کاهش 50 درصدی معاملات مسکن نسبت به سال گذشته

به گزارش مجله فیروزی، خبرنگاران/خراسان رضوی رئیس اتحادیه صنف مشاورین املاک مشهد گفت: آمار معاملات مسکن در پاییز و زمستان سال جاری کاهش بسیار محسوسی داشته که این کاهش تا 50 درصد نسبت به سال قبل بوده است.

کاهش 50 درصدی معاملات مسکن نسبت به سال گذشته

جهت دریافت خدمات هزینه بازسازی خانه با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

علی مرادزاده در گفت وگو با خبرنگاران، با اشاره به شرایط بازار مسکن پس از افزایش قیمت بنزین، اظهار کرد: افزایش قیمت بنزین روی خرید و فروش مسکن دو تاثیر گذاشته که از دو زاویه می توان به آن نگاه کرد، یکی از زاویه قیمت و دیگری از زاویه تعداد معاملات.

وی با بیان اینکه تعداد معاملات بعد از افزایش قیمت بنزین کاهش یافته که دو دلیل هم داشته است، مطرح کرد: یک دلیل افزایش قیمت و دیگری بروز بعضی حوادث سیاسی و التهابات اجتماعی در کشور بوده است. ما وارد برهه ای شدیم که بنزین ابتدا و نقطه عطف این اتفاقات بود. بعد از اینکه بنزین گران شد، اغتشاشاتی به وجود آمد و بعد از آن نیز اقدام آمریکا و پاسخ ما بود که تاثیر بسیار زیادی بر اموال غیر منقول مردم می گذارد، در تمام تاریخ نیز اینگونه بوده است.

مرادزاده اضافه نمود: این اتفاقات بر صنف ما به شدت تاثیرگذار شد. عده ای از افرادی که پول داشتند، آن را به حوزه های دیگر بردند و پول های خود را در اموال منقول مانند سکه، دلار و غیره سرمایه گذاری کردند که سرعت نقدشوندگی آنها بالا باشد، بنابراین معاملات به شدت کاهش پیدا کرد.

رئیس اتحادیه صنف مشاورین املاک مشهد اعلام کرد: زمانی که معاملات کاهش پیدا می نماید، اگر کسی فروشنده واقعی باشد، مجبور است به هر قیمتی ملک خود را بفروشد، زمانی که این اتفاق رخ می دهد، قیمت پایه معاملاتی یک منطقه معین می گردد و اتفاقات زنجیره ای صورت می گیرد که بعد از این اتفاقات زنجیره ای و مثلث وار، رکود کاهشی داشته است.

وی ادامه داد: در حوزه ساخت و ساز اتفاق دیگری افتاد، زمانی که بنزین گران شد، بنزین وانت بارها افزایش پیدا نکرد، بنابراین هزینه حمل و نقل درون شهری که مخصوص مصالح ساختمانی ساختمان های نوساز است و با وانت انجام می گردد، مقداری گران شد.

مرادزاده اعلام کرد: هزینه حمل و نقل ممکن است حدود 2 تا 3 درصد از قیمت تمام شده یک ساختمان را پوشش دهد که این گرانی 50 درصدی کرایه حمل و نقل وقتی 2 درصد در کل ساختمان تاثیر می گذارد، ممکن است حدود 5 تا 10 درصد با تورم انتزاعی بعد قیمت را افزایش دهد. اگر بگوییم تاثیر ریاضی افزایش قیمت بنزین دو درصد روی قیمت تمام شده اثر گذاشته، تاثیر انتزاعی نیز وجود دارد که حدود 5 تا 10 درصد تورم انتظاری دیده می گردد.

رئیس اتحادیه صنف مشاورین املاک مشهد اضافه نمود: اتفاقاتی که رخ داد چندان خود را در بخش مسکن نشان نداد. قیمت های تمام شده در خانه های نوساز افزایش یافته و سازنده ها قیمت را حدود 5 تا 10 درصد افزایش دادند، اما خانه های معمولی و قدیمی تر که تاثیر بنزین در آن معنی دار نبوده، کاهش قیمت داشته تا فروش راحت تری داشته باشند. در مجموع اتفاق چندانی رخ نداده است.

وی با اشاره به اینکه اتفاق کوچکی در حمل و نقل سنگین رخ داد که چندان مهم نبود و حل شد، توضیح داد: بنزین روی حمل و نقل سبک یعنی وانت ها تاثیر گذاشت که بسیاری از اقلام ساختمان توسط وانت ها حمل می گردد و چون بنزین گران شد، کرایه را افزایش دادند که تاثیر گذاشت، اما کامیون ها گازوئیلی هستند و در این طبقه جای نمی گیرند که دولت نیز به سرعت مشکل ایجاد شده را حل کرد و اتفاق خاصی رخ نداد.

مرادزاده اضافه نمود: در این بین ممکن است عده ای سوءاستفاده نمایند، مانند افرادی که خانه های قدیمی دارند. افراد دارای خانه های نوساز و سازنده ها محق هستند و اگر 5 تا 10 درصد افزایش قیمت دادند نیز بیراه نگفتند، زیرا هزینه های تمام شده آنها افزایش پیدا نموده و در تمام قسمت ها نیز بی تاثیر نبوده، بنابراین نمی توانیم بگوییم افزایش قیمت بنزین بر بازار تاثیری نداشته است.

رئیس اتحادیه صنف مشاورین املاک مشهد اعلام کرد: آپارتمان های نوساز متاثر از افزایش قیمت بنزین تا 10 درصد افزایش قیمت داشتند که بیراه نبوده و منطقی است. در خانه های قدیمی و چند سال ساخت هرگونه افزایش قیمت منتفی است و حتی باید شاهد کاهش قیمت نیز باشیم که متاثر از شرایط سیاسی و اجتماعی بین 10 تا 20 درصد کاهش یافته است.

وی در مورد میزان معاملات مسکن صورت گرفته، گفت: آمار معاملات مسکن در پاییز و زمستان سال جاری کاهش بسیار محسوسی داشته که این کاهش تا 50 درصد نسبت به سال قبل بوده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 3 اسفند 1398 بروزرسانی: 28 شهریور 1400 گردآورنده: mfiroozi.ir شناسه مطلب: 567

به "کاهش 50 درصدی معاملات مسکن نسبت به سال گذشته" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش 50 درصدی معاملات مسکن نسبت به سال گذشته"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید