تور جام جهانی، 8 تا 80 میلیون!؟

به گزارش مجله فیروزی، رییس هیأت مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ایران می گوید: تور جام جهانی که با قیمت چهل یا پنجاه میلیون و حتی 80 میلیون تومان و حتی کمتر از این مبالغ تبلیغ شده است، وجود خارجی ندارد و این نرخ ها در حقیقت پیش پرداخت و یا قسط اولیه این تورها است.

تور جام جهانی، 8 تا 80 میلیون!؟

به گزارش خبرنگاران، تنها چند ساعت تا شروع بازی های جام جهانی 2022 در قطر به جای مانده است، اما آنالیز ها حاکی از این است که استقبال از تورهای جام جهانی در مقایسه با جام های دیگر زیاد نبوده، قیمت بالای این تورها، یکی از عوامل استقبال پایین از جام جهانی 2022 اعلام شده است.

هرچند پیش بینی ها بر این بود که با کاهش نرخ بلیت پرواز قطر که از سوی سازمان هواپیمایی ایران حدوا 13 میلیون تومان اعلام شده بود، هزینه تور و سفر جام جهانی کاهش یابد، اما نتیجه پرس وجوها و آنالیز ها نشان می دهد کاهش نرخ بلیت هواپیما هم تاثیر چندانی بر قیمت تمام شده تور جام جهانی در قطر نداشته است. این موضوع را حسام قربانعلی، سخنگوی سازمان هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (هما) هم تایید نموده و در گفت وگویی که از او در 26 آبان ماه منتشر شده، آمده است: 10 هزار صندلی برای پروازهای جام جهانی در نظر گرفته شده است که مقرون به صرفه ترین قیمت بلیت یکطرفه از تهران دوحه 10 میلیون تومان است، اما تا به امروز سیستم فروش بلیت نشان می دهد مردم از بلیت های قطر برای جام جهانی استقبال ننموده اند.

حرمت الله رفیعی رییس هیأت مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران هم که پیش تر از وجود تورهای 50 تا 500 میلیونی سخن گفته بود، در عین حال که یادآوری می نماید تور چهل یا پنجاه میلیونی و حتی 85 میلیون تومانی برای جام جهانی وجود خارجی ندارد و این نرخ ها به عنوان هزینه پیش پرداخت محسوب شده است، درباره استقبال پایینی که از تورهای جام جهانی شده است، به ایسنا می گوید: قیمت بلیت پرواز قطر را از ابتدا بالا مشخص نموده بودند، برای همین هم استقبال نمی شد، این که قیمت را پایین آوردند بیشتر تحت تأثیر جبر بود، چون پروازها خالی مانده بود. نرخ 13 میلیون تومان را هم که مشخص کردند در واقع قیمت واقعی پرواز این مسیر است، با توجه به بُعد مسافت و هزینه پرواز بین المللی، نرخ سفر هوایی به قطر باید از ابتدا هم در همین حدود مشخص می شد، چون قیمت بلیت پرواز تهران پاریس که حدود شش ساعت فاصله است حدودا 13 میلیون تومان است، درحالی که تهران تا دوحه حدودا دو ساعت فاصله دارد.

پیش بینی او این بود که کاهش نرخ بلیت هواپیما با توجه به هزینه بالای اقامت در قطر، در افت قیمت تورهای جام جهانی تاثیر چشمگیری نداشته باشد، در عین حال که این احتمال را می داد در دقیقه نود شاید قیمت ها با کاهش روبه رو گردد، هرچند با نزدیکتر شدن زمان شروع مسابقات جام جهانی این احتمال هم منتفی شده است.

رفیعی می گوید: هزینه تور جام جهانی محدود به بلیت پرواز نیست، گران ترین بخش هزینه این سفر به اقامت مربوط می گردد، برای همین قیمت تورهای جام جهانی قطر بالا است. افت قیمت در تورهای جام جهانی را زمانی می توانستیم ببینیم که بلیت های فیفا در اختیار آژانس ها قرار می گرفت.

بیشتر آژانس هایی که تور جام جهانی می فروشند در واقع عرضه نماینده پکیج میزبانی (Match Hospitality) هستند. قیمت بلیت مسابقات در این تورها بیشتر از نرخی است که فیفا برای بلیت های قرعه کشی درنظر گرفته است. بیشتر این تورها با نرخ حدودا 200 میلیون تومان عرضه شده اند که با وجود نزدیک شدن زمان بازی ها، نرخ آن ها فعلا تغییر چشمگیری نداشته است. اغلب آن ها با قیمت پایین تر تبلیغ شده اند، که یا به متقاضی گفته می گردد بعضی خدمات، از جمله بلیت بازی ها با نرخ پایه ارز محاسبه شده که بعدا مابه التفاوت آن دریافت می گردد و یا هزینه تمام شده تور در چند قسط دریافت می گردد.

آنالیز های ایسنا از فروشندگان و مجریان تورهای جام جهانی نیز بیانگر آن است که قیمت های اعلام شده در حدود چهل، پنجاه و هشتاد میلیون تومان برای تورهای جام جهانی واقعی نبوده و بیشتر جنبه تبلیغاتی دارد. اپراتور آژانسی مسافرتی در تهران که تور جام جهانی را با قیمت 89 میلیون تومان تبلیغ نموده است، می گوید: این مبلغ در مرحله نخست به عنوان پیش پرداخت دریافت می گردد و بعد متقاضی می تواند به جای مانده هزینه تور را پس از محاسبه نرخ بلیت بازی ها در 10 قسط پرداخت کند.

قیمت تورهای جام جهانی براساس نوع و کیفیت خدمات پرواز، پذیرایی و تعداد روزهای اقامت فرق دارد؛ خدمات اصلی این تورها شامل بلیت هواپیما، ترانسفر فرودگاهی و ورزشگاه، اقامت، بیمه مسافرتی و بلیت مسابقات و هایاکارت است. بلیت پرواز در این تورها قابل استرداد و کنسلی نیست. بلیت بازی ها نیز اغلب به شکلی ویژه و با عنوان پکیج میزبانی تهیه شده است.

یکی از تورهای جام جهانی که به مبلغ 80 میلیون تومان تبلیغ شده، در اصل 160 میلیون تومان قیمت دارد، پرواز این تور متعلق به شرکت هواپیمایی قطر بوده و اقامت مسافران قرار است در کابین های دو نفره و در کمپ طرفداران فیفا باشد.

قیمت یک پکیج گروهی که مسافران آن در اتاق های چهارنفره هتل چهار ستاره بدون صبحانه اقامت دارند و از خدمات اشتراکی استفاده می نمایند نیز برای هر نفر حدود 100 میلیون تومان تمام می گردد، همین تور با قیمت 40 میلیون تومان تبلیغ شده است که فروشنده آن می گوید این مبلغ پیش پرداخت اولیه تور است. این تور سه روزه است و فقط بلیت ویژه بازی اول ایران را دارد که از نوع مچ هاسپیتالیتی کلاب است و نرخ بالاتری به نسبت بلیت های فیفا دارد. بیشتر این تورها هم از خدمات حمل و نقل عمومی استفاده می نمایند که با توجه تدابیر قطر به عنوان میزبان جام جهانی، به مدت یک ماه رایگان است.

یکی دیگر از تورها که با قیمت حدود 70 میلیون برای جام جهانی تبلیغ شده در واقع قرار است مسافران ایرانی را از مسقط (عمان) به جام جهانی قطر ببرد، این مسافران در هتلی پنج ستاره در مرکز عمان اقامت داده می گردد و در روز برگزاری بازی ها با هواپیمای قطری به محل مسابقات انتقال داده می شوند، قیمتی که برای این تور اعلام شده مختص دو نفر با اقامت در اتاق دو تخته است، همین تور در مقرون به صرفه ترین حالت برای یک نفر حدود 120 میلیون تومان تمام می گردد.

اما در کیش تورها با قیمت 18 میلیون تومان و یا هشت میلیون تومان تبلیغ شده اند که پیگیری ها حاکی از این است که این مبلغ بیشتر هزینه بلیت پرواز ایرانی را که از مبدا کیش به مقصد دوحه برقرار شده در برمی گیرد و هزینه دیگر خدمات و اقامت را اعلام ننموده است. در بیشتر این تبلیغات هزینه تور جام جهانی هشت میلیون تومان اعلام شده، درحالی که این مبلغ هزینه یک طرف پرواز بوده و خدمات دیگر را دربر نگرفته است.

منبع: دنیای سفر
انتشار: 29 آبان 1401 بروزرسانی: 29 آبان 1401 گردآورنده: mfiroozi.ir شناسه مطلب: 1993

به "تور جام جهانی، 8 تا 80 میلیون!؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور جام جهانی، 8 تا 80 میلیون!؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید