کشنده نیست!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نخوابیدن احتمالا کشنده نیست!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید