دکوراسیون خانه آذر و نیما؛ آرام و امن و پرانرژی

به گزارش مجله فیروزی، وب سایت چیدانه - صدف حقیقت: استفاده از رنگ در دکوراسیون منزل تاثیر بسیاری بر فضای داخلی می گذارد و می تواند هویت اصلی خانه را مشخص کند. از آنجایی که هر رنگ معنا و اثر متفاوتی دارد، انتخاب رنگ صحیح با توجه به علاقه و مفهوم آن دکوراسیون خانه را تغییر می دهد. پس بهتر است قبل از انتخاب ترکیب رنگی طراحی منزل اطلاعات بیشتری در رابطه با رنگ ها کسب کنید.

دکوراسیون خانه آذر و نیما؛ آرام و امن و پرانرژی

در این مطلب قصد داریم طراحی خانه ایرانی آذر بامروت و نیما عادلانی در شهر کرج را معرفی کنیم که انتخاب رنگ ها را با اطلاعات خود انجام داده و این فضای دلنشین را خلق نموده اند. این زوج جوان خانه خود را این گونه تعریف می نمایند: خانه ما سبز، آرام، پر انرژی و امن است، خانه ما آشنای دیرین است... .

خانه آذر و نیما در یک نگاه

 • تعداد افراد ساکن: 2 نفر
 • شغل خانم خانه: دبیر هنر و طراح گرافیک/ شغل همسر: طراح لباس
 • موقعیت شهر: کرج/ محله: عظیمیه، خیابان فرشته
 • متراژ: 138 متر مربع
 • سال ساخت: 1395
 • طبقه سوم
 • تعداد اتاق خواب: 3 خوابه
 • تعداد سرویس بهداشتی: 2 عدد
 • سبک دکوراسیون: تلفیقی
 • ویژگی برجسته طراحی: استفاده از چوب در چیدمان خانه
 • رنگ های غالب: طوسی، کرم و زرشکی
 • طراح: زن و شوهر با هم
 • مدت زمان طراحی و خرید وسایل: 6 ماه

دکوراسیون خانه خود را در 5 کلمه توصیف کنید

نوستالژی، ساده و صمیمی، پر انرژی و پر امید

دلیل انتخاب این خانه برای شما چیست؟

نقشه مناسب خانه، فضا های تفکیک شده، وجود نور و منظره روبروی پنجره های خانه که مشرف به باغ روبرو است، محل مناسب و خوش آب و هوای خانه و تعداد واحد های کم و ساکنین آرام آپارتمان باعث شدند ما این خانه را برای زندگی انتخاب کنیم.

اطلاعاتی در رابطه با گذشته خانه خود دارید؟

این خانه ویلایی در محله فرشته عظیمیه توسط مالک همان ساختمان ساخته و فروش رفته است. به دلیل حضور مالک در آپارتمان، تعداد واحد ها کم بوده و بسیار دقیق ساخته شده است.

آیا منزلتان بازسازی شده است؟

خیر، خانه ما بازسازی نشده، چون تقریبا نوساز است. اما بعضی المان ها مثل دیوار آجری سفید توسط خودمان اضافه شده است.

داستان دکوراسیون خانه خود را تعریف کنید.

من و همسرم به دنبال کشف ایده های مشترکمان بودیم و تقریبا آن را در منزلمان پیدا کردیم. ما در نظر داشتیم دکوراسیون کاربردی مانند اتاق ورزش و فیلم داشته باشیم تا بتوانیم از وقت و زمان خود به درستی استفاده کنیم.

دکوراسیون منزل ما با الهام از رنگ ها و عناصر طبیعت مانند چوب، فلز و رنگ های سبز گیاهان هم در ظروف و هم در چیدمان، تکمیل شده است. عناصر آنتیک و قدیمی که برای ما بسیار نوستالژی هستند، مانند ظروف برنجی و مسی و فرش های دست بافت ایرانی که پر از نقوش و رنگ های مورد علاقه ما بوده است نیز در چیدمان خانه مورد استفاده قرار گرفته اند.

چرا این رنگ و سبک را برای چیدمان انتخاب نموده اید؟

استفاده از رنگ و چیدمان برای خانه بخشی از روح و روان انسان هاست و به نوعی می توان رنگ را الهام گرفته از درون و خلق و خوی فرد دانست. روان شناسی رنگ ها به ما یاری بسیاری می کند تا بتوانیم خودمان را بهتر بشناسیم. انتخاب رنگ های گرم غالب در کنار رنگ های سرد و خنثی، برگرفته از هم نشینی رنگ ها و هماهنگی آن ها با هم و یا تضاد آن ها با یکدیگر است که زیبایی شان را صد چندان برابر می کند.

به نظر من انتخاب رنگ ها بخشی از روان درون افراد است. هر کس از نگاه خود دنیای بزرگ را به رنگ خاصی می بیند. منزل ما بخش کوچکی از این دنیاست که پر از انرژی و رنگ های گرم است. در واقع برای ما عشق به این رنگ ها تلقی می شود.

آیا برای دکوراسیون خانه روند خاصی را پیش گرفته اید؟

مطالعه در سایت های چیدمان منازل با فرهنگ های شرقی، غربی، دارای سبک کلاسیک، مدرن، سنتی و همچنین کلاسیک ایرانی و به یاری هر آنچه از قبل وجه اشتراکمان بود، یاری کردند تا بتوانیم ایده هایمان را عملی کنیم. با توجه به شغل من و همسرم که هر دو طراح هستیم و ارتباط نزدیکی با رنگ ها و چیدمان آن ها داریم، روحیات درونمان نیز به تجربیاتمان اضافه شد و نتیجه نهایی در دکوراسیون منزل به گونه ای ظاهر شد که مشاهده می کنید.

به نظر خودتان کدام ویژگی منزل شما حس خانه بودن به شما می دهد؟

خانه یعنی مکانی که بتوانیم هر روز در آن احساس امنیت، آزادی و دوستی کنیم. زمانی که از هیاهو و شلوغی های روزمره خارج می شویم، باید مکانی برای رها شدن از تمام دغدغه ها داشته باشیم، خانه فرصتی است دوباره، برای با هم بودن و برای لذت بردن از این در کنار هم بودن.

در واقع به نظر ما زرق و برق خانه، انسان ها را محدود به کلیشه ای شدن نموده و آن ها را محدود می کند. اما خانه ما به دور از تمام این زرق و برق ها، روح زندگی درونش جریان دارد.

داشتن چه فضا یا وسیله ای در خانه تان اهمیت زیادی داشت؟

همسرم آقای نیما عادلانی به شدت به ورزش کردن و فیلم دیدن علاقمند است، او آرشیو بسیار قوی از فیلم ها دارد و نیز از ورزش کردن لذت می برد. من هم در کنار ایشان به پرداختن همین کار ها و همچنین کتاب خواندن علاقه مندم. برای ما داشتن اتاق فیلم و اتاق ورزش بسیار اهمیت داشت.

بزرگترین چالش یا دردسر در زمان طراحی داخلی منزل شما چه بوده است؟

خرید وسایل مورد احتیاج، سفارش ساخت آن ها و نیز ایجاد هماهنگی و نظم بین آن ها کمی چالش بر انگیز بود. هماهنگی بین اجزایی مانند تابلو های نقاشی که تماما هنر خودم (آذر با مروت) هستند و نیز وسایل سفارش داده شده، اهمیت بسیاری داشت. ما در نظر داشتیم فضا های خانه را به گونه ای طراحی کنیم که فضا های راحت و صمیمی برای اتاق نشیمن و فضای تقریبا کلاسیک- مدرن برای پذیرایی ایجاد شود. همچنین استفاده از فضای بالکن برای داشتن گل و گیاه مورد علاقه نیز در اولویت های طراحی خانه قرار داشت.

برای آنکه با مشکل کمبود فضا کنار بیایید، از چه روشی استفاده نموده اید؟

 • استفاده از شلف ها بر روی دیوار که هم بسیار زیبا و هم کاربردی است
 • استفاده از فضای بالکن از قسمت بالا که گل ها را را آویزان نموده ایم
 • استفاده از شلف و قفسه در بالکن
 • مبلمان سفارشی با ابعاد مناسب و به اندازه فضای موجود سفارش داده شده است مانند مبلمان راحتی قسمت نشیمن کوچک
 • استفاده از گیاهان در آشپزخانه و بالای کابینت

در دکوراسیون پذیرایی، استفاده از قفسه فیلم با تعداد طبقات زیاد برای قرار دادن فیلم ها

به نظرم قبل از دریافت وسایل هر کس باید در ذهن خود از آنچه مد نظرش است، تصویرسازی کند. برای داشتن منزل ایده آل صرفا فضای بزرگ لازم نیست. اگر بتوانیم از فضا ها استفاده درست و کاربردی داشته باشیم، به نظم، هماهنگی و زیبا بودن منزلمان یاری بسیاری می شود.

معمولا برای خرید وسایل چه فروشگاه، بازار یا محلی را انتخاب می کنید؟

قطعا فروشگاه هایی که کیفیت مناسبی داشته و با روحیات ما سازگار باشند را انتخاب می کنیم. قبل از مشورت با یکدیگر و تجسم وسیله مورد نظر در جایگاهش، هرگز برای خرید فوری و بدون تصمیم قبلی اقدام نمی کنیم. اما در کل فروشگاه هایی که حتی از نظر چیدمان و ویترین شان حس خوبی به ما بدهند، برای ما اولویت دارد.

وسیله یا فضای مورد علاقه تان در خانه چیست؟

تمام قسمت های خانه برای ما عزیز است، به خاطر اینکه تماما با جان و دل چیده شده و هر آنچه از دل بر آید، بر دل نشیند. اما به دلیل احساس و روحیات مشترک ما به کتاب و فیلم، اتاق فیلم فضایی است تا چند ساعت در کنار هم به دور از تکرار های زندگی و دغدغه های روزمره وقت بگذرانیم.

همچنین کتابخانه ای که گنجینه سال های زندگی من و همسرم است و با دیدن و خواندن تک تک آن ها یاد ایام پیشین برایمان زنده می شود را هم بسیار دوست داریم.

کدام فضا یا وسیله را کمتر از باقی قسمت ها دوست دارید؟

همه قسمت ها مانند تابلو های نقاشی یک نقاش که برای نقاش هنرمند عزیز هستند، برای ما هم محبوب هستند و همه فضا ها را بسیار دوست داریم.

آخرین وسیله ای که برای خانه خریده اید، چیست؟

قفسه فلزی دست ساز نپالی که برای وسایل نقاشی خریداری کردم.

آیا وسیله ای در خانه وجود دارد که خودتان آن را ساخته باشید؟ از چه متریالی برای ساختش استفاده نموده اید؟

بله

تابلو های نقاشی همگی هنر من هستند.

ساخت سینی های چوبی با رنگ

ساخت دو عدد پر که از قطعه چوبی آویزان است و با پرنده ای که بالای آن قرار گرفته، هماهنگی دارد.

ساخت میز تلفن با کاشی های کوچک سفالی

کدام تغییر دکوراسیون منزل خود را بیشتر دوست دارید؟

تغییر و جابه جایی گیاهان بالکن و قفسه گل ها بسیار جذاب و لذت بخش است و همچنین جابه جایی گیاهی از گلدان قدیم به جدید را بسیار دوست دارم.

اگر قرار باشد، وسیله یا چیدمانی را در خانه تغییر دهید، چه چیزی را انتخاب می کنید؟

هیچکدام

وسایل و لوازم آشپزخانه ایرانی

 • یخچال: برند بوش
 • ماشین لباسشویی: برند بوش
 • ماشین ظرفشویی: برند بوش
 • سایر لوازم برقی برند بوش، برند ویرپول

با تجربه هایی که به دست آورده اید، توصیه شما به مخاطبان چیست؟

به نظرم قبل از چیدمان هر فضا حتی یک اتاق کوچک، فروشگاه، کافه و حتی فضا های بیرونی مانند بالکن و حیاط، رنگ شناسی اهمیت بسیاری دارد و بخش عمده آن به روحیات درونی هر فرد باز می شود. اما قبل از هر چیز مطالعه کتاب تئوری رنگ ها به شناخت رنگ های مکمل و متضاد و هماهنگی و هارمونی آن ها یاری می کند.

مطالعه و مشاهده تجربیات قبلی موجود در سایت ها و مجله های دکوراسیون و معماری باعث می شود فضا های بسیاری با کاربرد های مختلف ببینیم و ذهنمان با سبک های مختلف آشنا شود. ما می توانیم بعد از مشاهده کلی سبک ها و دکوراسیون متنوع، طراحی مورد نظر و علاقه مان را پیدا کنیم.

قبل از خرید وسایل و چیدن آنها، داشتن تصور ذهنی و تصویرسازی از هر آنچه می خواهیم به ما یاری می کند تا انتخاب بهتری داشته باشیم. صرفا به این صورت نیست که هر خانه بزرگتر، چیدمان راحت تر و زیباتری داشته باشد. می توان با مطالعه صحیح، استفاده از وسایل کاربردی و حتی فضا های کوچک، بهترین نتیجه را دریافت نمود. به نظر من بهتر است همواره به دنبال فروشگاه های مدرن، لوکس و برند نباشیم.

هر آنچه حس خوبی به ما می دهد در دکوراسیون تاثیر مثبتی می گذارد این وسیله می تواند یک سماور مسی در یکی از روستا های دنج در گوشه ای از این سرزمین باشد یا یک دست سازه زیبا از یک هنرمند ایرانی که با دستان خود خالق یک کوزه سفالی زیبا بوده است، یا حتی دست سازه ای از یک انسان در گوشه ای از این دنیا بزرگ.

صرفا هر آنچه که کالای برند و گران قیمت باشد، ملاک زیبایی نیست. زیبایی در آن چیزی است که می بینیم. پس به قول سهراب سپهری عزیز، چشم ها را باید شست، جور دیگر باید دید. به فرهنگ و اصالتمان احترام بگذاریم و بدانیم ایران پر از رنگ، هنر و زیبایی است.

منبع: برترین ها
انتشار: 1 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mfiroozi.ir شناسه مطلب: 164

به "دکوراسیون خانه آذر و نیما؛ آرام و امن و پرانرژی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دکوراسیون خانه آذر و نیما؛ آرام و امن و پرانرژی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید