چرا واکسن هراسی در ایران وجود دارد؟

به گزارش مجله فیروزی، تهران (پانا) - هراس از واکسیناسیون کروناویروس در حال حاضر به یکی از اساسی ترین معضلات سیستم سلامت کشور، تبدیل شده است. هراسی که دلایل آن هیچ ریشه علمی ندارد و سودجویانی که با سرانجام همه گیری بیماری، بازار خود را از دست می دهند، به آن دامن می زنند.

چرا واکسن هراسی در ایران وجود دارد؟

به گزارش ایسنا، کشور ما ایران، از نظر سلامت محوری در صندلی بسیار مناسبی نسبت به کشورهای هم سطح خود قرار گرفته است و خانه های بهداشتی که در دوردست و محروم ترین منطقه ها کشور وجود دارند گواه این مدعاست اما در چند سال اخیر با کوشش افرادی که سود آن ها در درمان محوری است، در سیستم سلامت ما، سلامت محوری جای خود را به درمان محوری داده و این مسئله در شرایط همه گیری کروناویروس، بسیار پررنگ دیده شد.

جامعه ایرانی که از همان ابتدای تولد فرزندانشان، به راحتی انواع واکسیناسیون های پیشگیرانه را پذیرفته و با کارت واکسن، بچه ها خود را در مدرسه ثبت نام می کردند، الان با توجه به دلایل متعدد مانند عدم شفافیت در اطلاع رسانی و کوشش سودجویان، بعضی از مردم در مقابل واکسیناسیون ابر بحران جهانی کرونا، مقاومت می نمایند.

در این شرایط، خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه همدان، با توجه به لزوم اطلاع رسانی دقیق، شفاف و علمی در رابطه با واکسیناسیون، در یک نشست مجازی با اسم واکسن هراسی در ایران که در بستر کلاب هاوس برگزار گردید، با متخصصین امر در این رابطه گفت وگو کرد.

کمیته علمی ستاد مدیریت کرونا عملکرد ضعیفی داشته است

عضو هیئت مدیره انجمن جراحان عمومی ایران در این نشست مجازی، اظهار کرد: رهبران مقابله با کروناویروس، از ابتدا موضع شفافی در مقابل این بیماری نداشتند و به همین علت، مردم نسبت به حرف های آن ها بی اعتماد هستند.

دکتر غلامرضا زمانی توضیح داد: کمیته علمی ستاد مدیریت کرونا در کشور، عملکرد ضعیفی داشته و مرتب در حال نقض صحبت های خود هستند.

وی با بیان اینکه تبلیغات سوء علیه واکسن پذیرفته شده نیست، اعلام کرد: بعضی از سودجویان، با ریشه کن شدن کروناویروس، بازار خود را از دست می دهند بنابراین کوشش می نمایند تا بیماری از بین نرود.

این فعال صنفی پزشکی با اشاره به صحبت هایی که در رابطه با اجباری شدن واکسیناسیون در کشور بیان می گردد، گفت: با توجه به شرایط موجود، اجباری بودن واکسیناسیون ممکن نیست چون محتمل است بعضی را علیه واکسن تحریک کند.

واکسن هراسی، مشکل جدی برای ایمنی زایی عمومی

عضو هیئت علمی و استادیار گروه طب اورژانس بیمارستان علوم پزشکی مشهد هم در این نشست، اظهار کرد: واکسن هراسی، مشکل جدی برای رسیدن به هدف نهایی یعنی ایمنی زایی عمومی، ایجاد می نماید.

دکتر سیدرضا حبیب زاده با بیان اینکه اگر افراد واکسینه شده به بیمار کووید19 مبتلا شوند، بیماری با شدت خفیفی است و منجر به مرگ ومیر نمی گردد، اعلام کرد: ضعف اطلاع رسانی و تنها نگذاشتن مردم، در این آشفته بازار فضای مجازی خیلی مهم است چون هنوز خیلی از افراد نسبت به تزریق واکسن شک دارند و دو دل هستند.

این متخصص طب اورژانس ادامه داد: ضعف اطلاع رسانی در این زمینه وجود دارد و ما برنامه ویژه ای برای آن، نداریم در صورتی که برای روبرو با بیماری، هیچ راه گریزی به غیر از ایمنی بخشی قشر عظیمی از جامعه وجود ندارد.

حبیب زاده مطرح نمود: کمیته علمی که مسئولیت اطلاع رسانی را بر عهده دارد باید فعال تر گردد و به وسیله تیزر تبلیغاتی یا هر روشی، آگاهی رسانی انجام گردد.

وی در رابطه با شایعات مرگ افراد، پس از تزریق واکسن کرونا، اعلام کرد: ممکن است یک فرد بعد از تزریق واکسن به علت همزمانی حوادث فوت کند اما هیچ ارتباطی به واکسن ندارد.

این استادیار دانشگاه در رابطه با نوع واکسن تزریقی، گفت: اولین واکسن، برترین واکسن است و در صورتی که واکسن تأیید شده باشد، تفاوتی در نوع آن وجود ندارد.

واکسن هراسی پدیده جدیدی نیست

یک روانپزشک هم در این نشست، اظهار کرد: واکسن هراسی پدیده جدیدی نیست اما ایران در گذشته در زمینه واکسیناسیون عملکرد خوبی داشت و پایگاه های بهداشتی متعددی به وجود آورد.

دکتر لیلا زواره با بیان اینکه در رابطه با واکسن کووید19، به افرادی تریبون داده شد که صلاحیت نداشتند و عدم شفافیت در صحبت ها باعث از بین رفتن اعتماد مردم شد، ادامه داد: از طرفی، عدم رعایت پروتکل های بهداشتی به وسیله بعضی مسئولین در جلسات هم باعث شد که مردم نسبت به توصیه پزشکان، بی اعتماد شوند.

این روانپزشک اعلام کرد: در فضای مجازی، سودجویانی وجود دارند که با زبان عامیانه با مردم در ارتباط هستند و با مثال های نادرست مردم را گمراه می نمایند و شایعات هم بسیار زود توسعه پیدا می نماید.

زواره با اشاره به اینکه ترس و هراس به خودی خود در انسان وجود ندارد، مطرح نمود: ترس و هراس به وسیله محیط و شرطی شدن به وجود می آید و عدم شفافیت در زمینه واکسیناسیون باعث شده ما ایرانیان که همواره پذیرنده واکسن بودیم، در برابر آن مقابله کنیم.

وی ادامه داد: باعث تأثر است که مردم اعتمادی به منابع رسمی ندارند به همین علت سراغ فیک نیوزها می فرایند در صورتیکه باید، اطلاعات باید به صورت شفاف، با زبان گویا، کوتاه و رسا مطرح گردد.

حامیان طب سنتی علیه واکسن کرونا متحد شدند

عضو مجمع پزشکان عمومی ایران هم در این نشست، گفت: در تمام جهان گروه های ضد علم وجود دارند که رسانه و ابزار تبلیغاتی دارند و برای خرافه و شبه علم، پایه و اساسی از جنس خودشان جفت وجور می نمایند.

دکتر هادی یزدانی توضیح داد: پدیده واکسن هراسی با کرونا آغاز نشده اما با ماجرای کرونا به عرصه عمومی وارد شده است و بعضی می گویند واکسن کرونا باعث عقیم شدن، آلودگی افراد به یک بیماری یا ضعف بدن می گردد در صورتی که این صحبت ها به هیچ وجه درست نیست.

وی ادامه داد: حامیان طب سنتی علیه واکسن کرونا متحد شدند چون پیشرفت و توسعه علم، فضای مانور آن ها را محدود می نماید.

یزدانی در رابطه با عوارض واکسن، اعلام کرد: خوانش عوارض واکسن در ایران متفاوت با جهانست. عوارض آسترازنکا نشان دهنده شفافیت مکانیسم شرکت تولیدنماینده است و حتی درصد خطای چهار در میلیون را هم بیان می نماید و همین باعث می گردد که اعتماد مردم به این واکسن، بیشتر گردد تا چیزی که هیچ اطلاعاتی از آن ندارند و غیرشفاف بودن مکانیسم ها می تواند باعث تشدید مسئله واکسن هراسی گردد.

وی اعلام کرد: اگر من سیاست گذار بودم، برای شرایط کرونا در بحث واکسن، روی پروژه هایی که در توان علمی کشور بود کار می کردم و تا زمانیکه به نتیجه برسد از هر راه ممکن و به هر قیمتی در پی تهیه واکسن خارجی بودم چون مسئله واکسیناسیون نباید با عرق ملی و غرور ملی پیوند بخورد.

یزدانی با اشاره به اینکه جهان، جهانی خرده رسانه هاست و ما رسانه ها را به شبهه علمی ها باختیم، شرح داد: اطلاعات غلط در رابطه با واکسن به صورت فله ای در جامعه ریخته می گردد و ما باید تک تک به آن ها پاسخ دهیم و همواره شایعات، بیشتر از شرحات آن خوانده می گردد.

موضوع واکسیناسیون کرونا سیاسی شد

یک پزشک عمومی و فعال صنفی حوزه پزشکی هم در این نشست، اظهار کرد: متأسفانه در ابتدای شیوع بیماری کووید19 با تقلیل بیماری به سرماخوردگی، فرصت طلایی برای کنترل بیماری، از دست رفت و از طرفی مسئله واکسیناسیون سیاسی شد.

دکتر مهدیار سعیدیان با بیان اینکه بعضی پزشکان، سوگند پزشکی خود را زیر سوأل بردند و با اطلاع رسانی اشتباه، باعث سردرگمی مردم شدند، ادامه داد: عدم وجود تیم اطلاع رسانی علمی، باعث عدم اطمینان مردم شد و فرصت طلبان از این زمان پیش آمده، سوءاستفاده کردند.

سعیدیان اعلام کرد: گروه هایی موسوم به طب طب اسلامی، در صورتیکه مراجع تقلید اعلام کردند طب اسلامی وجود ندارد، از ابتدای شیوع بیماری، گروه های ضد واکسن را تشکیل دادند.

وی بی بیان اینکه مرم تحت تاثیر رسانه های عمومی هستند، گفت: در رسانه های عمومی برنامه های درمان محور جایگزین برنامه های سلامت محور شدند و همین مسئله اهمیت حوزه بهداشت و پیشگیری از بیماری را کاهش داده است.

توهم توطئه در ایران بیش از سایر کشورهاست

دکتر میثم معتمدپور، پزشک عمومی هم در این نشست، با بیان اینکه توهم توطئه در ایران بیش از سایر کشورهاست و ما اگر دسترسی به چیزی نداریم آن را تخریب می کنیم، توضیح داد: در ابتدای آغاز واکسیناسیون اخبار زردی در رابطه با واکسن وجود داشت و فلج بل را به صورت کاملاً اشتباه، از عوارض واکسن معرفی کردند که همین مسئله باعث ترس مردم می گردد.

وی با اشاره به اینکه واکسن هراسی در کشور ما ریشه دارتر است و افراد به صورت فله ای اطلاعات غلطی منتشر می نمایند و ما باید دانه به دانه پاسخ دهیم، اعلام کرد: واکسن کرونا هیچ تداخل دارویی ندارد و همه حرف هایی که در این زمینه زده می گردد، فاقد پشتوانه علمی است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 16 شهریور 1400 بروزرسانی: 16 شهریور 1400 گردآورنده: mfiroozi.ir شناسه مطلب: 1609

به "چرا واکسن هراسی در ایران وجود دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا واکسن هراسی در ایران وجود دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید