پیش بینی رشد 130 درصدی درآمد دهیاری ها در سال 99

به گزارش مجله فیروزی، تهران (پانا)- معاون امور دهیاری های سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور گفت با پیگیری های به عمل آمده، در راستای تکالیف قانونی و به منظور یاری به دهیاری ها برای پیشبرد امور روستا، تحقق برنامه ها و انجام وظایف قانونی، 7500 میلیارد ریال اعتبار از محل تبصره 2 ماده 39 قانون مالیات بر ارزش افزوده به نهادهای مذکور تخصیص یافت و پرداخت شد.

پیش بینی رشد 130 درصدی درآمد دهیاری ها در سال 99

علی قربانی ضمن بیان مطلب فوق اظهار کرد: با احتساب این مرحله پرداخت، از ابتدای سال 1399 تا به امروز حدود 9 هزار میلیارد ریال از محل قانونی مذکور به دهیاری ها پرداخت شد.

وی توضیح داد: خوشبختانه پرداخت این مبلغ که حدوداً نزدیک به کل مبالغ واریزی از این محل در سال 1398 می باشد در این مقطع زمانی با توجه به شرایط اقتصادی کنونی و هزینه های ناشی از همه گیری کرونا می تواند زمینه ساز اجرای طرح ها و پروژه های دارای اولویت در روستاها و خدمت رسانی بیشتر به روستاییان می باشد.

قربانی همچنین گفت: به نظر می رسد مقایسه میزان اعتبار پرداخت شده از این محل در سال گذشته با مجموع مبالغ واریز شده طی 8 ماه امسال، رشد حدود 130 درصدی سهم دهیاری ها از محل تبصره 2 ماده 39 قانون اقتصادیات بر ارزش اضافه نموده در سال 1399 را داشته باشد.

وی اضافه نمود: سهم سرانه روستاییان از اعتبارات واریز شده به دهیاری ها در بازه زمانی 1392 تا 1398 حدود 4 برابر رشد داشته است، به طوری که این سرانه در سال 1392 و 1398 به ترتیب 75 هزار تومان و 300 هزار تومان بوده است و این سرانه در سال 1399 نیز افزایش خواهد داشت.

معاون امور دهیاری های سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور با بیان اینکه سهم دهیاری ها از محل قانون اقتصادیات بر ارزش اضافه نموده یکی از مهمترین منابع و درآمدهای این نهاد است، اضافه نمود: از مجموع 25 هزار میلیارد تومان اعتبار واریزی به حساب دهیاری ها از سال 1382 تا سرانجام سال 1398، در مجموع 21 هزارو 500 میلیارد تومان معادل 85 درصد آن در دولت های یازدهم و دوازدهم بوده است.

قربانی همچنین گفت: منابع دهیاری ها از محل قوانین و مقررات موضوعه و درآمدهای محلی در چهارچوب طرح ها و برنامه های دارای اولویت روستاها با رویکرد توسعه ای هزینه می گردد و به استناد ماده واحده قانون تأسیس دهیاری های خودکفا، تأسیس نهادهای مذکور در روستاها مانع یاری ها و اقدامات توسعه ای دولت نیست و رافع مسئولیت سایر دستگاه ها و نهادهای ذی ربط در زمینة توسعه روستایی نخواهد بود. هر چند تا به امروز نیز دهیاری ها در راستای عمران و آبادانی روستاها همکاری های مشترکی را با دستگاه ها و نهادهای ذیربط برای انجام وظایف قانونی آن ها داشته اند.

وی در ادامه اظهار کرد: تدقیق و به روزرسانی اطلاعات حساب دهیاری ها در امسال با همکاری مشترک استانداری ها، حوزه معاونت دهیاری ها و دفتر برنامه ریزی و بودجه سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور صورت گرفت و ضمن راستی آزمایی و حصول اطمینان، مشخصات حساب دهیاری های تازه تأسیس نیز به بانک اطلاعاتی حساب دهیاری ها برای پرداخت سهم آن ها از محل های قانونی ثبت شد.

معاون امور دهیاری های سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور همچنین با اشاره به اینکه رویکرد اساسی این حوزه معاونت، رسیدن به خودکفایی و ایجاد درآمد پایدار برای دهیاری ها بوده، شرح داد: در این راستا اقدامات خوبی برای اجرای طرح های اقتصادی و درآمدزایی برای افزایش منابع دهیاری ها در کشور صورت پذیرفته است. از سوی دیگر دهیاران می بایست با شناخت شرایط موجود و برنامه ریزی اصولی و منطقی نسبت به افزایش درآمدهای محلی و اثربخشی منابع اقتصادی و همچنین هزینه کرد اعتبارات در چارچوب بودجه مصوب و قوانین و مقررات ذی ربط اقدام نمایند.

بر اساس گزارش روابط عمومی سازمان شهرداریها و دهیاری های کشور، قربانی در سرانجام تاکید نمود: تحقق اهداف مورد نظر در زمینه توسعه روستاها، با بهره گیری از ظرفیت های قانونی، تأمین منابع اقتصادی مورد احتیاج و شناخت مسائل و اولویت های توسعه ای روستا میسر خواهد بود و دهیاران می بایست با نگاه عالمانه به مسائل، منابع در اختیار را مدیریت نموده و با نگاه آینده نگری، اقدامات وظیفه ای و توسعه ای را در سطح روستاها دنبال نمایند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 4 دی 1399 بروزرسانی: 4 دی 1399 گردآورنده: mfiroozi.ir شناسه مطلب: 1164

به "پیش بینی رشد 130 درصدی درآمد دهیاری ها در سال 99" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیش بینی رشد 130 درصدی درآمد دهیاری ها در سال 99"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید