ارائه خدمت به افرادی که پروتکل های بهداشتی را رعایت نمی نمایند، ممنوع است

به گزارش مجله فیروزی، معاون مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور ضمن تشریح مصوبات ستاد ملی کرونا گفت، خدمت دهنده موظف است از ارائه خدمت به افرادی که پروتکل های بهداشتی را رعایت نمی نمایند، خودداری کند.

ارائه خدمت به افرادی که پروتکل های بهداشتی را رعایت نمی نمایند، ممنوع است

به گزارش خبرنگاران و بنابر اعلام روابط عمومی معاونت بهداشت وزارت بهداشت، مهندس محسن فرهادی گفت: در جلسات ستاد ملی کرونا تصمیمات خوبی گرفته شده و تاکید شده تمام پروتکل های بهداشتی باید اجرا شوند ومسئول اجرا هم تمام دستگاه ها هستند. نظارت کماکان بر عهده وزارت بهداشت است و این وزارتخانه باید اقدامات کنترلی اش را تشدید کند.

وی توضیح داد: خدمت دهنده و خدمت گیرنده و فضایی که کار و خدمات در آن صورت می گیرد مورد هدف هستند. معنایش این است که خدمت دهنده و خدمت گیرنده هر دو وظایفی دارند. یعنی اگر من خدمتی را از یک فروشگاه زنجیره ای می گیرم این فروشگاه باید در صورتی به من خدمت دهد که پروتکل بهداشتی را رعایت نموده باشم. در فضای سربسته ماسک زده باشم و فاصله اجتماعی خود را رعایت نموده باشم.

فرهادی ادامه داد: نکته دیگری که ستاد مصوب کرد این است که بر اساس این مصوبه رنگ بندی ها و فعالیت گروه های شغلی مطابق دستورات کشوری انجام نمی شود. یعنی این که ما ابتدای شیوع کرونا مثلا می گفتیم رستوران ها در کل کشور تعطیل هستند، اکنون چنین نیست. تصمیم خوب ستاد ملی کرونا در این مرحله این است که اختیار داده با توجه به رنگ بندی ها و مشخص گروه های شغلی، محدودیت ها در سطح شهرستان و حتی شهر و روستا اعمال شود.

وی اضافه کرد: یعنی اگر یکی از شهرهای یکی از شهرستان های یک استان قرمز شده است، ما محدودیت های گروه های شغلی را فقط در آن شهر اعمال می کنیم و دلیلی ندارد که مثلا تالارهای پذیرایی در کل کشور تعطیل شوند. طبیعتا در جایی که شرایط قرمز و در مرز هشدار است محدودیت ها اعمال می شود.

فرهادی بیان داشت: مزیت دیگر این تصمیم این است که زمانی که پروتکل ها را رعایت کنیم گشایش ها هم ایجاد و کسب و کارها رونق پیدا می نماید. زمانی که رعایت نکنیم و شرایط به مرز خطر برسد، محدودیت های شغلی اعمال و رونق کسب و کار کاهش می یابد.

وی توضیح داد: یکسری هم واحد صنفی داریم که این واحدها بنا به طبیعت کارشان مخاطرات شان بیشتر است. مثل تالارهای پذیرایی، استخرهای شنا و مراکز تفریحی آبی، شهربازی ها و باغ وحش ها و ... طبیعتا اینها چون جمعیتی در آن جا تردد می نماید، حتی با رعایت پروتکل ها در مناطق قرمز این مکان ها دچار مشکل خواهند شد. چون در یک مرکز تفریحی آبی که مردم خانوادگی برای تفریح می فرایند محدودیت نمی توان ایجاد کرد، زیرا تمرکز جمعیت خواهد بود؛ لذا در مناطق قرمز فعالیت این مراکز ممنوع است.

فرهادی گفت: حتی در مناطق سفید و زرد هم این مراکز باید با رعایت دقیق تر پروتکل ها باز باشند. به همین دلیل طی هماهنگی هایی با وزارت ورزش و فدراسیون پزشکی ورزشی و جلسات فیمابین توافقاتی انجام و به استخرها در مناطق سفید و زرد اجازه فعالیت داده شد.

معاون مرکز سلامت محیط و کار گفت: دغدغه از آب استخرها در این مناطق نداریم. البته اگر سیستم تصفیه آب و PH و کلر آزاد آب در حد استاندارد باشد، ویروس کووید 19 نمی تواند فعالیت کند. نگرانی ما سطوح مشترکی است که این مراکز دارند. رختکن و سرویس های بهداشتی، راهروهای تردد، بوفه، سطوح لبه استخرها می تواند ویروس را منتقل کند و زدن ماسک هم برای شناگر معنا ندارد.

وی اضافه کرد: برای همین در مناطق سفید فعالیت های استخرها آزاد و در مناطق زرد با تایید مرکز بهداشت شهرستان می تواند فعال باشد. لذا استخرها و باشگاه های ورزشی که امکان فاصله گذاری داشته باشند، در این مناطق می توانند فعال باشند. چون بعضی مراکز حتی اگر بخواهند هم امکان فاصله گذاری و رعایت پروتکل ها را ندارند.

فرهادی تاکید نمود: تالارهای پذیرایی هم در مناطق سفید و زرد با رعایت پروتکل های بهداشتی سخت گیرانه باز هستند. این به این معنی نیست که این تالارها جمعیت کثیری در خود جای دهند و ارتباطات نزدیک برقرار باشد. در واقع فعالیت تالارهای پذیرایی شبیه یک رستوران خواهد بود و با حداکثر نصف ظرفیت تالارها می توانند جمعیت بپذیرند.

وی گفت: یک تالار زمانی می تواند نصف گنجایش خود جمعیت بپذیرد که فاصله یک تا دومتری بین میزها رعایت شده باشد.

فرهادی ادامه داد: در نظر است که با توجه به افزایش بیماری در بعضی مناطق تشدید نظارت و کنترل توسط دانشگاه های علوم پزشکی اعمال شده و با همکاری دستگاه های مربوطه خصوصا ناجا و مقامات قضایی و سازمان تعزیرات حکومتی نظارت صورت گیرد.

وی گفت: قرار است جاهایی که فاصله گذاری ها را رعایت نمی نمایند، برخورد قضایی و حقوقی انجام شود. آنالیز های اخیر نشان می دهد عدم رعایت پروتکل های بهداشتی منجر به افزایش بیماری و بستری شده است. لذا دو روش ساده بیشتر برای این بیماری نمی شناسیم. یک رعایت بهداشت و زدن ماسک و دوم رعایت فاصله گذاری اجتماعی، این دو مورد را اگر همه رعایت نمایند طبیعتا شرایط به شرایطی که بیماری کنترل شده بود بازمی شود.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 14 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mfiroozi.ir شناسه مطلب: 932

به "ارائه خدمت به افرادی که پروتکل های بهداشتی را رعایت نمی نمایند، ممنوع است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارائه خدمت به افرادی که پروتکل های بهداشتی را رعایت نمی نمایند، ممنوع است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید