بهانه های واهی آمریکا درباره توقف پرداخت اقتصادی به سازمان بهداشت جهانی

به گزارش مجله فیروزی، با آن که ترامپ رئیس جمهور آمریکا در نشست خبری به جرایم سازمان بهداشت جهانی اشاره نموده، اما در واقع، هر یک از این اتهامات پوچ و بی معناست.

بهانه های واهی آمریکا درباره توقف پرداخت اقتصادی به سازمان بهداشت جهانی

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از رادیو بین المللی چین، مقامات آمریکا اخیراً توقف پرداخت حق عضویت خود به سازمان بهداشت دنیای را بیان کردند. اما این عملکرد توسط بسیاری افراد اقدامی جهت انحراف افکار عمومی داخلی و مسئولیت گریزی تلقی شده است. با آن که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در نشست خبری به جرایم سازمان بهداشت دنیای اشاره نموده، اما در واقع، هر یک از این اتهامات پوچ و بی معناست.

نخست این که آمریکا سازمان بهداشت دنیای را به سهل انگاری شدید در انجام وظایف و پنهانکاری در اطلاع رسانی درباره شیوع کرونا متهم ساخت. اما در حقیقت، چین از 3 ژانویه به طور منظم، اطلاعات کامل را به سازمان بهداشت دنیای ارسال کرد. دو روز بعد، سازمان بهداشت دنیای هشدار درباره بروز بیماری ناشناس را به دنیا بیان کرد و از 7 ژانویه به طور منظم با برگزاری نشست های تلفنی اطلاعات لازم را به مسئولان بهداشتی کشورها از جمله آمریکا رسانده است.

این در حالیست که، سازمان بهداشت دنیای با برگزاری نشست های خبری به اطلاع رسانی به موقع پرداخته و توصیه های معتبر ارائه نموده و تدابیر پیشگیری و مهار بیماری در کشورها را هماهنگ نموده است. با این حال، آمریکا در ماه های ژانویه و فوریه، تقریباً تدابیر چندانی در پیش نگرفته است.

دوم آن که، آمریکا سازمان بهداشت دنیای را به عدم ارزیابی عینی و دفاع از چین متهم ساخت. در واقع، این سازمان از ماه فوریه یک گروه بین المللی متخصصان از جمله متخصصان آمریکایی برای بازرسی از شیوع کرونا در چین به این کشور اعزام کرد و گزارش مفصلی را منتشر کرد و تدابیر چین در پیشگیری و مهار کرونا را مثبت ارزیابی کرد. نتیجه تحقیقات سازمان بهداشت دنیای عینی و مطابق با واقعیات بوده و شناخت مشترک جامعه دنیای را در این راستا نشان داده است. اکنون به دنبال مهار موثر کرونا در چین، این کشور در حال شروع کسب و کار و احیای نظم زندگی است و این امر نشانگر دقت و تکامل بازرسی سازمان از شرایط چین است.

سوم آن که، آمریکا مخالفت سازمان با صدور حکم ممنوعیت سفر در دوره شروع شیوع کرونا را یک تصمیم فاجعه آمیز دانسته است. در حقیقت، سازمان بهداشت دنیای به عنوان سازمان معتبر و متخصص بین المللی در زمینه بهداشت عمومی دنیای بر اساس قوانین بین المللی بهداشتی قضاوت علمی و عینی صادر کرد. کمیسیون حوادث ناگهانی این سازمان که در تصمیم گیری یاد شده نقش مهم ایفا نموده، متشکل از متخصصان مستقل کشورهای دنیا از جمله متخصصان آمریکا است. آمریکا با جنجال سازی در این مسئله نمی تواند اشتباهات دولت خود در مقابله با کرونا را پنهان کند و از مسئولیتش در این راستا فرار کند.

بر اساس بیانیه منتشر شده در نشست ویژه سران گروه 20 که چندی پیش برگزار گردید، طرف ها تعهد دادند که به طور کامل از تقویت وظایف سازمان بهداشت دنیای در هماهنگی تدابیر بین المللی مبارزه با کرونا پشتیبانی نمایند. با این حال، آمریکا با حمله و توقف پرداخت اقتصادی به این سازمان، تعهدات خود را خنثی نموده و بی مسئولیتی و بی اخلاقی خود را نمایان ساخته است.

در شرایط فعلی شیوع جدی کرونا در دنیا، تعداد کل موارد مبتلا به کرونا در سراسر دنیا به بیش از 2 میلیون و 150 هزار نفر رسیده است. آمریکا باید ضمن دست برداشتن از سیاسی کردن کرونا، بایستی به جهت درست درباره همکاری بین المللی در مبارزه با این بیماری همه گیر بازگردد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 24 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mfiroozi.ir شناسه مطلب: 797

به "بهانه های واهی آمریکا درباره توقف پرداخت اقتصادی به سازمان بهداشت جهانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهانه های واهی آمریکا درباره توقف پرداخت اقتصادی به سازمان بهداشت جهانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید