اظهارات شینزو آبه باعث احضار سفیر ژاپن در چین شد

به گزارش مجله فیروزی، در پی اظهارات نخست وزیر پیشین ژاپن درباره حمله احتمالی چین به منطقه تایوان، دولت پکن سفیر توکیو را احضار کرد.

اظهارات شینزو آبه باعث احضار سفیر ژاپن در چین شد

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، در پی اظهارات شینزو آبه نخست وزیر اسبق ژاپن درباره احتمال حمله نظامی چین به منطقه تایوان، پکن سفیر توکیو را برای یک جلسه اضطراری فراخواند.

براساس گزارش الجزیره، شینزو آبه در یک سخنرانی مجازی در اندیشکده مرکز تحقیقات ملی تایوان گفته، در صورت حمله نظامی چین به تایوان، نه آمریکا و نه ژاپن نمی توانند کنار بایستند.

هوا چونیینگ دستیار وزیر خارجه چین در ملاقات با هیدئو تارومی سفیر ژاپن، اظهارات آبه را اشتباه و نقض هنجارهای اصولی میان توکیو و پکن خواند.

وی اضافه نمود: صحبتهای آقای آبه حاکمیت چین را به چالش کشیده و حمایت گستاخانه از استقلال طلبی تایوان است.

شینزو آبه که سال گذشته به خاطر مسائل جسمی از نخست وزیر ژاپن کناره گیری نموده است در این سخنرانی درباره عواقب امنیتی و مالی حمله نظامی چین به تایوان هشدار داد و از مقامات چینی خواست پا در این جهت اشتباه نگذارند.

آبه افزود، ماجراجویی نظامی چین به یک فاجعه مالی می انجامد و یک تهدید مهم برای ژاپن است و احتیاج به یک طرح اضطراری میان آمریکا و ژاپن برای مقابله با آن احساس می گردد. وی در ادامه تاکید گکرد، مقامات چینی از جمله شی جینپینگ هرگز نباید دچار سوء برداشت در این زمینه شوند.

هیروکازو ماتسونو دبیر کابینه ژاپن روز پنج شنبه در واکنش به احضار سفیر این کشور در چین گفت: ما با این اقدام چینیها مخالف هستیم چرا که دولت توکیو مسئول اظهارات افرادی که اکنون در کابینه حضور ندارند نیست.

سفیر ژاپن در پکن نیز گفته، چینی ها باید درک نمایند که افرادی در ژاپن هستند که چنین عقایدی دارند و توکیو نمی تواند دیدگاه یکجانبه چین در ارتباط با این موضوع را بپذیرد.

پکن، تایوان را بخشی از سرزمین چین می داند و تحرکات آمریکا و فروش سلاح به تایوان را نقض حاکمیت خود و مغایر با سیاست چین واحد ارزیابی می نماید. با این حال آمریکا با اعزام ناو به تنگه تایوان و یاری نظامی به تایوان عملا در جهت حمایت از این جزیره است و پکن بارها به این مسئله اعتراض نموده است. این در حالی است که کشورهای عضو سازمان ملل متحد از جمله خود آمریکا، تایوان را به عنوان کشور مستقل به رسمیت نمی شناسند.

ص

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 7 بهمن 1400 بروزرسانی: 7 بهمن 1400 گردآورنده: mfiroozi.ir شناسه مطلب: 1766

به "اظهارات شینزو آبه باعث احضار سفیر ژاپن در چین شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اظهارات شینزو آبه باعث احضار سفیر ژاپن در چین شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید