ادعای جنجالی مینو محرز درباره واکسن مشترک ایران و کوبا

به گزارش مجله فیروزی، رییس انستیتو پاستور ایران ادعای مینو محرز درباره واکسن مشترک ایران و کوبا را رد کرد.

ادعای جنجالی مینو محرز درباره واکسن مشترک ایران و کوبا

یک هفته پس از صدور مجوز مصرف اضطراری واکسن کرونای سوبرانا 02 در ایران که انستیتو پاستور نام تجاری آن را به پاستوکووک تغییر داده، ابهام هایی تازه ای درباره نقش ایران در این پروژه مطرح شده است.

مینو محرز عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا و مدیران اصلی پروژه ساخت واکسن برکت در گفت و گویی درباره همکاری مشترک انیستیتو پاستور ایران و کوبا برای ساخت واکسن مدعی شد: مرحله سوم واکسن کوبایی را به برخی افراد در ایران تزریق کردند و بعد قرار بود یک پروژه مشترک باشد که بعد سفیر این کشور اعلام کرده بود ما چنین پروژه ای نداریم.

او اضافه نمود: برای اینکه خود کشور کوبا به این واکسن دستور تزریق اضطراری داد و گفت کشور خودم و کشورهای دیگر آمریکای جنوبی بیشتر نیاز دارند و بنابر این اولویت را به آنها داد و سفیر این برنامه را اظهار داشت و این پروژه مشترک، اگر هم باشد، به تأخیر افتاده و نمی تواند خیلی کمک کند

روز یکشنبه 13 تیر، پیام طبرسی، رییس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری، در اظهارات مشابهی به پایگاه خبری آنا گفت: در رابطه با واکسن پاستور، سفارت کوبا اظهاراتی متفاوت از آنچه که مسئولان ما می گویند داشت.

طبرسی ادامه داد: این سفارت اظهار داشت این واکسن ایرانی- کوبایی نیست و کاملا کوبایی است و ما آن را برای تحقیقات به ایران دادیم که ایرانی ها به آن مجوز اضطراری مصرف دادند، مساله این است که ما باز باید از کوبا واکسن را خریداری کنیم و مال ما حساب نمی شود.

پیام طبرسی هم یکی از اعضای تاثیرگذار در ساخت واکسن برکت است.

یکی از خصوصیات ویژه واکسن سوبرانا این است که قابلیت تزریق به بچه ها را هم دارد.

تکذیب انستیتو پاستور

اما رییس انستیتو پاستور ادعای محرز و طبرسی را تکذیب کرد.

علیرضا بیگلری رئیس انستیتو پاستور ایران با اشاره به طرح موضوع لغو همکاری ایران و کوبا در ساخت واکسن کرونا، گفت: با توجه به این قرارداد مشترک برای تولید واکسن که از ماه ها قبل منعقد شده، این کار آغاز شده و جلسات هفتگی منظمی برقرار است و یکی از منظم ترین همکاری ها در این خصوص است

او ادامه داد: کارآزمایی بالینی واکسن مشترک ایران و کوبا در دو کشور به اتمام رسیده و اولین وجه تولیدی این واکسن آماده تحویل به وزارت بهداشت است.

رئیس انستیتو پاستور ایران با بیان اینکه خبر لغو همکاری دو کشور در تولید واکسن کرونا کاملا کذب محض است، اضافه نمود: ما برنامه ریزی های دیگری داریم تا برای تولید واکسن های دیگر و به روز کردن این واکسن اقدام کنیم.

او شرح داد: اولین وجه تولیدی واکسن با نصب ماشین آلات لازم در حال انجام بوده و تا سرانجام مرداد بسکمک از کارهای مربوط به آن تمام می شود و با انتقال دانش فنی این واکسن، تولید آن در ایران آغاز می شود و میزان تولید آن هم در هفته های آینده افزایش پیدا خواهد کرد.

بیگلری با اشاره به فرایند تولید واکسن مشترک ایران و کوبا گفت: در ماه جاری بخشی به وزارت بهداشت تحویل داده شده و از مهرماه با تحویل 3 میلیون دُز آغاز می شود و پیش بینی می کنیم در اواخر آذر این میزان را حداقل به دو برابر برسانیم.

رئیس انستیتو پاستور ایران متذکر شد: طبق قرارداد دو کشور هر کشوری که واکسن اضافه ای تولید کند، در اختیار کشور دیگر قرار می دهد. بعد از اشباع نیازهای داخلی دو کشور، زمینه ورود این واکسن به بازارهای جهانی فراهم خواهد شد.

منبع: فرارو
انتشار: 8 مرداد 1400 بروزرسانی: 8 مرداد 1400 گردآورنده: mfiroozi.ir شناسه مطلب: 1560

به "ادعای جنجالی مینو محرز درباره واکسن مشترک ایران و کوبا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ادعای جنجالی مینو محرز درباره واکسن مشترک ایران و کوبا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید