خط ونشان اروپای مفلوک

به گزارش مجله فیروزی، اتحادیه اروپا و سه کشور اروپایی از تصمیم ایران برای شروع گام چهارم واز سرگیری فعالیت های غنی سازی در تأسیسات فردو شدیدا ابراز نگرانی نموده و از تهران خواستند مفاد برجام را رعایت کند یا علیه آن اقدام می نمایند.

خط ونشان اروپای مفلوک

برای سفر به تور اروپا با بهترین کارشناسان مشورت کرده و بهترین برنامه سفر را انتخاب کنید.

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، عباس حاجی نجاری طی یادداشتی در روزنامه جوان نوشت : اتحادیه اروپا و سه کشور اروپایی از تصمیم ایران برای شروع گام چهارم واز سرگیری فعالیت های غنی سازی در تأسیسات فردو شدیدا ابراز نگرانی نموده و از تهران خواستند مفاد برجام را رعایت کند یا علیه آن اقدام می نمایند. اروپایی ها در این بیانیه از ایران خواسته اند همه اقداماتی که با برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) ناسازگار است را به وضعیت سابق بازگرداند. بیانیه مشترک سه کشور اروپایی و اتحادیه اروپا در ادامه با تهدید ایران به استفاده از مکانیسم ماشه، یاد آور می شود: ما آماده ایم که همه مکانیسم ها در برنامه جامع اقدام مشترک (توافق هسته ای)، از جمله مکانیسم حل مسائل مربوط به اجرای تعهدات ایران در برجام را مدنظر قرار دهیم.

تهدید ایران به استفاده از مکانیسم ماشه از سوی اتحادیه اروپا، در حالی است که اروپا در طول 18 ماهه گذشته وپس از خروج امریکا از برجام نه تنها به هیچ یک از تعهدات یازده گانه ای که برای ماندن ایران در برجام داده بود عمل ننموده، بلکه حتی قادرنیست بدون اجازه امریکایی ها سیستم اینستکس را که خود برای برطرف بعضی از تحریم ها را که به دلیل خروج ترامپ از برجام برمردم ایران تحمیل شده است، عملیاتی کند.

ریشه اصلی نحوه تقابل بعضی کشور های اروپایی با ایران اگرچه به زیر ساخت های فکری و تقابل اندیشه لیبرالیستی با تفکر نظام دینی وخوی سلطه گرانه اروپایی ها باز می شود، اما ویژگی های اروپایی امروز وضعف وناتوانی آن در روبروه با مسائل جهانی و تبعیت کورکورانه از برنامه امریکایی ها در روبروه با مسائل منطقه غرب آسیا از جمله ایران، که در گفت وگوی مکرون رئیس جمهور فرانسه با هفته نامه انگلیسی اکونومیست به ابعادی از آن اشاره شده است، چرایی افول قدرت اروپا را بیش از پیش آشکار می کند. رئیس جمهور فرانسه، که بیش از یک سال است که در داخل با بحران وآشوب هایی که موجودیت نظام کنونی ومبانی فکری آن کشور را هدف گرفته روبرو است، اروپای امروز را اینگونه ترسیم می کند:

1- از نظر ژئوپلتیک، اروپا در حال محو شدن است. ما در اروپا دچار بحران اقتصادی، اجتماعی، اخلاقی و سیاسی هستیم.

2- امریکا بی ثبات است و قابل اعتماد نیست.

3- شکست در سوریه نشان داد بلوک غرب در حال فروپاشی است.

4-مکرون با اشاره به اینکه ناتو دچار مرگ مغزی شده است، نسبت به تداوم سیاست دفاع جمعی ناتو به رهبری امریکا ابراز تردید نموده و می گوید اروپایی ها نباید بیش از این برای حمایت و دفاع از ناتو صرفا به امریکا متکی باشند.

5- مکرون شرط احیای قدرت اروپا را خلاصی از سلطه امریکا دانسته و تأکید می کند زمان آن رسیده که کشور های اروپایی در خاورمیانه دیگر خود را شریک کوچک تر امریکا ندانند.

بیان احساس حقارت از سلطه امریکا براروپا به مکرون خلاصه نشده و پیش از این نیز دیگر مقامات اروپایی برآن تأکید نموده بودند. چندی پیش وزیر اقتصاد آلمان امکان اروپا برای اتخاذ سیاست های متفاوت از امریکا در تحریم ایران را فرصتی برای خروج اروپا از زیر سلطه امریکا دانسته بود. نشریه آلمانی تاگس شاو هم در مطلبی در این زمینه به موضوع اختلاف ها بین واشنگتن و بروکسل در بسیاری از مسائل اشاره نموده و می نویسد: می توان اذعان کرد که دست کم در موضوع ایران این اختلاف ها فاحش است. این نشریه همچنین از اروپایی ها می خواهد با استفاده از این فرصت، استقلال خود را به نمایش گذاشته و از زیر سایه سلطه امریکا خارج شوند.

اگرچه کشور های مطرح اروپایی نظیر انگلیس فرانسه، ایتالیا، آلمان و... پیش از جنگ جهانی دوم نماد کشور های استعمارگر بودند، اما در جریان این جنگ به دلیل اینکه زیرساخت های حیاتی، عمرانی و اقتصادی آنها، تقریباً نابود شد، امریکایی ها توانستند جای آن ها را بگیرند و با یاری های نظامی و اقتصادی که برای بازسازی کشور های اروپایی در قالب طرح های مارشال و ترومن اجراکردند، عملاً کشور های اروپایی را نیز به سلطه خود در آوردند. ترومن، رئیس جمهور امریکا در 12 مارس 1947 در لایحه ای تحت عنوان بازدارندگی به کنگره گفت: یاری به کشور های آزاد به منزله حفظ امنیت ایالت متحده امریکاست، برای تأمین پیشرفت مسالمت آمیز ملت های آزاد، امریکا ابتکار و مسئولیت بزرگی را در تأسیس سازمان ملل متحد به عهده گرفته است. یاری ما باید به صورت اقتصادی و اقتصادی باشد که برای ایجاد ثبات و تحولات عادی سیاسی لازم است. طرح مارشال هم با هبه اقتصاد سرمایه داری به اروپای غربی نه تنها موجب تسلط اقتصادی امریکا و سلطه دلار بر قاره سبز شد، بلکه امریکا در عوض یاری های اقتصادی اجازه ایجاد پایگاه های نظامی در اروپا پیدا کرد و عملاً با تسلط اقتصادی و نظامی، اروپا زیر چکمه های امریکا نهاده شد. طرح پیمان آتلانتیک شاقتصادی موسوم به ناتو هم در سال 1949 در واشینگتن به تصویب رسید و با توجه به اینکه 70 درصد بودجه این ارتش توسط امریکا تأمین می شود، ناتو تحت سیطره و نفوذ امریکا نهاده شد. مقر ناتو در بروکسل، مرکز اتحادیه اروپا قرار گرفته است و سبب شده است امریکا در وسط اروپا، حضور نظامی چشمگیری داشته باشد. امریکا در حال حاضر، 270 پایگاه نظامی در آلمان، 83 پایگاه نظامی در ایتالیا و در اسپانیا، پرتغال، هلند، انگلیس، فرانسه، بلژیک هم حداقل یک پایگاه دارد. بالطبع کشور های اروپایی اغلب کشور های مستعمره آن ها نیز عملاً در بلوک امریکا وزیر سلطه این کشور قرار دریافتد که یکی از مصادیق آن ها نظام سلطنتی حاکم بر ایران بود که در جریان کودتای 28 مرداد 1332 از زیر سلطه انگلیس به زیر سلطه امریکا منتقل شد

به دلایل فوق اروپا در حوزه اقتصادی و نظامی و به تبع آن در حوزه سیاسی هم وابسته به امریکاست. اجازه تشکیل ارتش مستقل اروپایی را ندارد و بازی های تجاری و اقتصادی امریکا، آن ها را به هم می ریزد. ارمغان امریکا برای اروپا، اقتصاد سرمایه داری است که منجر به شکاف طبقاتی در اروپا و اعتراضات گسترده در قاره سبز و به خصوص تظاهرات جلیقه زرد ها در پاریس و به خاک و خون کشیده شدن آن ها توسط پلیس فرانسه شده است.

نگاهی به وضعیت کشور های مطرح اروپایی نظیر انگلیس که دچار بحران برگزیت شده است و یا فرانسه که با شنبه های اعتراضی روبرو است و سایر کشور های دیگر نظیر ایتالیاو اسپانیا که درگیر بحران های اقتصادی هستند، به درستی روشن می کند که اروپای امروز نه تنها حرفی برای گفتن در عرصه معادلات جهانی ندارد بلکه قرار دریافت در زیر سلطه امریکایی ها عملا استقلال در تصمیمات سیاسی و اقتصادی را نیز از آنان سلب نموده که سخنان مکرون مصداق روشنی از آن است و حال این اروپا در مسئله برجام این روز ها برای ایران شاخ و شانه می کشد و به زعم خود ایران را به استفاده از مکانیزم ماشه تهدید می کند. اگر مراد از استفاده از این مکانیزم تشدید فشار های اقتصادی است، اروپایی ها با بد عهدی های خود در 18 ماه گذشته و همراهی با امریکا در افزایش فشار حداکثری و تحریم اقتصادی ایران چیزی کم نگذاشته اند که بخواهند بر آن بیفزایند. اما اگر مراد آن ها استفاده از گزینه های نظامی است، وقتی که ابر قدرت نظامی امریکا در برابر قدرت نظامی و توان ایستاد گی ایران، ذلیل و ناتوان است و امریکایی ها و اروپایی ها و سعودی ها، اماراتی ها با هم در قبال مقاومت انصارالله یمن، ناتوان مانده اند، در روبروه نظامی با ایران هم حساب اروپایی ها نیز روشن است.

اما این سیاست اروپا تنها یک خاصیت دارد و آن هم این است که دولت جمهوری اسلامی ایران را از اروپایی ها ناامید می کند و این سبب خواهد شد که عملاً کشور از اروپایی ها وبه ویژه پیگیری مذاکرات به وسیله مکرون قطع امید نموده واین فرصتی برای نظام اسلامی است، چرا که با قطع امید از اروپای مفلوک، دیگر سخن از مذاکره و توجیهات دینی وتاریخی مغلوط آن ضرورتی ندارد وآنگاه است که نگاه ها به درون معطوف شده و زمینه استقلال اقتصادی کشور همچون استقلال سیاسی فراهم می شود.

بازگشت به صفحه رسانه ها

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 17 آذر 1398 بروزرسانی: 11 مهر 1399 گردآورنده: mfiroozi.ir شناسه مطلب: 379

به "خط ونشان اروپای مفلوک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خط ونشان اروپای مفلوک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید