ترمیم قلب پس از حمله قلبی امکان پذیر شد

به گزارش مجله فیروزی، تهران- خبرنگاران- محققان پیروز به شناسایی نوعی سلول بنیادی (وابسته به جفت جنین) شده اند که قادر به ترمیم بافت قلب، رشد عروق خونی جدید و سلول های سالم پس از حمله قلبی است.

ترمیم قلب پس از حمله قلبی امکان پذیر شد

این سلول های بنیادی استخراج شده از جفت Cdx2 نام دارند. مطالعات قبلی نشان داده بود که این سلول ها فقط قادر به فراوری جفت در مراحل ابتدایی رشد جنین هستند و اطلاعاتی در خصوص احیا و ترمیم اندام های بدن توسط این سلول ها در دست نبود.

این مطالعه که توسط محققان دانشکده پزشکی ایکان در نیویورک اجرا شده است، نشان می دهد سلول های بنیادی Cdx2 جمعیت وسیعی از سلول های بنیادی هستند که می توانند محل آسیب را هدف قرار دهند و به وسیله گردش خون به محل مورد نظر برسند و ترمیم و بازسازی را شروع نمایند.

برای آنالیز خواص ترمیم سلول های Cdx2، محققان حملات قلبی را در سه گروه مدل حیوانی القا کردند. یک گروه از موش ها پس از حمله قلبی سلول های بنیادی Cdx2 مشتق شده از جنین دریافت کردند، گروه دوم سلول های بنیادی عادی و گروه سوم یک محلول عادی حاوی سدیم دریافت کردند.

پس از سه ماه آنالیز های صورت گرفته توسط MRI، نتایج نشان داد موش هایی که با سلول های بنیادی Cdx2 درمان شدند، بهبود قابل ملاحظه ای در بافت و ترمیم قلب داشته اند. پس از گذشت سه ماه از درمان، سلول های بنیادی به محل آسیب مهاجرت نموده بودند و رگ های خونی جدید و سلول های سالم در بافت ایجاد شده بود. موش هایی که آب نمک و سلول بنیادی دریافت کردند، مبتلا به نارسایی قلبی شدند و هیچ پیشرفت و بهبودی نداشتند.

محققان بر این باورند که این روش می تواند راهکاری موثر برای ترمیم بافت های حیاتی بدن باشد.

نتایج این مطالعه در نشریه PNAS منتشر شده است.

علمی**9259**1485

منبع: ایرنا
انتشار: 2 مرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mfiroozi.ir شناسه مطلب: 83

به "ترمیم قلب پس از حمله قلبی امکان پذیر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترمیم قلب پس از حمله قلبی امکان پذیر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید