پکن؛ چشم به راه بایدن

به گزارش مجله فیروزی، یکی از نخستین اقدامات دونالد ترامپ، رییس جمهور امریکا در بدو ورود به کاخ سفید، خارج کردن امریکا از مذاکرات پیمان تجارت آزاد شراکت دو سوی اقیانوس آرام (TPP) بود؛ توافقی که در صورت به ثمر رسیدن می توانست وسیع ترین و عظیم ترین توافق تجارت آزاد تاریخ باشد و نفوذ ایالات متحده امریکا در شرق و جنوب شرقی آسیا و اقیانوسیه را به شکل چشمگیری افزایش دهد. حالا چهار سال بعد از این تصمیم، دو ماه مانده به خروج ترامپ از کاخ سفید، چین، رقیب اصلی واشنگتن در حوزه اقیانوس آرام، توافق تجارت آزاد 15 جانبه ای را امضا کرد که از سوی ناظران همان توافق TPP منهای امریکا است.

پکن؛ چشم به راه بایدن

با ما همراه باشید و با تور چین ارزان از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

اعتماد در ادامه نوشت: توافق جدید با نام R.C.E.P یا توافق جامع شراکت مالی منطقه ای امضا شده است، 15 کشور شرق و جنوب شرقی آسیا و اقیانوسیه را در بر می گیرد. جمعیتی معادل 2.2 میلیارد نفر مشمول این توافق تجارت آزاد منطقه ای می شوند که آن را به عظیم ترین توافق تجارت آزاد دنیا تبدیل می نماید.

اما چینی ها که از سیاست ها انزواطلبانه و کرسی خالی امریکا در اقیانوس آرام و شرق آسیا برای گسترش نفوذ خود استفاده نموده اند، حالا منتظر یک سیاستمدار حرفه ای در کاخ سفید هستند که نه تنها ممکن است بعضی از سیاست های ضدچینی کنونی دولت امریکا را پیگیری کند، بلکه در بعضی از رویکرد ها نسبت به چین از جمله مسائلی مانند ادعا های سرزمینی، مسائل حقوق بشری و جدایی طلبی در تایوان و تبت، سیاست تهاجمی تر در مقابل پکن اتخاذ کند.

تحریم های تازه

ترامپ، چند هفته مانده به آنکه بارش را برای عزیمت از کاخ سفید ببندد، یک به یک میراث های بدون بازگشتی در سیاست خارجی برای بایدن به جا می گذارد. به گفته یکی از مقامات ارشد دولت امریکا دونالد ترامپ به دنبال اعمال تحریم هایی جدید و سخت علیه چین در روز های آینده است تا بدین ترتیب پیش از خاتمه دوره ریاست جمهوری خود کار جو بایدن، رقیب دموکرات خود برای بهبود روابط با پکن را سخت تر کند.

اقدامات مد نظر ترامپ شامل حفاظت از فناوری امریکایی در برابر ارتش چین، مقابله با ماهیگیری غیرقانونی و تحریم بعضی مقامات و موسسات حزب کمونیست است. به گزارش اکسیوس، ترامپ ممکن است محدودیت های تجاری علیه شرکت های چینی و نهاد های دولتی به بهانه نقض حقوق بشر و تهدید علیه امنیت ملی امریکا را اعمال کند و این درحالی است که تیم انتقالی بایدن هنوز حاضر به اظهارنظر درباره این گزارش نشده است.

ژائو لیجیان، سخنگوی وزارت خارجه چین در کنفرانس خبری دیروز خود تاکید نمود که همکاری تنها راه پیش روی (امریکا و چین) است. ژائو گفت: این راهبرد منافع کلیدی مردم دو کشور را تامین نموده و تضمین نماینده توسعه پایدار و سالم روابط امریکا و چین است. همچنین جامعه دنیای نیز انتظار همین مساله را دارد. چین همچنان معتقد است که دو طرف از همکاری منتفع خواهند شد، اما به وسیله تقابل متضرر می شوند.

تجارت آزاد اقیانوس آرام منهای امریکا

دولت بعدی امریکا از روز های نخستین کارش باید با دنیای تازه روبرو باشد که برخلاف گذشته امریکا یکی از بازیگران فعال آن نیست. چهار سال تبادل نظر برای پیمان شراکت دو سوی اقیانوس آرام، با یک چرخش قلم ترامپ دود شد و به هوا رفت، اما این چینی ها بودند که با پیگیری همان مذاکرات توانستند 14 کشور دیگر منطقه را راضی نمایند تا توافقی مشابه، این بار بدون حضور امریکا امضا نمایند؛ توافقی که می تواند نقش و نفوذ چین را در کرانه های غربی اقیانوس آرام به شکل چشمگیری افزایش دهد.

روزنامه انگلیسی زبان گلوبال تایمز پکن، با اشاره به امضای این توافق تجارت آزاد می نویسد که امضای این توافق نشان می دهد که برخلاف ادعا های دولت امریکا، چین یک امپریالیست توسعه طلب نیست. این روزنامه که معمولا مواضع حزب کمونیست چین را برای دنیا خارج منعکس می نماید، نوشته است: این توافق نشان داد که چین آماده است با همسایگانش به شکل موثر و براساس منافع متقابل وارد تعامل گردد. این بنیان توسعه چین است. پکن از ابتدا دنبال راه حل های برد- برد و همه برنده بود و به شکل تصاعدی منافع مشترک بیشتری را در سراسر دنیا با شرکایش به دست آورده است.

شبکه دولتی سی جی تی ان چین هم با اشاره به کوشش امریکا برای انزوای پکن و شراکت زدایی میان کشور های دنیا با چین بر امضای این توافق در کنار توافق های تجارت آزاد دیگر چین از جمله با کامبوج، با اتحادیه مالی اوراسیا و توسعه روابط با نیوزیلند و سنگاپور اشاره می نماید و می نویسد: این توافق ها رویای امریکا برای شراکت زدایی کشور های دنیا با چین را به هم زد.

دولت ترامپ در واپسین روز های زمامداری اش هم سیاست صندلی های خالی را در روابط با شرق آسیا ادامه می دهد. دونالد ترامپ، رییس جمهور امریکا برای سومین سال متوالی از شرکت در نشست سران انجمن ملل آسیای جنوب شرقی (آسه آن) سر باز زده است و مشاور امنیت ملی اش را به جای خود در این اجلاس مجازی مشارکت می دهد.

آیا بایدن برای چین از ترامپ بهتر است؟

دولت چین به رغم دستاوردی که با امضای توافق تجارت آزاد R.C.E.P به دست آورد، همچنان نگران آینده روابطش با ایالات متحده امریکاست. روزنامه انگلیسی زبان دولتی چین، در یادداشتی با اشاره به تغییر دولت در امریکا می نویسد: چین نباید در این توهم فرو رود که انتخاب بایدن باعث بهبود روابط چین و امریکا یا بازگشت اقدامات خصمانه اخیر می گردد، همزمان دولت نباید اجازه دهد که اعتقادش به تقویت روابط دوجانبه کاهش پیدا کند. رقابت امریکا با چین و جبهه گیری واشنگتن علیه چین، در طول زمان مطمئنا تشدید خواهد شد.

در حالی که چینی ها با نگرانی منتظر رویارویی با تحولات جدید در واشنگتن هستند، کارزار انتخاباتی و تیم انتقالی جو بایدن، رییس جمهور منتخب امریکا، هنوز هیچ موضع گیری رسمی در خصوص آینده سیاست خارجی دولت شان در برابر چین منتشر ننموده اند. جو بایدن در سیاست خارجی تازه کار محسوب نمی گردد. به نوشته سی ان ان بایدن در طول 5 دهه حضورش در صندلی های مختلف سیاسی، چندین بار با موضوع چین دست و پنجه نرم نموده است. او به عنوان سناتور یکی از نمایندگان اصلی در کنگره امریکا بود که سال 2001 به فرایند پیوستن چین به سازمان تجارت دنیای یاری کرد.

سی ان ان در گزارشی با عنوان چین؛ اصلی ترین چالش سیاست خارجی بایدن تاکید می نماید که به احتمال زیاد دولت بایدن بخشی از سیاست های دولت ترامپ را علیه چین پیگیری خواهد نمود. به نوشته پایگاه خبری این شبکه تلویزیونی امریکایی، در بیانیه کنگره 2020 حزب دموکرات بر کوشش برای جلوگیری از همکاری شرکای امریکا در دنیا با چین برای توسعه شبکه ارتباطی نسل پنجم (5G) تاکید شده است. شخص بایدن هم ماه سپتامبر در کارزار انتخاباتی اش اشاره نموده بود که نگرانی هایی مشابه دولت کنونی امریکا در خصوص عملکرد شبکه اجتماعی تیک تاک در امریکا دارد.

در خصوص ادعا های سرزمینی چین در دریای جنوبی چین هم بعید به نظر می رسد که دولت بایدن سیاست متفاوتی نسبت به گذشته در پیش بگیرد و پیش بینی می گردد که در دولت بعدی امریکا، رویکرد نظامی واشنگتن برای جلوگیری از آنچه توسعه طلبی سرزمینی چین خوانده می گردد، تقویت گردد. در خصوص حمایت از ادعای استقلال تایوان از چین، به نظر می رسد که بایدن موضعی جدی تر نسبت به ترامپ داشته باشد.

هر چند ترامپ در ابتدای کارش به عنوان رییس جمهور با پاسخ دادن به تلفن تبریک رییس جمهور تایوان، خشم پکن را برانگیخت و در یک سال گذشته با تصویب فروش مقادیر معتنابهی اسلحه به تایوان، صدای اعتراض چینی ها را درآورده است، سابقه بایدن در همراهی با تایوان، بسیار طولانی مدت تر و عمیق تر است. بایدن 41 سال پیش در کنگره امریکا به قانون روابط امریکا و تایوان رای مثبت داده بود. بایدن در یادداشتی که سال 2001 در مقام سناتور نوشته بود از منافع حیاتی امریکا در حفظ دموکراسی با نشاط تایوان سخن گفته بود.

در خصوص موضع گیری های دولت امریکا در قبال سیاست های ادعایی نقض حقوق بشر در استان سین کیانگ چین و منطقه خودمختار هنگ کنگ هم بعید است که بایدن سیاستی متفاوت از دولت ترامپ در پیش بگیرد و بیشتر به نظر می رسد که سیاست خارجی دولت دموکرات در این مسائل تهاجمی تر و با تحمل کمتر باشد.

اردیبهشت ماه امسال، کارزار انتخاباتی بایدن در بیانیه ای که برای حمایت از جناح های موسوم به دموکراسی خواه در تایوان نوشته شده بود، دولت ترامپ مقصر رویداد های آن موقع در هنگ کنگ معرفی و تاکید شده بود در صورت پیروزی بایدن ارزش های واضح، منسجم و قوی در برخورد با چین در دستور کار امریکا قرار خواهد گرفت.

منبع: فرارو
انتشار: 28 آذر 1399 بروزرسانی: 28 آذر 1399 گردآورنده: mfiroozi.ir شناسه مطلب: 1149

به "پکن؛ چشم به راه بایدن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پکن؛ چشم به راه بایدن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید