6 نکته مهم برای انتخاب برترین ساک ورزشی و نگهداری درست از آن

به گزارش مجله فیروزی، ساک ورزشی مناسب، لباس ها و وسایل تمرین شما را مرتب، خشک و سالم نگه می دارد؛ درنتیجه باید در انتخاب آن دقت کنید. انتخاب برترین ساک ورزشی به عوامل مختلفی بستگی دارد. کیف ورزشی شما باید محکم و با دوام باشد. تا علاوه برداشتن ظاهر خوب، حمل و نگهداری لوازم ورزشی را راحت کند. برای انتخاب برترین کیف ورزشی، باید نیازهای خود را تعیین کنید. از خود سوال کنید، با توجه به نوع ورزشی که انجام می دهید، ساک ورزشی شما چقدر باید بزرگ باشد؟ چند جیب لازم دارید؟ آیا باید جایی برای کفش داشته باشد یا خیر؟

6 نکته مهم برای انتخاب برترین ساک ورزشی و نگهداری درست از آن

بعد از معین کردن احتیاجها، یکی از انواع کیف های ورزشی را انتخاب کنید. دراین مقاله به آنالیز انواع کیف ورزشی، نکته های مهم برای خرید برترین ساک ورزشی و روش نگهداری از آن می پردازیم. اگر فقط چند دقیقه از وقت خود را صرف خواندن این مطلب کنید، انتخاب درستی در تهیه ساک ورزشی مناسب خواهید داشت.

انواع ساک ورزشی

برترین ساک ورزشی در حالت ایده آل، دارای چندین محفظه در داخل و خارج است تا به راحتی از فضا برای مرتب نگه داشتن لوازم تمرین خود بهره ببرید. بعلاوه برخی کیف های ورزشی دارای جیب برای بطری آب و یک محفظه جداگانه برای لباس ها و کفش های تمرینی هستند. علاوه بر کاربردی بودن، کیف ورزشی شما باید با دوام باشد پس هنگام انتخاب، جنس آن هم اهمیت زیادی دارد.

بعد از معین کردن احتیاجها و نوع ورزش خود، ابتدا با شناختن انواع مختلف کیف های ورزشی آغاز کنید. در ادامه به معرفی انواع رایج ساک ورزشی می پردازیم:

 • ساک ورزشی دوفل: این کیف ورزشی، به علت شکل استوانه ای خود فضای زیادی برای حمل وسایل دارد. برخی از دوفل ها دارای محفظه ای برای نگهداری کفش نیز هستند.
 • کوله پشتی های ورزشی: این نوع کیف ورزشی، برای تقسیم وزن وسایل بین دو شانه مناسب هستند و برای ورزش هایی مانند کوهنوردی، دویدن و پیاده روی توصیه می شوند.
 • ساک های ورزشی رودوشی: این سبک ساک های ورزش به طور معمول روی یک شانه حمل می شوند و برای استفاده روزانه یا منظم که به تمرین می روید، مناسب هستند.

  همان طور که اشاره کردیم، ساک های ورزشی انواع مختلفی دارند برای انتخاب ویژگی ها و احتیاجهای موردنظر خود را اولویت بندی کنید تا برترین کیف ورزشی را انتخاب کنید.

مقدار مناسب برای انتخاب برترین ساک ورزشی

هنگام انتخاب کیف ورزشی، مقدار آن اهمیت زیادی دارد. مقدار کیف باید متناسب با مقدار وسایل و احتیاجهای شما در ورزش باشد اگر لوازم زیادی ندارید، یک ساک ورزشی سایز کوچک یا میانه برای شما مناسب است. وسایلی مثل بطری آب، حوله و لباس ورزشی، به راحتی درکیف های ورزش در این سایز جای می گیرند؛ اما برای ورزش هایی مثل فوتبال، بسکتبال که به لوازم و تجهیزات زیادی احتیاج دارد، باید یک کیف ورزشی بزرگ انتخاب کنید. بعلاوه برای ورزش های رزمی به علت داشتن لوازم و تجهیزات جانبی زیاد در تمرین احتیاج به یک کیف ورزشی بزرگ خواهید داشت.

به طورکلی در انتخاب سایز ساک ورزشی راحتی استفاده و فضای داخلی را در نظر بگیرید. اگر کیف ورزشی شما خیلی بزرگ باشد، حمل آن سخت خواهد بود؛ اگر هم کیف ورزشی شما تا حد زیادی کوچک باشد، شاید نتوانید تمام وسایل خود را در آن قرار دهید؛ پس طبق احتیاجهای خود کیف مناسب را انتخاب کنید.

داشتن محفظه ی کافی کیف ورزشی برای سازمان دهی لوازم

کیف های ورزشی، امکان داشتن یک یا چند محفظه برای مرتب نگه داشتن وسایل را دارند. برخی از کیف ها دارای فضای جداگانه برای کفش، لباس های خیس و اشیای قیمتی هستند. داشتن چندین محفظه در یک کیف ورزشی بسیار مفید است. به عنوان مثال، اگر کیفی با یک محفظه جداگانه برای کفش دارید، دیگر نگران تماس کفش های کثیف با لباس های تمیز خود نخواهید بود. محفظه های مفید دیگر شامل جیب هایی برای تلفن، کیف پول یا بطری آب است.

عملکرد کوله پشتی تمرینی شما، بیشتر به نحوه و مکان تمرین بستگی دارد. بعلاوه باید شرایط رفت وآمد خود را هم در نظر بگیرید؛ مثلا اگر پیاده روی می کنید یا با وسایل نقلیه عمومی به باشگاه می روید، شاید به جیب های بیشتری در بندها، برای دسترسی به کلید یا کیف پول بخواهید. برترین ساک های ورزشی، جیب ها و محفظه های زیپ دار فراوانی برای سازمان دهی لباس ها، کفش ها و وسایل تمرینی شما دارند. پس هنگام خرید حتما به این نکته توجه کنید.

انتخاب بند نگه دارنده مناسب برای حمل لوازم تمرین

هنگام انتخاب کیف ورزشی، به بندهای نگه دارنده و مقدار تحمل وزن آن دقت کنید تا متناسب با احتیاج شما باشد. تعداد وسایلی که باید حمل کنید را در نظر بگیرید. اگر تجهیزات ورزشی زیاد و سنگین دارید، به جای یک بند ساده از بندهای ضخیم یا تسمه های دوتایی بهره ببرید. گاهی داشتن بند اضافی برای حمل کفش یا تجهیزات ورزشی شما یاری می نماید وسایل خود را مرتب نگه دارید.

بعلاوه بندهای شانه ای، یک گزینه راحت و قابل تنظیم دیگر است که برای حمل کیف های ورزشی کوچک یا میانه مورد استفاده قرار می گیرد. هنگام خرید ساک برای ورزش به طول بندهای شانه و قابل تنظیم بودن آن ها نیز توجه کنید تا امکان استفاده از کیف در ارتفاع دلخواه را داشته باشید.

اهمیت جنس کیف های ورزشی برای دوام عالی

ساک ورزشی اورجینال، معمولا کیفیت بالایی دارد اما به طورکلی جنس ساک ورزشی باید با دوام و مناسب برای استفاده باشد. اگر کیف شما پراز لوازم و تجهیزات ورزشی سنگین است، باید جنس خوب و مقاوم در برابر ساییدگی داشته باشد. در ادامه برخی از محبوب ترین متریال های کیف ورزشی را بیان می کنیم:

 • نایلون: کیف های ورزشی نایلونی سبک و با دوام هستند. بعلاوه این جنس ساک های ورزشی در برابر آب و ساییدگی مقاوم است. جنس نایلون برای کیف های بدن سازی و کوله پشتی های ورزشی ایده آل خواهد بود.
 • پلی استر: پلی استر، ماده ای قوی و با دوام برای ساک ورزشی است که در برابر آب و اشعه نور خورشید مقاومت دارد. جنس پلی استربرای انواع کیف ورزشی مناسب است.
 • چرم: چرم ماده ای لوکس و بادوام است که علاوه بر ظاهر زیبا مقاومت خوبی هم دارد. این ماده برای کیف های بدن سازی و کیف های دوشی ایده آل است. اگردرمناطقی با آب وهوای مرطوب یا بارانی زندگی می کنید، شاید یک کیف ورزشی ضد آب از جنس نایلون و پلی استر گزینه بهتری باشد. کیف ورزشی باید در برابر ضربه و پارگی مقاوم باشد. بعلاوه توصیه می گردد، ساک ورزشی با متریال با دوام را انتخاب کنید تا در برابر سایش مقاومت کند.

امکانات اضافی و خوب برخی ساک های ورزشی

کیف های ورزشی، بسته به کاربرد موردنظر، دارای ویژگی های مختلفی هستند. برخی از کیف های ورزشی دارای سوراخ های تهویه یا صفحات مشبک هستند تا امکان گردش هوا و جلوگیری از بو را فراهم نمایند. این ویژگی برای کیف های ورزشی که مدام در آب وهوای گرم استفاده می شوند، بسیار مفید است.

بعلاوه برخی از ساک های ورزشی، دارای روکش ضد آب برای محافظت از وسایل شما در برابر رطوبت هستند. امکاناتی مثل جیب های متعدد به شما اجازه می دهد وسایل خود را به صورت سازمان دهی شده و در دسترس نگه دارید. هنگام انتخاب کیف ورزشی، مهم است که احتیاجها و ترجیحات خود را در نظر بگیرید. با توجه به این عوامل، می توانید یک کیف ورزشی با ویژگی های مناسب برای استفاده خود پیدا کنید.

نکات طلایی نگهداری و مراقبت از ساک ورزشی

هنگام جستجوی کیف ورزشی مناسب، باید دوام و طول عمر را در نظر بگیرید. اگر می خواهید حتی پس از شست وشوی زیاد، چندین سال دوام بیاورد، برای ورزش در پی یک ساکی باشید که به راحتی تمیز می گردد، به خصوص اگربعد از تمرین، لوازم و لباس های کثیف را در آنجا نگه می دارید. بعلاوه اهمیت زیادی دارد که کیف ورزشی خود را به درستی نگهداری کنید؛ مراقبت از ساک ورزشی باعث می گردد تا دوام بیشتری داشته باشد و از وسایل تمرین شما بهتر محافظت کند. در ادامه نکاتی را در خصوص نحوه نگهداری صحیح کیف ورزشی بیان می کنیم:

 • ساک ورزشی را مرتب تمیز کنید تا از ایجاد آلودگی و بوی بد جلوگیری گردد. برای تمیز کردن کیف ورزشی از یک پارچه مرطوب و مقداری مواد شوینده ملایم بهره ببرید؛ قبل از استفاده مجدد، حتما کیف ورزشی را در هوای آزاد کاملا خشک کنید.
 • اگر پارگی یا سوراخی در کیف ورزشی خود پیدا کردید، فورا آن را تعمیر کنید تا از ساییدگی بیشتر جلوگیری کنید. برای این کار از یک نخ و سوزن یا یک تکه پارچه و چسب پارچه بهره ببرید.
 • کیف ورزشی را در جای خشک نگهداری کنید تا از کپک و بو جلوگیری گردد. بعلاوه از تابش مستقیم نور خورشید به کیف ورزشی خود جلوگیری کنید زیرا این موضوع به مرور زمان رنگ کیف را از بین می برد و به آن آسیب می رساند.
 • برچسب دستورالعمل شست وشو را حتما بخوانید، زیرا برخی از ساک های ورزشی با ماشین لباسشویی و برخی با دست باید شسته شوند. برای شست وشوی کامل با دست، از یک مسواک یا حوله دستی خیس، به همراه شوینده ملایم بهره ببرید. کیف های جنس نایلون و پلی استر را معمولاً می توان در ماشین لباسشویی انداخت، درحالی که کوله پشتی های چرمی باید با دست شسته شوند.

انتخاب برترین کیف ورزشی زنانه و مردانه

کیف ورزشی یک وسیله ضروری برای ورزشکاران و علاقه مندان به تناسب اندام است؛ زیرا حمل لوازم تمرین و رفت وآمد به محل ورزش را برای شما راحت تر می نماید. در این مقاله با انواع کیف ورزشی مانند ساک ورزشی دوفل، کوله پشتی های ورزشی و ساک های ورزشی رودوشی آشنا شدید و به نکات مهم برای خرید برترین ساک ورزشی پرداختیم. همان طور که آنالیز کردیم هنگام انتخاب کیف ورزشی، باید مقدار، جنس، ویژگی ها و احتیاجهای خود را در نظر بگیرید. رعایت نکات گفته شده به شما یاری می نماید تا برترین انتخاب را داشته باشید.

منبع: kipling ، nike ،koalaoutdoor

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 20 آذر 1402 بروزرسانی: 20 آذر 1402 گردآورنده: mfiroozi.ir شناسه مطلب: 2128

به "6 نکته مهم برای انتخاب برترین ساک ورزشی و نگهداری درست از آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "6 نکته مهم برای انتخاب برترین ساک ورزشی و نگهداری درست از آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید