نوجوانان پرشور، اما بی دفاع مورد هجوم فضای مجازی

به گزارش مجله فیروزی، جذابیت کاذب شبکه های اجتماعی باعث شده تا نوجوان ایرانی به جای پیگیری طرح هویت فکری خود، از امواج رسانه ای این شبکه ها تأثیر بگیرد.

نوجوانان پرشور، اما بی دفاع مورد هجوم فضای مجازی

مرکز آمار ایران می گوید یکی از موضوعات مجذوب کننده برای ایرانی ها در شبکه های اجتماعی مقوله سرگرمی است و بر اساس مطالعاتی که از کاربران شبکه های اجتماعی صورت گرفته بیشترین گروه سنی که به موضوع سرگرمی در شبکه های اجتماعی اهمیت می دهند، نوجوانان و جوانان هستند.

مطالعه مورداستناد برای شهروندان بالای 15 سال است، اما آنالیز میدانی نشان می دهد که نوجوانان ایرانی در گروه پرطرفدار های موضوعات سرگرمی و سرگرمی هستند. اما منبع فراوری سرگرمی، مد و تمامی موضوعاتی که یک نوجوان ایرانی به سراغ آن می رود کجاست؟

بیشتربخوانید

  • دروغ های ظریفی که نوجوانان را به دام انداخت!

در پی بسیاری از مشکلاتی که در استفاده بی رویه از فضای مجازی و اینترنت و بعلاوه دسترسی به مطالب و تصاویر خارج از گروه سنی در بین نوجوانان شایع شده بود، تقریبا تمامی پلتفرم ها برای خود محدودیت هایی قائل شده اند. مانند محدودیت سنی عضویت در اینستاگرام یا واتس آپ. اما در عمل این محدودیت ها در بین نوجوانان ایرانی دیده نمی گردد و اگر زمانی اجازه بردن گوشی همراه به مدرسه نداشتند، امروز اغلب نه تنها گوشی همراه دارند بلکه می توانند با اطلاعات جعلی در شبکه های اجتماعی عضو شده و به حجم وسیع اطلاعاتی که ممکن است بخشی از آن مربوط به گروه سنی آن ها نباشد، دست یابند.

** انفعال خانه و مدرسه در روبروه با بمباران فضای مجازی

در مقابل خانواده و مدرسه ممکن است رفتار فازی داشته و نوجوان را به جای تربیت و آماده سازی ذهنی تنها با باید و نباید استفاده از گوشی همراه مانع گردد. مادری که سواد رسانه ای ندارد و قادر به پرورش فرزند خود در دنیای وب نیست و مدرسه ای که عموماً استفاده از شبکه های اجتماعی را مناسب نمی داند، تیشه بر ریشه مصرف می زند و نوجوان ایرانی به سمت استفاده پنهانی از شبکه اجتماعی نیز سوق پیدا می نماید. در این میان نه تنها محتوا های فراوری شده از آن او و مربوط به هویت فرهنگی و فکری او نیست بلکه استفاده از آن نیز می تواند مضرر بوده و گاه او را به سمت و سویی که نه خانواده و نه مدرسه نمی خواهد، بکشاند.

بزک شبکه های اجتماعی برای نوجوانان پرشور، اما بی دفاع

بزک های شبکه های اجتماعی موجب شده تا نوجوان ایرانی به جای پیگیری طرح هویت فکری خود، متأثر از امواج رسانه ای گردد. نوجوان ایرانی در مجذوب کنندهیت اینفلوئنسرها، پیج ها، انواع اندیشه ها و محتوا های فراوریی رگباری از سوی کشور های دوست و دشمن بی دفاع ایستاده است و تنها توصیه به او ممانعت از مصرف است. اما آمار ها نشان می دهد که این ممانعت تأثیر چندانی نداشته و همچنان استفاده از شبکه های اجتماعی نه تنها با کاهش سن مصرف کننده همراه است بلکه با افزایش نیز روبرو شده است. در بسیاری از مواقع نوجوان حتی قادر به تشخیص سره از ناسره نباشد. نداند که کجا و چه محتوایی به درد او می خورد و در خشم و هیاهو و التهابات دوره سنی خود با هر بلاگر و اینفلوئنسری حتی با تفاوت فرهنگی زمین تا آسمان همراه گردد. او را دنبال کند و زیر پستش کامنت های علاقه مندی بگذارد.

تنها اقدام آموزش و پرورش در آموزش سواد رسانه ای به نوجوانان، کتابی است که در دوره دبیرستان تدریس می گردد. کتابی که به نظر می رسد کرنشی در مقابل احتیاج این موضوع بوده، اما عملاً به روز رسانی نمی گردد. در حالی که همان کشور های سازنده شبکه های اجتماعی چه در عضویت و چه در مصرف محدودیت هایی برای نوجوانان قائل می شوند و اینطور نیست که هر نوجوانی به هر محتوایی اجازه دسترسی داشته باشد. تکلیف دختران و پسرانی که با کفش های کتانی خود در اینستاگرام راه می رود، می ترسد، می خندد، فریفته می گردد و روحش به تسخیر هوش مصنوعی در می آید چیست؟

منبع: آنا

خبرنگاران وب گردی وبگردی

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 13 آبان 1401 بروزرسانی: 13 آبان 1401 گردآورنده: mfiroozi.ir شناسه مطلب: 1988

به "نوجوانان پرشور، اما بی دفاع مورد هجوم فضای مجازی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نوجوانان پرشور، اما بی دفاع مورد هجوم فضای مجازی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید