دبیرکل ناتو: روابط روسیه و ناتو به بدترین شرایط از زمان خاتمه جنگ سرد رسیده است

به گزارش مجله فیروزی، دبیرکل ناتو با اشاره به اینکه روابط روسیه و این ائتلاف نظامی به عمیق ترین نقطه از زمان انتها جنگ سر رسیده است، مسکو را به انجام مذاکرات دعوت کرد.

دبیرکل ناتو: روابط روسیه و ناتو به بدترین شرایط از زمان خاتمه جنگ سرد رسیده است

همراه دور زمین باشید و با تور روسیه ارزان از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی روسیه گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

به گزارش گروه بین المل خبرنگاران، ینز اشتولنبرگ، دبیرکل ناتو یک هفته قبل از برگزاری نشست این ائتلاف نظامی در بروکسل، روسیه را به برگزاری یک ملاقات فراخوانده و در این باره به روزنامه دی ولت گفته است: ما حرف های زیادی برای گفتن داریم که به نفع مشترک روسیه و ناتو است.

ناتو بیش از یک سال است که روسیه را به برگزاری نشستی مشترک دعوت نموده اما پاسخ مثبتی دریافت ننموده است. دبیرکل ناتو در این باره گفت: توپ اکنون در زمین روسیه است.

شورای روسیه- ناتو در سال 2002 تاسیس شد تا مسکو را به صورت تنگاتنگ در کار این ائتلاف نظامی فرا آتلانتیکی وارد نموده و اعتماد متقابل بین رقبا ایجاد کند. در سطح سفرا شورای روسیه- ناتو در واقع باید ماهی یک بار تشکیل جلسه دهد. اما به دلیل مناقشات بر سر مسئله اوکراین این مذاکرات بین ژوئن سال 2014 و آوریل سال 2016 کاملا متوقف شد. پس از آن این شورا تنها در فواصل نامنظم برگزار می گردد.

کوشش ها برای آغاز دوباره مذاکرات در شورای روسیه- ناتو اخیرا چندین بار شکست خورده است.

اشتولنبرگ در بخش دیگری از مصاحبه با روزنامه دی ولت آلمان تاکید نمود: شورای روسیه- ناتو مدت 19 ماه است که تشکیل جلسه نداده اند. وی از جمله موضوعات تعیین که در این بحث ها می توان به آن پرداخت به تبادل اطلاعات متقابل درباره برگزاری مانورهای نظامی برای جلوگیری از سوء تفاهم ها و تشدید احتمالی تنش ها نام برد.

وی همچنین تاکید نمود که روابط روسیه و ناتو به عمیق ترین شرایط رسیده که از زمان خاتمه جنگ سرد بی سابقه بوده است. وی مذاکره را بهترین راه برای حل تنش ها ارزیابی نموده و گفت: شورای روسیه-ناتو فرمت مناسبی برای این مذاکرات است. هر دو طرف در این شورا بر سر یک میز می نشینند.

اشتولنبرگ قرار است امروز (دوشنبه) در کاخ سفید با جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا ملاقات و مصاحبه کند. در این ملاقات قرار است به نشست چند روز آینده ناتو که بایدن هم قرار است در آن شرکت کند پرداخته گردد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 22 تیر 1400 بروزرسانی: 22 تیر 1400 گردآورنده: mfiroozi.ir شناسه مطلب: 1527

به "دبیرکل ناتو: روابط روسیه و ناتو به بدترین شرایط از زمان خاتمه جنگ سرد رسیده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دبیرکل ناتو: روابط روسیه و ناتو به بدترین شرایط از زمان خاتمه جنگ سرد رسیده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید