کابوسی که بناهای تاریخی اصفهان را رها نمی کند!

به گزارش مجله فیروزی، خبرنگاران: داغ خشکسالی و عدم مدیریت صحیح منابع آبی در سال های اخیرکابوسی برای بناهای تاریخی شده است.فرونشست که پیامد فاجعه خشکسالی است بیخ گوش بناهای تاریخی کمین نموده است و این بار خبر از نزدیک شدن آن بهبناهای تاریخی اصفهان است.

کابوسی که بناهای تاریخی اصفهان را رها نمی کند!

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان گفت: آنالیز های کارشناسان نشان می دهد که فرونشست به فاصله یک کیلومتری بناهای تاریخی رسیده است.

به گزارش یکتاپرس علیرضا ایزدی مدیرکل میراث فرهنگی استان اصفهان گفت: بر اساس پایش ها فرونشست هنوز به بناهای تاریخی اصفهان نرسیده، اما تضمینی برای در امن ماندن این بناها از این خطر زودهنگام وجود ندارد.

او با اشاره به اینکه فرونشست، ناشی از خشکسالی، خشک شدن زاینده رود و برداشت بی رویه آب های زیرزمینی است گفت: فرونشست، امروز از دغدغه های اصلی در مدیریت شهری، میراث فرهنگی و … است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان اضافه نمود: با این حال بر اساس پایش ها، تا به امروز فرونشست به بناهای تاریخی اصفهان آسیبی وارد نکرده و به عنوان مثال ترک هایی که در مسجد جامع دیده می گردد، به علت اشتباه در حوزه کف سازی آن ایجاد شده است.

ایزدی گفت: البته این بدان معنا نیست که بناهای تاریخی در خطر نیستند. چون در نواحی شمالی اصفهان شواهدی از فرونشست وجود دارد و با توجه به فاصله کم آن با آثار تاریخی اصفهان، هیچ تضمینی وجود ندارد که فرونشست به بناهای تاریخی نرسد.

به گفته او قرار است طی یکی دو ماه آینده تعدادی دستگاه جی پی اس در بناهای تاریخی نصب گردد تا وضع آن ها شبانه روزی رصد گردد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گرشگری و صنایع دستی استان اصفهان با بیان اینکه ترک های موجود در بعضی از بناهای تاریخی با توجه به بافت خشتی و آجری آن ها جزو ترک های طبیعی هستند گفت: آنالیز ها نشان می دهد که ترک های مسجدسید و مسجد جامع به علت فرونشست نیست. درمورد سازه مسجد امام هم نگرانی هایی وجود داشت که پس از پایش تعیین شد فعلاً از نظر فرونشست مسئله ای آن را تهدید نمی کند.

ایزدی اضافه نمود: درمورد پدیده های نگران کننده در کف رودخانه زاینده رود برای پل های تاریخی به ویژه سی وسه پل و پل خواجو هم امیدواریم با آنالیز های بیشتر و تزریق اعتبارات، بتوانیم برای استحکام بخشی آن ها اقدامات موثری داشته باشیم.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 7 آذر 1401 بروزرسانی: 7 آذر 1401 گردآورنده: mfiroozi.ir شناسه مطلب: 1996

به "کابوسی که بناهای تاریخی اصفهان را رها نمی کند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کابوسی که بناهای تاریخی اصفهان را رها نمی کند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید