کابوس ها ممکن است پیوندی ترسناک با بیماری خودایمنی داشته باشند

به گزارش مجله فیروزی، کابوس ها می توانند یک سیستم هشدار اولیه برای آغاز اختلالات خود ایمنی در مغز باشند.

کابوس ها ممکن است پیوندی ترسناک با بیماری خودایمنی داشته باشند

مطالعه جدیدی که به وسیله محقق بهداشت عمومی دانشگاه کمبریج، ملانی اسلون اجرا شده، نشان داده که خواب های بد یکی از شایع ترین و اولیه ترین نشانه های شعله ور شدن لوپوس است.

در یک نظرسنجی آنلاین از 676 بیمار مبتلا به لوپوس -یا لوپوس اریتماتوز سیستمیک (SLE) - تقریباً یک سوم بیماران خواب های مختل شده را در سال قبل از ظهور سایر علائم بیماری گزارش کردند.

این یافته ها به گزارش های دیگری می افزاید که این فرضیه را مطرخ می نمایند که رویا ها و سیستم ایمنی مغز به نوعی در هم تنیده هستند.

گای لشزینر، متخصص مغز و اعصاب و مخقق این تحقیق، از بیمارستان گای و سنت توماس در لندن، می گوید: ما از مدت ها پیش میدانستیم که تغییرات در رویا ممکن است نشان دهنده تغییرات در سلامت جسمی، عصبی و روانی باشد و گاهی اوقات می تواند نشانه های اولیه بیماری باشد.

با این حال، این اولین شواهدی است که نشان می دهد کابوس های شبانه ممکن است به ما در پیش بینی بیماری خودایمنی جدی مانند لوپوس نیز یاری نمایند و یک هشدار مهم برای بیماران و پزشکان است که علائم خواب ممکن است به ما در خصوص عود قریب الوقوع اطلاع دهند.

SLE یک بیماری خودایمنی مادام العمر با دلیل ناشناخته است که اغلب در سنین 15 تا 45 سالگی آغاز می گردد. هر چند سال یا بیشتر، شعله ور شدن متناوب بیماری رخ می دهد که علایمی مانند مفاصل دردناک، تب، درد قفسه سینه، خستگی یا ریزش مو را دارد..

همه افراد مبتلا به SLE در طول این شعله وری یا فعال شدن شدید بیماری علائم عصبی روانی را بروز نمی دهند. اما در تقریباً 40 درصدی کهدستگاه عصبی درگیر می گردد، تشخیص و درمان چالش برانگیز است، زیرا علائمی مانند کابوس و توهم ذهنی رخ می دهد و بسیاری از بیماران در بحث درباره آن ها مردد هستند.

افراد مبتلا به بیماری های خودایمنی مغز اغلب رویا های واضحی را تجربه می نمایند که از نظر احساسی درگیرشان می نماید، اما این علائم شناختی معمولاً پنهان می مانند.

به علاوه، اخیراً مطالعات نشان داده که بسیاری از افرادی که به بیماری پارکینسون (که با مسائل خودایمنی مرتبط است) مبتلا می شوند، تا یک دهه قبل از تشخیص، درگیر رویا های ناراحت نماینده هستند.

کابوس ها بعلاوه به طور بالقوه پیش بینی نماینده زوال عقل هستند که باز هم با سیستم ایمنی مرتبط است. و بعضی از بیماران مبتلا به مالتیپل اسکلروزیس یا همان ام اس می گویند که رویا هایشان قبل از شعله ور شدن بدتر می گردد. در حال حاضر به نظر می رسد همین امر برای بعضی از افراد مبتلا به لوپوس نیز صادق باشد.

علاوه بر این نظرسنجی آنلاین، محققان با 69 فرد مبتلا به بیماری روماتیسمی، از جمله لوپوس، مصاحبه های شخصی انجام دادند.

یکی از پاسخ دهندگان گفت که خواب های بدشان در حین شعله ور شدن لوپوس آنقدر وحشتناک بود که گویی پستشان کنده می د. آن ها به محققان گفتند: فکر می کنم هر چه بدن من تحت استرس بیشتری قرار گیرد، رویاپردازی واضح تر و بدتر خواهد بود.

یکی دیگر از بیماران نظریه مشابهی داشت: من به این نتیجه رسیدم که [کابوس ها] احتمالاً من در حال مبارزه با سیستم خودم هستم.

یکی از شرکت نمایندگان گفت: کابوس ها لزوماً ترسناک نستند؛ درست مثل این است که شما یک رویا دیده اید و با این حال در باغ بیدار نشسته اید… مثل این است که واقعاً سرگردان هستید. نزدیک ترین چیزی که می توانم به آن فکر کنم این است که احساس می کنم من آلیس در سرزمین عجایب هستم.

بعلاوه نظرسنجی آنلاین نشان داد که بیش از 60 درصد از پاسخ دهندگان گزارش نموده اند که خواب شبانه شان به طور فزاینده ای مختل شده اند.

چنین یافته هایی از مشاهدات بالینی اخیر اجرا شده به وسیله دو تن از نویسندگان مطالعه، اسلون و روماتولوژیست دیوید دکروز از کینگز کالج لندن حمایت می نمایند، که خاطرنشان کردند باید از بیماران لوپوس در خصوص کابوس هایشان پرسید، چون ارتباطی با فعالیت بیماری آن ها دارد.

این مطالعه در eClinicalMedicine منتشر شده.

منبع: یک پزشک
انتشار: 3 خرداد 1403 بروزرسانی: 3 خرداد 1403 گردآورنده: mfiroozi.ir شناسه مطلب: 2134

به "کابوس ها ممکن است پیوندی ترسناک با بیماری خودایمنی داشته باشند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کابوس ها ممکن است پیوندی ترسناک با بیماری خودایمنی داشته باشند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید