تبدیل دوربینهای معمولی به دوربین پرسرعت با اختراع محقق ایرانی

به گزارش مجله فیروزی، دکتر حسین جهان خواه عضو هیئت علمی پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله در گفتگو با خبرنگاران گفت: ما توانستیم در پژوهشگاه سامانه ای را در حوزه پردازش تصویر برای برداشت های آزمایشگاهی و سنجش جابجایی دینامیکی طراحی کنیم.

تبدیل دوربینهای معمولی به دوربین پرسرعت با اختراع محقق ایرانی

وی اضافه نمود: این سامانه امکان ثبت تاریخچه جابجایی حرکت با فرکانس و سرعت بالای اجسام را برای دوربین های معمولی فراهم می آورد.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله ادامه داد: این سامانه از سه بخش دوربین، نشانگر نوری و نرم افزار جامع تشکیل شده است. با نصب نشانگر روی جسم متحرک، تصویربرداری از حرکت آن توسط یک دوربین ساده و تحویل فیلم توسط نرم افزار، می توان تاریخچه حرکت جسم را برآورد کرد. ایده طرح شده در این اختراع، قابلیت های موجود در زمینه پردازش تصویر را بهبود بخشیده و امکان ثبت موقعیت های مکانی با فرکانس هایی بسیار بیش از فرکانس فیلمبرداری دوربین را فراهم می آورد.

به گفته جهان خواه، اساس کار این سیستم بر پایه زمانبندی و کنترل زمانی مکانی نشانگر نوری سامانه پایدار است.

وی در خصوص نشانگر نوری این سامانه گفت: این نشانگر به کمک یک میکرو کنترلر کدگذاری شده، زمان های مختلفِ یک نقطه هدف را به موقعیت های مکانی متفاوتی در فضای تصویر نسبت می دهد.

برگزیده سی و چهارمین جشنواره بین المللی خوارزمی با بیان اینکه دستاورد اصلی این سامانه، تبدیل یک دوربین معمولی به یک دوربین پرسرعت برای ثبت حرکت های دینامیکی نقاط هدف است، گفت: اگر اصلی ترین مزایای این سامانه نسبت به دوربین های پرسرعت مد نظر قرار گیرد، این سامانه امکان فیلمبرداری در مدت زمان های بسیار طولانی تری را با حفظ کیفیت، سرعت و حجم ذخیره داده ها را فراهم می آورد.

جهان خواه با اشاره به دیگر مزایای این طرح گفت: سرعت تحلیل داده ها در این سامانه به مراتب بالاتر از فیلم های به دست آمده از دوربین های پرسرعت است.

وی گفت: مزایای دیگر این سامانه را می توان در مقایسه با LVDT به عنوان یک ابزار شناخته شده برای ثبت جابجایی برشمرد.

برگزیده سی و چهارمین جشنواره بین المللی خوارزمی با بیان اینکه سامانه نیاز به دیتالاگر ندارد و ضمن برداشت غیر تماسی حرکت، امکان ثبت همزمان جابجایی چند نقطه را دارد، گفت: دامنه بیشینه جابجایی قابل ثبت این سیستم، امکان تنظیم دارد و علاوه بر توانمندی ثبت حرکات چرخشی، برخلاف LVDT که به صورت تماسی به جسم وصل می شود، حساسیت منفی به جابجایی همزمان در جهات متعامد ندارد.

سرپرست تیم تحقیقاتی این سامانه با بیان اینکه محدوده فرکانسی قابل پوشش این سامانه نسبت به LVDT ها (سنسور الکترومکانیکی است که حرکت مستقیم از یک جسم را که به صورت مکانیکی مرتبط است، به یک سیگنال الکتریکی متناظر تبدیل می کند) گسترده تر است، خاطر نشان کرد: تهیه نرم افزار برداشت تصویری پاسخ استاتیکی و دینامیکی به عنوان یک طرح فناورانه در پژوهشگاه زلزله با هدف استفاده از برداشت های تصویری در ثبت پاسخ دینامیکی سازه ها شروع شد زیرا این نیاز احساس می شد که برای دستیابی به دقت های بالا در ثبت حرکت، لازم است که از دوربین های پرسرعت استفاده شود.

وی با بیان اینکه این در حالیست که دوربین های پرسرعت علاوه بر هزینه بالا، داده های حجیم تولید می کنند که تحلیل آنها بسیار زمان بر خواهد بود، گفت: همچنین دوربین های پرسرعت که دارای قیمت های متوسط هستند، معمولاً در سرعت های بالای فیلمبرداری با افت چشمگیر در کیفیت تصاویر روبرو هستند به همین دلیل این سامانه را طراحی کردیم که علاوه بر حذف نیاز به دوربین های پرسرعت در برداشت پاسخ دینامیکی، داده های با حجم معمولی تولید کند.

به گفته وی، امید است این محصول بتواند در آینده به عنوان جایگزین مناسبی برای LVDT ها باشد که ثبت کننده های تماسی جابجایی هستند.

جهان خواه با بیان اینکه این سامانه برای ثبت جابجایی اجسام متحرک استفاده می شود، گفت: از این سامانه در آزمایشگاه های مهندسی عمران و آزمایشگاه های مهندسی زلزله برای ثبت ارتعاشات سازه ها استفاده می شود؛ در حال حاضر برای ثبت حرکات اجسام از LVDT ها استفاده می شود اما اکنون این ابزار بومی کشور می تواند جایگزین مناسبی برای این محصول خارجی باشد که سرعت پردازش بالاتری هم دارد.

به گزارش خبرنگاران، این طرح در سی و چهارمین جشنواره بین المللی خوارزمی رتبه سوم نوآوری را کسب کرد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 28 اسفند 1399 بروزرسانی: 28 اسفند 1399 گردآورنده: mfiroozi.ir شناسه مطلب: 1325

به "تبدیل دوربینهای معمولی به دوربین پرسرعت با اختراع محقق ایرانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تبدیل دوربینهای معمولی به دوربین پرسرعت با اختراع محقق ایرانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید