کاهش بیماری قلبی و سکته مغزی با پرهیز از خوراکی های التهاب آور

به گزارش مجله فیروزی، نتایج یک مطالعه جدید نشان می دهد که رژیم های غذایی حاوی گوشت قرمز و فرآوری شده، غلات تصفیه شده و نوشیدنی های شیرین که با افزایش التهاب در بدن ارتباط دارند، می توانند خطر ابتلا به بیماری قلبی و سکته مغزی را افزایش دهند.

کاهش بیماری قلبی و سکته مغزی با پرهیز از خوراکی های التهاب آور

به گزارش خبرنگاران از ایرنا، تعیین شده است که التهاب مزمن نقش مهمی در پیشرفت بیماری های قلبی و سکته مغزی دارد.

بعضی نشانگرهای زیستی التهابی مانند اینترلوکین ها، کموکین ها و مولکول های چسبندگی با ابتلا به مراحل اولیه و پیشرفته تصلب شرایین ارتباط دارند. کاهش التهاب هم از بروز بیماری پیشگیری می نماید و هم تاثیری مثبت روی سلامت کل دارد.

این مطالعه عنوان می نماید که این رژیم های غذایی در مقایسه با رژیم های غذایی مملو از خوراکی های ضدالتهاب، خطر ابتلا به بیماری قلبی و سکته مغزی را می افزایند.

مطالعات قبلی نشان داده اند که رژیم غذایی می تواند بر سطح بروز التهاب در بدن تأثیر بگذارد، با این حال تعداد کمی از الگوهای سالم غذایی، مانند رژیم مدیترانه ای که مملو از روغن زیتون، آجیل، غلات کامل، میوه ها و سبزیجات، غذاهای دریایی و مقدار کم لبنیات و گوشت قرمز و فرآوری شده است، با کاهش سطح بعضی از نشانگرهای زیستی التهابی و در نتیجه کاهش خطر ابتلا به بیماری قلبی ارتباط دارند.

مطالعات اندکی در خصوص اینکه آیا پیروی طولانی مدت از رژیم های غذایی التهاب آور با افزایش میزان ابتلا به بیماری های قلبی یا سکته مغزی ارتباط دارند یا خیر، انجام شده است.

محققان در این مطالعه از اطلاعات 21 هزار بیمار مبتلا به بیماری قلبی، سکته مغزی یا سرطان که از سال 1986 در مطالعه Nurses Health Studies I and II شرکت نموده بودند، استفاده کردند. افراد شرکت کننده در این مطالعه 32 سال مورد پیگیری قرار گرفتند.

جون لی محقق ارشد و نویسنده اصلی این مطالعه از بخش مواد غذایی دانشگاه هاروارد گفت: در این مطالعه سطح التهاب مرتبط با مصرف رژیم غذایی آنالیز شد و متوجه شدیم الگوهای رژیم غذایی که پتانسیل التهابی بالاتری داشتند، با افزایش میزان ابتلا به بیماری های قلبی عروقی همراه هستند.

وی اضافه کرد: مطالعه ما از اولین مطالعه هایی است که شاخص التهاب رژیم غذایی مبتنی بر خوراکی را با خطر طولانی مدت ابتلا به بیماری های قلبی عروقی مرتبط می نماید.

محققان پس از آنالیز سایر عوامل خطرزا مانند شاخص توده بدنی، فعالیت بدنی، سابقه خانوادگی ابتلا به بیماری قلبی و مصرف مولتی ویتامین، متوجه شدند خطر ابتلا به بیماری قلبی و سکته مغزی در افرادی که رژیم های غذایی التهاب آور داشتند در مقایسه با افرادی که رژیم های غذایی ضدالتهابی داشتند، به ترتیب 46 درصد و 28 درصد بالاتر بود.

محققان حدس می زنند که مصرف مواد غذایی با مقادیر بالاتر آنتی اکسیدان و فیبر مانند سبزیجات با برگ سبز (کلم پیچ، اسفناج، کلم، روگولا)، سبزیجات زرد (کدو تنبل، فلفل زرد، لوبیا، هویج)، غلات کامل، قهوه و چای به مقابله با التهاب یاری می نماید.

محققان همچنین به محدود کردن مصرف قندها و غلات تصفیه شده، غذاهای سرخ شده، نوشابه های گازدار و گوشت های قرمز و فرآوری شده توصیه کردند.

آنها اضافه کردند: این خوراکی ها از جمله عوامل اصلی ایجادکننده التهاب در بدن هستند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 23 آذر 1399 بروزرسانی: 23 آذر 1399 گردآورنده: mfiroozi.ir شناسه مطلب: 1139

به "کاهش بیماری قلبی و سکته مغزی با پرهیز از خوراکی های التهاب آور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش بیماری قلبی و سکته مغزی با پرهیز از خوراکی های التهاب آور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید