خوشمزه ترین غذاهای شمالی را یاد بگیرید

به گزارش مجله فیروزی، شهر رشت در سال 94 از سوی سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی یونسکو به عنوان شهر خلاق خوراک شناسی انتخاب و در لیست شبکه شهر های خلاق یونسکو ثبت شد.

خوشمزه ترین غذاهای شمالی را یاد بگیرید

با مجله اینترنتی دلتا همراه باشید تا چند غذای رشتی معروف را یاد بگیرید. اگر در فامیل خود، تنها یک خانم رشتی داشته باشید، دیگر نیازی به تعریف درباره غذا های خوشمزه این دیار برای شما نیست! حتی اگر در عمرتان به رشت آمده و سری به رستوران های محلی اش زده باشید، باز هم کار ما را راحت نموده اید و لازم نیست درباره این بنویسم که چرا در زمان نوش جان کردن غذا های اصیل رشتی باید مراقب انگشتان دست خود باشید.

معروف ترین غذا های گیاهی رشتی

باقلاقاتق

باقالی خورشت یا همان باقلاقاتق معروف، غذایی بسیار لذیذ است که با باقلا، شوید، سیر و تخم مرغ درست می گردد. برای پخت آن، سیر را سرخ و بعد باقلا رشتی را همراه زردچوبه فراوان اضافه می کنیم و تفت می دهیم.

در ادامه شوید را به همین صورت تفت می دهیم. اندازه کافی نمک و فلفل می ریزیم و بعد آب اضافه می کنیم تا باقلا بپزد. باید دقت کنیم باقلا له نگردد. در نهایت تخم مرغ را بدون اینکه هم بزنیم اضافه می کنیم و چند دقیقه ای در ظرف را می بندیم.

میرزا قاسمی

یکی از چند غذای رشتی معروف، میرزا قاسمی است که با بادمجان کبابی، گوجه و تخم مرغ درست می گردد. برای پخت این خوردنی خوشمزه، بادمجان ها را کباب می کنیم.

پوست شان را کنده و ساطوری می کنیم. گوجه ها را در آب جوش می ریزیم و پوست می کنیم. سیر را می کوبیم و سرخ می کنیم. بادمجان و گوجه را مخلوط می کنیم و با سیر تفت می دهیم. تخم مرغ ها را مخلوط می کنیم، هم می زنیم و به گوجه و بادمجان اضافه می کنیم.

ترش تره

ترش تره یکی از چند غذای رشتی معروف است و با انواع سبزی های محلی و رب های ترش پخته و چاشنی های ترش مزه به آن اضافه می گردد؛ بنابراین در ابتدا سیر را له و سرخ می کنیم. تخم مرغ را هم می زنیم و اضافه می کنیم و کنار می گذاریم. برنج را در آب خیسانده و می پزیم. سبز ی ها را ریز و به برنج اضافه می کنیم. آرد را آرام آرام اضافه می کنیم. بعد از چند دقیقه آب نارنج و تخم مرغ را می افزاییم.

خورشت سیرابیج

خورشت سیرابیج یا سیراویج با برگ سیر خردشده، تخم مرغ و نمک، فلفل و ادویه درست می گردد و طرز تهیه بسیار راحتی هم دارد و مراحل آماده سازی آن حدود 20 تا 25 دقیقه است. برای پخت آن برگ سیر ها خرد و تفت داده می شوند. زردچوبه، نمک، فلفل و سپس تخم مرغ اضافه و هم زده می گردد. تخم مرغ نباید بپزد. وقتی تخم مرغ به خورد سیر رفت، خورشت آماده است.

چند غذای رشتی معروف را با هم مرور کردیم. دستور پخت هر کدام از آن ها هم به صورت جداگانه در مجله آمده است و می توانید به هر یک مراجعه کنید.

پیشنهاد مطالعه: برای خواندن مطالب بیشتر آشپزی پلو مخلوط با بادمجان و گوشت چرخ نموده را در مجله بخوانید.

منبع: پیام دلتا
انتشار: 13 آذر 1401 بروزرسانی: 13 آذر 1401 گردآورنده: mfiroozi.ir شناسه مطلب: 1998

به "خوشمزه ترین غذاهای شمالی را یاد بگیرید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خوشمزه ترین غذاهای شمالی را یاد بگیرید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید