اگر این ویژگی ها را دارید به اختلال شخصیتی دچار هستید

به گزارش مجله فیروزی، اختلال های شخصیتی جزء پنهانی از درون افراد هستند که گاه و بی گاه در ورای شخصیتی آن ها وجود دارند.

اگر این ویژگی ها را دارید به اختلال شخصیتی دچار هستید

به گزارش خبرنگاران، تقریباً هر کسی به دنبال این است که دیگران به او توجه کند. بسیاری از افراد دوست دارند دوستانشان به آن ها پیغام بدهند و بعضی دیگر هم از دعوت شدن به مهمانی ها خشنود می شوند که همه این ها نشان از احساس دیده شدن در بسیاری از افراد را دارد، اما گاهی اوقات، این احساسات ممکن است از کنترل خارج شده و گریبانگیر افراد شوند.

این احساسات، اغلب تا حدی از کنترل افراد خارج شده و منجر به مسائل زیادی چون افسردگی می شوند و وقتی چنین اتفاقی می افتد، می تواند نشانه ای از اختلال یک شخصیت باشد.

اختلالات شخصیتی به طور کلی به سه شاخه اصلی تقسیم می شوند و به طور کلی، ده اختلال وجود دارد و از آنجا که همه ما این احساسات و ویژگی ها را داریم، مهم است که به یاد داشته باشیم این مسائل فقط در صورت طولانی مدت بودن، حاد تلقی می شوند.

البته، ناگفته نماند که تصمیم گیری در خصوص اینکه شما یا شخص دیگری که می شناسید دچار اختلال شخصیت هستید یا خیر؟ به عهده یک درمانگر است چراکه تشخیص آن بسیار سخت و درمانش بسیار سخت تر است.

در ادامه، چند ویژگی شخصیتی آورده شده است که به گفته کارشناسان ممکن است نشانه ای از یک اختلال شخصیت باشد.

واکنش فوق العاده احساسی نسبت به همه چیز

همه ما روز های بدی داریم و همه ناراحت می شویم، اما بین داشتن میزان روحیه عاطفی سالم و واکنش مداوم نسبت به افراد و شرایط، تفاوت وجود دارد.

وقتی یک فرد نسبت به هر مسئله ای واکنش تند و احساسی نشان می دهد و این مسئله تا مدت ها ادامه دار است، این احتمال وجود دارد که نشانه ای از اختلال شخصیت باشد، اما نکته مهم این است شخصی که با این ویژگی دست و پنجه نرم می نماید، ممکن است خودش متوجه مسئله نگردد و یا حتی اختلال شخصیتی خود را انکار کند و همین باعث می گردد که درمان وی سخت باشد.

اگر کسی را می شناسید که با این ویژگی دست و پنجه نرم می نماید، او را به یک روانشناس معرفی کنید، چون صحبت کردن با یک درمانگر می تواند نقطه آغاز خوبی برای درمان باشد.

وابستگی شدید به دیگران

وابستگی سالم به افرادی که به آن ها اهمیت می دهید، امری عادی و همچنین، مورد تشویق است، اما اگر این وابستگی شدید گردد، می تواند نشانه یک اختلال باشد و روانشناسان معتقدند کسانی که بیش از حد به دیگران می چسبند و آن ها را در آغوش می کشند، ممکن است با اختلال وابستگی دست و پنجه نرم نمایند.

به گفته روانشناسی امروز، اختلال شخصیت وابسته با وابستگی بیش از حد به دیگران معین می گردد و همچنین علائم دیگری مانند احساس صدمه بیش از حد ناشی از انتقاد یا عدم تأیید، اجتناب از مسئولیت شخصی و ترس از ترک شدن را نیز شامل می گردد.

تغییر خلق و خو

این که در طول روز، احساسات مختلفی را تجربه کنید، کاملاً عادی است و اگر استرس، کمبود خواب یا فشار های دیگر به شما وارد گردد، ممکن است خلق و خویتان به طور کامل تغییر کند که این یک امر عادی است.

مشکل زمانی است که این تغییر خلق و خو به یک الگو تبدیل می گردد و به طور چشمگیری در زندگی شما تأثیر می گذارد که ممکن است نشانه ای از اختلال شخصیت مرزی را نشان دهد.

افرادی با این مشکل، یک احساس پوچی دارند که می تواند فرد مبتلا را به دنبال درمان سوق دهد و در هنگام یادگیری مهارت های مقابله ای و احساس کنترل بیشتر، بسیار مفید باشد.

داشتن بی اعتمادی شدید به دیگران

داشتن مقداری سطح بی اعتمادی به دیگران طبیعی است، زیرا همین امر باعث می گردد ما دچار مشکل نشویم، اما اگر زیاد باشد با اختلالات شخصیتی، غالباً تا حدی شدید همراه است.

ویژگی های شخصیتی که ممکن است نشانه ای از اختلال شخصیت پارانوئید باشد، شامل بی اعتمادی مکرر به دیگران و انگیزه های آن ها، زیر سؤال بردن وفاداری مردم نسبت به آن ها به عنوان یک دوست، احساس فوق العاده مشکوک بودن به شخص و در کوشش بودن تا او اشتباه کند.

احتیاج به توجه 24 ساعته

همانطور که پیش از این ذکر شد، بیشتر ما توجه را دوست داریم و گاهی اوقات، حتی وقتی احساس تنهایی یا ناراحتی می کنیم کمی بیشتر، این احتیاج را حس می کنیم.

احتیاج به توجه تنها نشانه ای از یک مشکل است که به یکی از معین ترین ویژگی های زندگی فرد تبدیل گردد.

کسی که احتیاج به توجه دارد، ممکن است دارای اختلال شخصیت هیستریونیک باشد که به گفته دکتر کلاپو، روانشناس آمریکایی، با احساسات شدید همراه است.

اگر این ویژگی را بیش از حد در خود یا شخص دیگری مشاهده کنید، درمان می تواند برای یاری به آن فرد بسیار مفید باشد.

موافق بودن با همه حرف ها

همه ما به خاطر حفظ صلح می خواهیم با دیگران کنار بیاییم و این اغلب به معنای توافق بر سر مخالفت است، اما وقتی صحبت از اختلالات شخصیتی می گردد، موارد معدودی وجود دارد که رضایت شدید می تواند یک علامت اختلال شخصیتی باشد.

به عنوان مثال، اختلال شخصیت وابستگی را در نظر بگیرید. همانطور که در بالا ذکر شد، این امر می تواند باعث ایجاد وابستگی و احتیاج به اطمینان خاطر گردد و همچنین می تواند باعث ترس از رانده شدن دیگران نیز گردد.

اگرچه این مسئله می تواند نشانه نداشتن اعتماد به نفس باشد امّا می تواند نشانه یک مشکل بزرگتر باشد که باید با یاری یک متخصص رفع گردد.

همدردی نکردن

همدلی، مهارتی است که بیشتر ما با پیرتر و خردمندتر شدن می توانیم روی آن کار و پیشرفت کنیم، اما برای بعضی از افراد، همدلی و همدردی نکردن می تواند یک ویژگی عمیق تر و یا حتی نشانه ای از چیزی مانند اختلال شخصیت خودشیفته (NPD) باشد.

فرد مبتلا به NPD ممکن است توانایی کمی برای در نظر دریافت احساسات یا دیدگاه دیگران داشته باشد و این مسئله ممکن است در آن ها بدون هیچ گونه سؤالی، یا کوشش برای شناخت دیگران نشان داده گردد.

البته، این مشکل می تواند به دلیل مسائلی مانند اضطراب اجتماعی نیز باشد. بنابراین، مهم است که به نتیجه نرسید، اما وقتی این ویژگی با چیز های دیگر همراه گردد، مانند احتیاج شدید به تحسین یا مشغله های قدرت و موفقیت، می تواند NPD باشد.

داشتن تفکر سیاه یا سفید

به یاد داشته باشید که اختلالات شخصیت با افراط در ویژگی های شخصیتی به وجود می آیند. بنابراین، ممکن است کسی که از آن رنج می برد فکر های زیادی در منطقه خاکستری نداشته باشد.

این مسئله می تواند روابط را سخت کند، زیرا اینگونه افراد لحظه ای، شریک زندگی خود را ایده آل می دانند و لحظه ای دیگر، او را از خود دور می نمایند. مانند سایر اختلالات شخصیتی، این ویژگی ها را می توان با یاری یک درمانگر رفع کرد.

کمال طلبی افراطی

اگر دوست دارید که منزل و یا میز کارتان تمیز باشد، کاملاً طبیعی است، اما هر کسی نسبت به تمیز و مرتب بودن ایده خاص خود را دارد، ولی وقتی این ویژگی ها به یک تمایل شدید تبدیل شوند، زندگی شما را تحت تأثیر قرار می دهند.

این اختلال که اغلب، دامن افراد کمال طلب را می گیرد، باعث غیر انعطاف پذیری آن ها می گردد و در نهایت، برای رفع کردن این مشکل نیز به مشکل بر می خورد که تنها با مراجعه به یک روانشناس این مشکل حل خواهد شد.

به اشتراک گذاشتن زیاد اطلاعات

بعضی از اختلالات شخصیتی با گرم دریافت معین می گردد که می تواند کسی را خیلی زود به اشتراک بگذارد.

افراد دارای اختلالات خودشیفتگی، مرزی و هیجان نمی توانند تفاوتی بین ارتباطات صمیمانه و معمولی قائل شوند و به این ترتیب، از همان ابتدای رابطه، اطلاعات زیادی درباره خودشان به طرف مقابل می دهند که از نظر روانشناسی، اعتماد زیاد به شخصی که تازه با او آشنا شده اید، می تواند مسائل زیادی را به وجود آورد.

نادیده دریافت دیگران

کسانی که بی پروا هستند و رفتاری مخرب با دیگران دارند و به نظر می رسد که به دیگران اهمیت نمی دهند، می توانند نشانه های یک اختلال به نام اختلال شخصیتی اجتماع گریزانه باشند.

بر اساس گفته های روانشناسان، این نوع اختلال همه نشانه های اختلال های دیگر را در بر می گیرد و بسیار خطرناک است. بنابراین، باید برای رفع کردن این مشکل به یک روانشناس مراجعه کرد تا علاوه بر جلسات مشاوره با تجویز دارو نیز به مسائل شخص رسیدگی گردد.

منبع:خبرنگاران

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 26 خرداد 1400 بروزرسانی: 26 خرداد 1400 گردآورنده: mfiroozi.ir شناسه مطلب: 1479

به "اگر این ویژگی ها را دارید به اختلال شخصیتی دچار هستید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اگر این ویژگی ها را دارید به اختلال شخصیتی دچار هستید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید