گردشگران کدام کشورها بیشتر به ایران سفر می کنند؟

به گزارش مجله فیروزی، مردم عراق، جمهوری آذربایجان، افغانستان، ترکیه و پاکستان در پنج ماه نخست امسال بیشترین سفرها را به ایران داشته اند.

گردشگران کدام کشورها بیشتر به ایران سفر می کنند؟

کدام کشور ها بیشتر به ایران سفر میکنند؟

عبدالرضا مهاجری نژاد مدیرکل دفتر برنامه ریزی و حمایت از توسعه جهانگردی، گفت:از اول امسال تا ماه پنجم، 2 میلیون و 159 هزار و 882 نفر به ایران سفر کردند که به ترتیب مسافران عراق، جمهوری آذربایجان، افغانستان، ترکیه، پاکستان، ترکمنستان، ایرانیان مقیم خارج و در ادامه مسافرانی از بحرین، کویت، هند، چین، آلمان، لبنان، فرانسه، ایتالیا، عمان و گرجستان بیشترین سهم را از بازار جهانگردی ایران در پنج ماه نخست امسال دارند.

وی اضافه کرد:سال گذشته در زمان مشابه، دو میلیون و 183 هزار و 422 نفر به ایران سفر کرده بودند که مقایسه این آمارها از 1.1 درصد کاهش سفر در پنج ماه نخست امسال حکایت دارد.

فرایند کاهشی آمارها از سال 94 با تشدید تنش های سیاسی عربستان با ایران آغاز شد و در سه ماه نخست امسال نیز ورود جهانگردان خارجی به نسبت سال گذشته 5.1 درصد کاهش داشت، اما اکنون فاصله آمارها کمتر شده و مهاجری نژاد با اشاره به تغییرات مثبت در آمار ورود جهانگردان خارجی در 5 ماه نخست سال 96، پیش بینی کرد، این فرایند رو به رشد بویژه از بازارهای اروپایی همچنان ادامه داشته باشد.

مدیرکل دفتر برنامه ریزی و حمایت از توسعه جهانگردی در پاسخ به این پرسش که آیا این آمارها و معین رتبه برای کشورهایی مثل عراق، آذربایجان و افغانستان صرفا بر اساس سفر جهانگردان است و یا گروه های دیگری را در برمی گیرد؟ اظهار کرد:قطعا بخشی از مسافرت ها به انگیزه کار، تجارت و درمان انجام می شود، اما چون این مسافران ماندگاری زیادی دارند و از خدمات و محصولات جهانگردی نیز استفاده می کنند، طبق تعریف سازمان جهانی جهانگی جزو جهانگردان به حساب می آیند.

کاهش سفر آمریکایی ها به ایران

او همچنین درباره آخرین شرایط سفر جهانگردان آمریکایی به ایران، گفت:در پنج ماه نخست امسال 727 جهانگرد آمریکایی به ایران سفر کردند، درحالی که سال پیش و در زمان مشابه تعداد آن ها 2 هزار و 344 نفر بود.

مهاجری نژاد، کاهش سفر جهانگردان آمریکایی به ایران را بیشتر ناشی از سیاست های آمریکا و رفتار متقابل ایران و البته نگرانی های جهانگردان آن کشور در ارتباط با سیاست های دولت شان در بخش ویزا، دانست.

ایران سال 95، نزدیک به 5 میلیون جهانگرد داشت که عراق، جمهوری آذربایجان، افغانستان و ترکیه در صدر کشورهای صادرکننده جهانگرد به ایران بودند و سفر اروپایی ها به ایران نیز با حدود 50 درصد رشد همراه بود.

منبع: نمناک
انتشار: 5 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mfiroozi.ir شناسه مطلب: 759

به "گردشگران کدام کشورها بیشتر به ایران سفر می کنند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گردشگران کدام کشورها بیشتر به ایران سفر می کنند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید