استفاده از تجربه ایتالیا در بهره برداری از سایت های تاریخی

به گزارش مجله فیروزی، نشست جمع بندی سفر هشت روزه مدیران و اعضای اتحادیه تعاونی های ایتالیا و آنالیز نتایج سفر این گروه ایتالیایی که در قالب پروژه همکاری ایتالیا و ایران برای توسعه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به ایران سفر نموده اند، پیش از ظهر امروز دوشنبه 25 آذر 98 برگزار گردید.

استفاده از تجربه ایتالیا در بهره برداری از سایت های تاریخی

برای دیدن شاهکارهای تاریخ اروپا با تور ایتالیا همراه شوید.

به گزارش خبرنگار خبرنگاران، مدیران و اعضای اتحادیه تعاونی های ایتالیا در قالب پروژه همکاری ایتالیا و ایران برای توسعه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از 18 تا 25 آذر به ایران سفر نموده اند و از پنج استان خوزستان، کردستان، فارس، تهران و کرمانشاه بازدید کردند. این گروه در این بازدیدها از نزدیک به آنالیز سایت های تاریخی و ظرفیت های فرهنگی تاریخی در این پنج استان کشور پرداختند.

در نشستی که امروز به میزبانی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در محل سالن فجر این وزارتخانه برگزار گردید، مهم ترین دستاوردهای این سفر و نتایج ارزیابی های گروه ایتالیایی مورد آنالیز و جمع بندی نهاده شد و در نهایت استان خوزستان به عنوان پایلوت اقدامات پژوهشی این گروه مورد تایید و تصویب نهاده شد.

استفاده از تجربه ایتالیا در به کارگیری ظرفیت های محلی در سایت های تاریخی

محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در این نشست در سخنانی با اشاره به اهمیت همکاری های فرهنگی ایران و ایتالیا گفت: بیشترین هدفی که از سفر گروه ایتالیایی به ایران داریم این است که چگونه می توانیم با همکاری گروه های محلی بهترین بهره برداری را از سایت های تاریخی داشته باشیم و بتوانیم از تجربیات ایتالیا و روش های آنان استفاده کنیم.

او اضافه کرد: این گروه ایتالیایی از چند استان و سایت های تاریخی در آن ها بازدید کردند، اما فکر می کنم خوزستان از اهمیت بالایی برخوردار است و می تواند برای انتخاب به عنوان پایلوت همکاری های دو کشور، در اولویت باشد از این رو این استان را می توانیم پایلوت فعالیت های ایران و ایتالیا در پروژه همکاری ایتالیا و ایران برای توسعه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی معرفی کنیم.

طالبیان ادامه داد: از همکاری ایران و ایتالیا در حوزه میراث فرهنگی استقبال می کنیم و برای تقویت و تداوم همکاری با کشور ایتالیا صددرصد آمادگی داریم.

معرفی چهره واقعی ایران به جهان با تقویت همکاری های ایران و ایتالیا

فرهاد عزیزی مدیرکل دفتر امور پایگاه های میراث جهانی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیز در این نشست در سخنانی با اشاره به اهمیت همکاری های ایران با کشورهای مختلف در حوزه میراث فرهنگی گفت: گروه ایتالیایی در سفر به ایران از چند استان کشور بازدید کردند و از نزدیک با میراث فرهنگی و آثار تاریخی و نیز جاذبه های گردشگری ایران آشنا شدند و اینک فرصت بسیار مناسبی برای همکاری ایران و ایتالیا بعد از این سفر شروع شده است.

او اضافه کرد: تقویت همکاری ها در سطح بین المللی نتایج بسیار خوبی را برای هر سه حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی این وزارتخانه به دنبال خواهد داشت و می تواند به تبادل تجربیات و تقویت همکاری ها یاری کند.

و در ادامه گفت: برای ما بسیار خوشایند و مایه مباهات است که این همکاری ها را با گروه ایتالیایی انجام دهیم و امیدوارم این همکاری ها تداوم داشته باشد تا بتوانیم شاهد همکاری تمام علاقه مندان در حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با این گروه باشیم.

عزیزی در ادامه گفت: همکاری در حوزه پژوهش و نیز مرمت آثار فرهنگی تاریخی و استفاده از تجارب گروه های بین المللی از جمله متخصصان ایتالیایی یکی از مهم ترین اهدافی است که در ارتباطات با کشورهای مختلف جهان دنبال می کنیم و بسیار خرسندم که شاهد تقویت همکاری ها در سطح بین المللی با کشورهایی مانند ایتالیا هستیم.

مدیرکل دفتر امور پایگاه های میراث جهانی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در بخش دیگری از صحبت های خود گفت: متاسفانه بعضی از رسانه های جهان چهره واقعی و زیبای ایران را نشان نمی دهند و به همین خاطر بعضی از کشورها از قابلیت های فرهنگی، تاریخی و جاذبه های گردشگری ایران اطلاعات اندکی دارند، در این میان یکی از کشورهایی که با وجود تحریم های ظالمانه، همکاری های بسیار خوبی در حوزه فرهنگی با ایران دارد، ایتالیاست و امیدواریم این همکاری بتواند به معرفی هرچه بهتر چهره واقعی ایران یاری کند.

همکاری ایران و ایتالیا نتایج خوبی به دنبال خواهد داشت

آگوستو دی جیاچینتو رئیس بخش توسعه بازرگانی سفارت ایتالیا نیز در این نشست با ابراز خرسندی از سفر به ایران و بازدید از جاذبه های گردشگری و آثار تاریخی بی نظیر ایران گفت: در سفر به ایران ظرفیت های بی نظیری در حوزه میراث فرهنگی دیدم که برای من بسیار شگفت آور بود. ما در این سفر علاوه بر جاذبه های گردشگری بی نظیر، آثار فرهنگی تاریخی ارزشمندی دیدیم که به نظرم در جهان کم نظیر است و این در حالی است که آداب، سنت ها و میراث ناملموس ایران نیز برای من بسیار زیبا و شگفت آور بود.

او با اشاره به برگزاری نشستی به مناسبت شصتمین سالگرد همکاری های ایران و ایتالیا که چندی پیش در ایران برگزار گردید اضافه کرد: باید این پروژه همکاری را به فال نیک گرفت چرا که ایران و ایتالیا در حوزه میراث فرهنگی سابقه همکاری طولانی دارند و مطمئن هستم که همکاری های ایران و ایتالیا به نتایج خیلی خوبی خواهد رسید.

آگوستو دی جیاچینتو در ادامه با اشاره به سفر خود و همکارانش به پنج استان ایران ادامه داد: در سفر به استان های مختلف ایران مثل همواره شاهد مهمان نوازی مردم و مسئولان ایران بودیم و در کنار ظرفیت ها و قابلیت های ارزشمند ایران در حوزه میراث فرهنگی یکی از موضوعاتی که من و همکارانم را شگفت زده کرد، پیشرفت های ایران در حوزه گردشگری و شیوه های جدید مهمان نوازی و اقامت گردشگران بود که از آن جمله می توان به راه اندازی بوم گردی ها و اسکان گردشگران در محیط های سنتی و زیبا اشاره نمود.

رئیس بخش توسعه بازرگانی سفارت ایتالیا در بخش دیگری از صحبت های خود به ویژگی های ایران در حوزه امنیت اشاره نمود و اضافه کرد: به نظر من رسانه های جهان تصویر مناسبی از ایران ارائه نمی دهند، بعضی از رسانه ها تصویری که از ایران ارائه می دهند تصویر یک کشور نا امن است در حالی که در سفر به ایران از نزدیک امنیت ایران، مهمان نوازی مردم و صلح و صمیمیت آن ها را دیدیم.

او با بیان این که صنایع دستی ایران نیز از زیبایی خاصی برخوردار است، ادامه داد: به نظر من یکی از مهم ترین امتیازها در سفر به ایران این است که در کمال آرامش و با امنیت خاطر می توانید خرید کنید و هر گردشگر برای سوغات می تواند صنایع دستی زیبایی را از این کشور با خود ببرد.

او خطاب به معاون میراث فرهنگی کشورمان گفت: بعد از مشخص خوزستان به عنوان پایلوت این قول را به شما می دهم که گروه ما به همراه خانواده اولین گردشگرانی هستند که به سایت های تاریخی استان خوزستان از جمله شوش سفر خواهند کرد تا نتایج همکاری های ایران و ایتالیا را در این منطقه از نزدیک ببینند.

آثار فرهنگی تاریخی ایران ارزشمندتر از نفت

فائزه بهزادنژاد مدیرکل دفتر امور بین الملل وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیز در این نشست با اشاره به سرمایه ها و دارایی های هر کشور گفت: شاید بسیاری از کشورها ایران را با نام نفت می شناسند و از نفت به عنوان دارایی این کشور یاد می نمایند در حالی که اعتقاد من بر این است که میراث فرهنگی و آثار ارزشمند فرهنگی تاریخی دارایی ارزشمندی است که از نفت هم بالاتر است و باید در این خصوص برنامه ریزی های مناسبی را انجام داد.

او اضافه کرد: ایران علاوه بر میراث ملموس در حوزه میراث ناملموس نیز دارای ظرفیت های فراوانی است که توجه به این قابلیت ها می تواند نتایج خوبی را به دنبال داشته باشد و در هر دو حوزه آماده همکاری با گروه های بین المللی هستیم و در این میان با توجه به سابقه فعالیت های مشترک ایران و ایتالیا می توانیم با ایتالیایی ها همکاری های خوبی داشته باشیم.

بهزاد نژاد در بخش دیگری از صحبت های خود از تقویت همکاری های بخش خصوصی ایران با سایر کشورها به عنوان یکی از مهمترین برنامه ریزی ها و سیاست های وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نام برد و اعلام نمود: بر همین اساس آمادگی کامل داریم تا زمینه همکاری هرچه بیشتر فعالان بخش خصوصی ایران و ایتالیا را فراهم کنیم.

بهمن عسکری مدیر سرمایه گذاری صندوق احیا و بهره برداری از آثار و بناهای فرهنگی تاریخی در نشست با اشاره به وجود بناهای متعدد تاریخی در کشور گفت: این آمادگی را داریم تا با گروه های خارجی در مورد سرمایه گذاری در بناهای تاریخی همکاری کنیم و در این میان از همکاری با گروه های ایتالیایی نیز استقبال می کنیم.

او سپس به تشریح بناهای تاریخی در اختیار صندوق احیا که برای سرمایه گذاری آماده است، پرداخت و گفت: امروز سرمایه گذاری در ابنیه یادشده یک امر دارای بازده مطلوب برای بخش خصوصی است و کوشش ما تعمیم بخشیدن به فرهنگ احیا به عنوان یک راهبرد بلندمدت و میان مدت برای حفظ بناهای تاریخی است.

دبورا ویولی رئیس بخش میراث فرهنگی و گردشگری اتحادیه تعاونی های ایتالیا، دی جیاچینتو رئیس بخش اقتصادی و بازرگانی سفارت ایتالیا و ماری آنا د فالکو یکی از باستان شناسان ایتالیایی نیز در این نشست به تشریح نتایج بازدیدهای خود از سایت های تاریخی و آثار فرهنگی پنج استان کشور پرداختند و بر آمادگی کامل برای مشارکت در پروژه همکاری ایتالیا و ایران برای توسعه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اعلام آمادگی کردند.

همچنین در این نشست نمایندگانی از معاونت صنایع دستی و نیز معاونت سرمایه گذاری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با تشریح قابلیت های موجود در این معاونت ها از اعلام آمادگی برای اجرای این پروژه خبر دادند.

پروژه همکاری ایتالیا و ایران برای توسعه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی یک پروژه یک ساله است که در سه فاز انجام خواهد شد که در فاز اول یک هیئت از متصدیان اتحادیه تعاونی های ایتالیا در سفر به ایران و حضور در پنج استان کشورمان از نزدیک به آنالیز ظرفیت های فرهنگی تاریخی این استان ها پرداختند.

منبع: میراث آریا
انتشار: 29 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mfiroozi.ir شناسه مطلب: 407

به "استفاده از تجربه ایتالیا در بهره برداری از سایت های تاریخی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استفاده از تجربه ایتالیا در بهره برداری از سایت های تاریخی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید