فراوری برق در فضاهای سرپوشیده با سلولهای خورشیدی جدید

به گزارش مجله فیروزی به نقل از نیواطلس، سلول های خورشیدی ارگانیک در مقایسه با همتایان سیلیکونی خود نازکتر، انعطاف پذیرتر، سبکتر و ارزانتر هستند. به همین دلیل می توان آنها را در دستگاه های مختلفی به کار برد. اما در مقابل معایبی نیز دارند و عملکرد آنها در زمیه فراوری الکتریسیته جالب نیست.

فراوری برق در فضاهای سرپوشیده با سلولهای خورشیدی جدید

به همین دلیل محققان نوعی سلول خورشیدی ارگانیک ابداع نموده اند که تامین نور در فضای سرپوشیده را بهبود می دهد.

سلول خورشیدی جدید با همکاری محققان دانشگاه لینکوپینگ (در سوئد)، آموزشگاه علوم چین و دانشگاه علوم و فناوری پکن ابداع شده است. لایه فعال سلول از ترکیب موارد اهدا نماینده و دریافت نماینده ساخته شده که می تواند طول موج دقیق نور در فضاهای سرپوشیده را جذب کند. مواد اهدا نماینده می توانند فوتون ها را جذب نمایند و همزمان دریافت نماینده ها نیز الکترون به دست می آورند.

دو نمونه از این سلول خورشیدی تابه حال ابداع شده که مساحت یکی از آنها یک سانتیمتر مربع و دیگری 4 سانتیمتر مربع است.

این سلول های خورشیدی در مجاورت نور مصنوعی با شدت هزار lux قرار گرفتند، سلول با مساحت کوچکتر به طور کارآمد 26.1 درصد نور را به الکتریسیته تبدیل کرد. این سلول خورشیدی، طی بازه زمانی بیش از هزار ساعت فعالیت با استفاده از نور مناسب حدود یک ولت برق فراوری کرد.lux واحد سنجش نور معادل یک لومن در یک متر مربع است.کارآمدی سلول خورشیدی با مساحت بزرگتر در فراوری الکتریسیته 23 درصد بود.

چنین آماری قابل توجه هستند. زیرا مشهور است که سلول های خورشیدی ارگانیک کارآمد نیستند.

هم اکنون یک شرکت زیر مجموعه دانشگاه سوئدیلینکوپینگ مشغول تجاری سازی این سلول خورشیدی است. تحقیق درباره این موضوع نیز اخیرا در نشریه Nature Energy منتشر شده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 25 مهر 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: mfiroozi.ir شناسه مطلب: 243

به "فراوری برق در فضاهای سرپوشیده با سلولهای خورشیدی جدید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فراوری برق در فضاهای سرپوشیده با سلولهای خورشیدی جدید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید