آیا خوردن قهوه باعث تپش قلب می شود؟، تاثیر کافئین بر ضربان قلب

به گزارش مجله فیروزی، کارشناسان می گویند علیرغم معروفیت بد کافئین، بسیاری از مطالعات نشان داده اند که مصرف کنندگان قهوه در مقایسه با افرادی که قهوه نمی نوشند با کاهش خطر ابتلاء به بیماری های مختلف از جمله بیماری قلبی روبرو هستند.

آیا خوردن قهوه باعث تپش قلب می شود؟، تاثیر کافئین بر ضربان قلب

مطالعه تازه نشان داد که به نظر نمی رسد نوشیدن قهوه افراد سالم را مستعد انقباضات زودرس دهلیزی کند.

به گزارش مهر؛ انقباضات زودرس دهلیزی، اتفاق طبیعی برای یک قلب سالم است، اما برخی افراد آن را به عنوان یک ضربان قلب پرشی یا اضافی احساس می کنند که می تواند ناراحت کننده باشد. و اگر به طور مکرر ایجاد شود، ممکن است یک آریتمی قلبی جدی تر را به همراه داشته باشد.

کارشناسان می گویند علیرغم معروفیت بد کافئین، بسیاری از مطالعات نشان داده اند که مصرف کنندگان قهوه در مقایسه با افرادی که قهوه نمی نوشند با کاهش خطر ابتلاء به بیماری های مختلف از جمله بیماری قلبی روبرو هستند.

دکتر گرگوری مارکوس، نویسنده اول مطالعه و متخصص قلب و استاد دانشگاه کالیفرنیا، گفت: ممکن است تفاوت های زیادی بین مصرف کنندگان قهوه و افرادی که قهوه مصرف نمی کنند وجود داشته باشد که بر خطر بیماری آنها تأثیر می گذارد. اگرچه مطالعات سعی می کنند این تفاوت ها را کنترل کنند، اما توضیح همه چیز غیرممکن است.

بنابراین مارکوس و همکارانش یک کارآزمایی بالینی انجام دادند تا واقعاً آزمایش کنند که آیا قهوه می تواند اثرات حاد خاصی بر قلب داشته باشد یا خیر. سوال اصلی آنها این بود که آیا یک فنجان معمولی (یا دو یا سه فنجان) می تواند تعداد انقباضات زودرس دهلیزی را که قلب فرد تجربه می کند افزایش دهد؟

انقباضات زودرس دهلیزی در لحظاتی اتفاق می افتند که حفره های فوقانی قلب (دهلیزها) خیلی زود منقبض می شوند، در حالی که ممکن است خون زیادی در آنها وجود نداشته باشد. این حالت به نوبه خود ممکن است یک مکث و انقباض قوی تر از حد معمول در پی داشته باشد.

مارکوس گفت: در حالی که این احساس ممکن است آزاردهنده باشد، اما انقباضات زودرس دهلیزی بخشی طبیعی از عملکرد قلب انسان هستند.

با این حال، تحقیقات اخیر نشان می دهد که افراد مسن تر با فرکانس نسبتاً بالای انقباضات زودرس دهلیزی در معرض افزایش خطر ابتلاء به فیبریلاسیون دهلیزی هستند؛ یک نوع آریتمی قلبی که در آن دهلیزها به جای حفظ یک ضربان ثابت، به طور نامنظم منقبض می شوند.

فیبریلاسیون دهلیزی تهدید کننده جان نیست، اما می تواند علائم ناراحت کننده ای مانند تپش قلب و سرگیجه ایجاد کند. و با گذشت زمان، می تواند خطر نارسایی قلبی یا سکته را افزایش دهد.

محققان 100 بزرگسال سالم را که در بیشتر موارد بیش از یک فنجان در روز قهوه می نوشیدند، انتخاب کردند.

در طی دو هفته، شرکت کنندگان به طور تصادفی به مصرف قهوه کافئین دار در روزهای خاص و اجتناب از کافئین در روزهای دیگر تقسیم شدند. در تمام مدت، آنها یک نوار الکتروکاردیوگرام استفاده کردند که فعالیت الکتریکی قلب را ثبت می کرد.

به طور کلی، این مطالعه نشان داد، افراد در روزهای مصرف قهوه به طور میانه تعداد انقباضات زودرس دهلیزی شأن مشابه با روزهای بدون کافئین بود: به ترتیب 58 و 53.

در مورد انقباضات زودرس بطنی که حفره های تحتانی قلب را درگیر می کند، تفاوت کوچکی وجود داشت. در روزهای قهوه، افراد به طور میانه 154 انقباض زودرس بطنی، در مقابل 102 در روزهای بدون کافئین داشتند.

بر اساس تحقیقات گذشته، انقباضات زودرس بطنی، زمانی که مکرر باشد، ممکن است خطر نارسایی مزمن قلبی را افزایش دهد.

منبع: عصر ایران
انتشار: 7 فروردین 1402 بروزرسانی: 7 فروردین 1402 گردآورنده: mfiroozi.ir شناسه مطلب: 2051

به "آیا خوردن قهوه باعث تپش قلب می شود؟، تاثیر کافئین بر ضربان قلب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا خوردن قهوه باعث تپش قلب می شود؟، تاثیر کافئین بر ضربان قلب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید