بیانیه مشترک روسیه و چین: دوستی بین ما حد و مرز و ممنوعیتی نمی شناسد

به گزارش مجله فیروزی، در بیانیه مشترک امضا شده در سرانجام ملاقات روسای جمهوری روسیه و چین تأکید شده که دوستی دو کشور بدون حد و مرز است، همکاری دوجانبه منطقه ممنوعه ندارد و مواضع مسکو و پکن درباره غیرقابل قبول بودن ادامه توسعه ناتو کاملاً یکسان است.

بیانیه مشترک روسیه و چین: دوستی بین ما حد و مرز و ممنوعیتی نمی شناسد

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه روز آدینه به منظور شرکت در مراسم افتتاحیه بازی های المپیک زمستانی پکن و ملاقات با شی جین پینگ همتای چینی خود به این کشور سفر کرد.

سفر پوتین به پکن در شرایطی صورت گرفت که اوضاع در اروپا در پی عدم توجه ایالات متحده و شرکای آن در ناتو به پیشنهادات روسیه برای دستیابی به تضمین امنیتی بلندمدت در منطقه اوراسیا وخیم تر از قبل شده است. مواضع مسکو در این خصوص از سوی مقامات پکن، قابل درک و مورد حمایت قرار گرفته است.

خبرگزاری تاس در این رابطه گزارش داد، موضوع اصلی مذاکرات مفصل روز گذشته (آدینه) ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه و شی جین پینگ رئیس جمهوری چین، توسعه و تقویت هرچه بیشتر روابط دوجانبه و بعلاوه هماهنگی اقدامات دو کشور در عرصه بین المللی و توسعه روینمودهای مشترک در قبال مسائل و چالشهای کنونی در عرصه امنیت جهانی بود.

رهبران دو کشور در انتها ملاقات رو در روی خود که بیش از دو ساعت و نیم به طول انجامید، بیانیه مشترکی را امضا کردند که در آن تاکید شد که دوستی روسیه و چین حد و مرزی ندارد و هیچ منطقه ممنوعی در همکاری های آنها وجود ندارد. این سند تاکید نموده که مسکو و پکن با ادامه توسعه پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) به سمت شرق مخالف هستند و از این ائتلاف می خواهند که برخوردهای مربوط به دوران جنگ سرد را کنار بگذارد.

در این بیانیه مشترک آمده است: دوستی بین کشورهای ما هیچ حد و مرزی ندارد، هیچ منطقه ممنوعه ای در همکاری های دوجانبه وجود ندارد، تقویت روابط راهبردی دوجانبه علیه کشورهای ثالث نبوده و تحت تأثیر تغییرات محیط بین المللی و شرایط و مواضع سایر کشورها قرار نخواهد گرفت.

در این سند راهبردی تاکید شده است که طرف روسی به اصل چین واحد پایبند بوده و با استقلال تایوان به هر شکلی که باشد مخالف است. بعلاوه روسیه و چین قصد دارند در برابر دخالت نیروهای خارجی در امور داخلی کشورهای مستقل به هر بهانه ای مقاومت نموده، با سازماندهی انقلاب های رنگی مخالفت و همکاری های دوجانبه در این زمینه را افزایش دهند.

رهبران روسیه و چین یادآور شدند: همه قدرت های هسته ای باید ذهنیت دوران جنگ سرد و بازی های حاصل جمع صفر را کنار بگذارند، نقش سلاح های هسته ای را در سیاست های خود کاهش دهند، تسلیحات هسته ای مستقر در خارج از مرزهای خود را خارج نموده و توسعه نامحدود سیستم دفاع موشکی جهانی را کنار بگذارند.

رهبران فدراسیون روسیه و جمهوری خلق چین در این بیانیه تاکید کردند که هیچ کشوری حق ندارد و نباید امنیت خود را به قیمت آسیب به امنیت دیگر کشورها تضمین کند. آنها از واشنگتن خواستند تا از طرح استقرار موشکهای دارای برد میانه و کوتاهتر استقرار زمینی در قاره اروپا و منطقه آسیا و اقیانوس آرام خودداری نمایند و مسکو و پکن هماهنگی اقدامات خود در این زمینه را تقویت خواهند کرد.

رئیس جمهوری روسیه در ملاقات با رئیس جمهوری چین یادآور شد که توسعه پایدار روابط روسیه و چین بی سابقه بوده و طرفین به توسعه یکدیگر یاری خواهند کرد. در جریان این ملاقات 16 سند بین دولتی، بین وزارت خانه ای و در عرصه تجاری-اقتصادی بین طرفین امضا شد. از جمله این اسناد، قرارداد بلندمدت برای تامین 10 میلیارد متر مکعب گاز طبیعی روسیه به چین به وسیله جهت شرق دور و توافق بر سر تامین 100 میلیون تن نفت به وسیله قزاقستان طی 10 سال است. علاوه بر این، نقشه راهی نیز به تصویب رسید که افزایش مبادلات تجاری متقابل بین دو کشور از 140 میلیارد دلار فعلی به 200 میلیارد دلار تا سال 2024 را پیش بینی نموده است.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 18 خرداد 1401 بروزرسانی: 18 خرداد 1401 گردآورنده: mfiroozi.ir شناسه مطلب: 1886

به "بیانیه مشترک روسیه و چین: دوستی بین ما حد و مرز و ممنوعیتی نمی شناسد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیانیه مشترک روسیه و چین: دوستی بین ما حد و مرز و ممنوعیتی نمی شناسد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید