چین تلسکوپ فضایی مشابه هابل در مدار زمین قرار می دهد

به گزارش مجله فیروزی، چین آماده است تا به زودی نخستین ماژول از ایستگاه فضایی خود را پرتاب کند و میخواهد در سال های آینده هم یک تلسکوپ فضایی را برای پیوستن به آن در مدار زمین مستقر کند.

چین تلسکوپ فضایی مشابه هابل در مدار زمین قرار می دهد

با ما همراه باشید و با تور چین ارزان از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

طبق اعلام خبرگزاری شین هوا تلسکوپ فضایی چین (CSST) که قرار است در سال 2024 پرتاب گردد به عنوان یک رصدخانه فضایی نوری برای دانشمندان چینی فعالیت می نماید و به آنان در انجام کاوش های آسمان یاری خواهد نمود.

این تلسکوپ که با نام زون تیان (Xuntian) به معنای آنالیز آسمان ها هم شناخته می گردد، دارای یک عدسی بزرگ 2 متری خواهد بود که آن را قابل مقایسه با ابعاد تلسکوپ فضایی هابل می نماید. تلسکوپ فضایی چین با وجود توان تفکیک پایین تر، میدان دیدی 300 برابر بزرگ تر از تلسکوپ 31 ساله هابل دارد.

میدان دید گسترده به این تلسکوپ امکان می دهد تا طی 10 سال 40 درصد آسمان را با استفاده از یک دوربین بزرگ 2.5 میلیارد پیکسلی مشاهده کند. مشخصا این تلسکوپ به همراه ایستگاه فضایی چین در مدار قرار می گیرد و قادر خواهد بود به شکل پیوسته به پایگاه سرنشین دار مداری چین متصل گردد.

ژو جیان پینگ (Zhou Jianping) طراح ارشد برنامه پروازهای سرنشین دار چین در ماه های گذشته به تلویزیون مرکزی این کشور گفت: این تلسکوپ در یک ماژول اپتیکی راه اندازی می گردد که می تواند برای بازدهی بیشتر به طور مستقل در مدار زمین پرواز کند.

او اضافه کرد: در عین حال، می توانیم آن را در مداری تقریبا مشترک با ایستگاه فضایی آینده پرواز دهیم. این کار یاری می نماید تا سوخت تلسکوپ را مجدد تأمین کنیم و به روزرسانی های مداری را روی آن انجام دهیم تا کیفیت آن را همواره در سطحی بین المللی حفظ کنیم.

این می تواند یک مزیت بزرگ برای تلسکوپ فضایی چین باشد. زیرا هابل به تعدادی مأموریت جداگانه برای تعمیر، به روزرسانی و جایگزینی انواع اجزا و سیستم های خود احتیاج داشت. از جمله مگان مک آرتور (Megan McArthur) که در روزهای آینده با مأموریت کرو-2 اسپیس ایکس راهی ایستگاه می گردد، در سال 2009 با شاتل فضایی آتلانتیس به مدار تلسکوپ فضایی هابل رفته بود.

در همین حال شین هوا گزارش داده است که برای کار با داده های این تلسکوپ فضایی آینده، چهار مرکز تحقیقات نجوم در سراسر چین در حال ساخت است.

تلسکوپ فضایی چین (CSST) در نور نزدیک فرابنفش و مرئی فعالیت خواهد داشت. طبق مقاله سال 2019 اعضای رصدخانه های نجومی ملی (NAOC) به عنوان زیرمجموعه آموزشگاه علوم چین، اهداف مهم کیهانی و نجومی درنظر گرفته شده برای رصد توسط آن شامل آنالیز ویژگی های ماده و انرژی تاریک، ساختارهای بزرگ مقیاس کیهان و تشکیل و تکامل کهکشان هاست. همچنین انتظار می رود که CSST در کشف و آنالیز اجرام فرانپتونی (TNOs) و سیارک های نزدیک به زمین مؤثر باشد.

علاوه بر این، به منظور آماده سازی برای ایستگاه فضایی جدید این کشور، فضانوردان چینی مشغول آموزش های شدید برای نخستین مأموریت سرنشین دار در زمینه ساخت ایستگاه آینده هستند.

چین برای سال 2021 و 2022 تعداد 11 پرتاب فضایی را برنامه ریزی نموده است که 4 مأموریت آن شامل پرتاب های سرنشین دار برای ساخت ایستگاه فضایی چین است. پیش بینی می گردد که ماژول اصلی این ایستگاه با نام تیان هه (Tianhe) به معنای هماهنگی آسمان ها به زودی سوار بر موشک لانگ مارچ 5 (Long March 5) از ونچانگ (Wenchang) راهی فضا گردد. این موشک پیش از این کاوشگر تیان ون-1 چین را هم که اکنون در مدار مریخ قرار گرفته است، به فضا فرستاده بود.

عکس کاور: طرحی گرافیکی از تلسکوپ فضایی آینده چین

Credit: CSNA

منبع: Space

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 20 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 20 اردیبهشت 1400 گردآورنده: mfiroozi.ir شناسه مطلب: 1423

به "چین تلسکوپ فضایی مشابه هابل در مدار زمین قرار می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چین تلسکوپ فضایی مشابه هابل در مدار زمین قرار می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید