راز موفقیت باشگاه دار نمونه

به گزارش مجله فیروزی، فتانه احدی - البرز - خبرنگار:پشتکار و خلاقیت ویژگی های ارزشمندی است که با ورود به عرصه های گوناگون می توان نتایج درخشان و امیدوارکننده ای از آن به دست آورد. علی سمیعی 36 ساله مهندس عمران باشگاه دار برتر استان در سال 98، از کودکی با علاقه ای که به ورزش داشت توانست آینده درخشانی را پیش روی خویش قرار دهد.

راز موفقیت باشگاه دار نمونه

وی در نوجوانی در رشته تکواندو طعم قهرمانی را چشید و در جوانی به صورت حرفه ای بدنسازی را دنبال کرد که این کوشش ها مقدمه ای برای برداشتن گام های بعدی بود. سمیعی با رعایت قوانین و موازین در رشته ورزشی خود توانست در رشته بدنسازی مقام برتر استان را برای خود و باشگاهش به ارمغان آورد. به این بهانه لحظاتی را پای صحبت این جوان ورزشکار و باشگاه دار برتر البرزی می نشینیم.

  • چه سالی تصمیم گرفتید فعالیت ورزشی خود را به شکل دیگری تغییر دهید.

سال 89 اولین مجموعه ورزشی خود را افتتاح کردم. برای رسیدن به این هدف از کودکی کوشش و ورزش کردم. در نوجوانی با علاقه ای که داشتم، در رشته تکواندو به ورزش پرداختم. مقام های قهرمانی زیادی همان سال ها در این رشته به دست آوردم، اما در این راه به دنبال به دست آوردن اهداف دیگری بودم و ورزش کردن تنها مرا قانع نمی کرد. در جوانی نیز به ورزش بدنسازی روی آوردم، اما با توجه به رشته تحصیلی ام نمی توانستم ورزش حرفه ای را در این رشته ادامه دهم. باز هم از پای ننشستم و تصمیم گرفتم هدف بزرگ تری را دنبال کنم و بتوانم بستری را برای ورزش جمعی ایجاد کنم. مکانی برای ورزش کردن رویای من شد که توانستم آن را محقق کنم.

  • برای تحقق رویای خود چه اقداماتی انجام دادید؟

مجموعه ای را بر مبنای بهترین اصول پایه ریزی کردم. تصمیم گرفتم اگر قرار است اقدامی انجام دهم آن را به بهترین شکل ممکن انجام دهم و برایش بسیار کوشش کنم. ورزش های بدنسازی و فیتنس را بر اساس احتیاج جوانان با بهترین روش روز پیش روی جوانان گذاشتم. رشته های مختلفی برای بانوان و همین طور آقایان در باشگاه ارائه کردم. حتی دستگاه های بسیار مجهز را که به کیفیت ورزش یاری کند در اختیار علاقه مندان قرار دادم.

  • اطلاعات علمی - ورزشی در کار شما چقدر تاثیرگذار است؟

اصول کار ما صددرصد بر پایه اطلاعات علمی- ورزشی و پزشکی است. حتی دستگاه هایی برای بررسی بدن در اختیار ورزشکاران قرار داده ایم تا در ورزش به بدن آسیب نرسد. همچنین از مربیان مجرب و حتی فارغ التحصیل رشته تربیت بدنی بهره می گیریم که مرا برای رساندن به اهدافی که در نظر داشتم بسیار یاری کرد.

  • وجود مربی مجرب و ممتاز چه میزان در رسیدن به نتیجه ای که افراد مد نظر دارند تاثیر دارد؟

مربی باید بیوگرافی علمی داشته باشد. اغلب مربیان باید مدرک درجه یک تا 3 مربیگری را داشته باشند. مربی باتجربه و باسواد می تواند راهنمای خوبی برای ورزشکاران باشد و در مدت زمان مشخص نتیجه بهتری برای ورزشکار داشته باشد.

  • نظر شما درباره استفاده از مکمل، پروتئین و کراتین برای ورزشکاران چیست؟

به شدت مخالفم و هیچگاه اجازه استفاده از اینگونه مواد را به ورزشکار نمی دهم. استفاده از این داروها در باشگاه ها، غیرمجاز و ممنوع است. افراد باید زیر نظر پزشک تغذیه از مکمل ها استفاده نمایند، چراکه امکان دارد این مواد به اندام داخلی بدن آسیب برساند. مربی از بیماری های داخلی فرد اطلاعی ندارد. پزشک بعد از نتیجه آزمایش می تواند مکمل مورد احتیاج بدن را برای فرد تجویز کند. حتی داروخانه نیز نباید اقدام به فروش مکمل های ورزشی بدون نسخه یا تجویز پزشک کند. استفاده خودسرانه حتما ضررهایی به کلیه و کبد می رساند. این خط قرمز یکی از دلایل برتر شدن مجموعه ما در استان شد.

  • برای رسیدن به اندام مناسب چقدر زمان احتیاج است؟

هر کاری با صبر و کوشش در کنار هم نتیجه بخش است. بسیاری از افراد به محض ورود به باشگاه با دیدن اندام های متناسب به سرعت می خواهند راه صدساله را طی نمایند و فعالیت هایی را که آنها انجام می دهند انجام دهند و در نتیجه به خود آسیب می رسانند. در صورتی که نمی دانند آن ورزشکاران سال هاست برای رسیدن به این اندام کوشش نموده اند. استفاده اشتباه از دستگاه ها به بدن آسیب جدی و جبران ناپذیری می زند.

  • مربیان حاضر در باشگاه تا چه میزان مسئول ورزش و آموزش افراد هستند؟ و اگر اتفاقی در حین ورزش برای افراد بیفتد چه کسی پاسخگوست؟

مربی صددرصد مسئول است. همیشه باید ناظر فعالیت های ورزشکار باشد و او را به حال خود رها نکند. البته ورزشکار نیز نباید به دور از چشم مربی کارهای اشتباه انجام دهد و مربی را زیر سوال ببرد. ورزشکاران از روز نخست بیمه می شوند و مسئولیت سلامت آنها برعهده باشگاه است، اما هر باشگاهی مقررات و موازینی دارد که از سوی افراد باید رعایت گردد، آنها نیز باید مقررات را به خوبی رعایت نمایند تا مسئله ای ایجاد نگردد.

  • تغذیه مناسب در کنار ورزش چه میزان در رسیدن به اندام متناسب تاثیر دارد؟

بعضی معتقدند چون ورزش می نمایند، می توانند هر غذایی را با هر میزانی که می خواهند بخورند، در صورتی که چنین تفکری از اساس اشتباه است. هر فرد روزانه 2 هزار کالری احتیاج دارد که اگر رعایت نکند و بیش از حد چربی و کربوهیدرات استفاده کند به اندام مطلوب و دلخواه نمی رسد. از ساعت 5 و 6 عصر به بعد شیرینی و کربوهیدرات باعث فراوری چربی در بدن می گردد. شب ها باید از پروتئین، سبزیجات و میوه های فیبردار و کم کالری استفاده کرد. سفیده تخم مرغ منبع خوبی برای تامین پروتئین بدن است.

  • معیار انتخاب شما برای رجحان چه بود؟

در میان 1600 باشگاه در استان در رشته های مختلف آنهایی برتر شدند که به استانداردهای حاکم در ورزش نزدیک تر بودند یا به طور کامل آن را داشتند. در رشته بدنسازی ما نیز با داشتن تجهیزات به روز، رعایت قوانین هیات پزشکی و استفاده از مربیان مجرب توانستیم رتبه برتر را از آن خود کنیم.

از مسائل باشگاه داری در استان و نحوه حمایت مسئولان از این قشر بگویید.

باشگاه داری در استان البرز به شدت سخت است. باشگاه دار هیچگاه نمی تواند به وضعیت مالی مطلوبی برسد. در مقابل هزینه هایی که دارد درآمد آنچنانی ندارد. برای تجهیز هر باشگاه احتیاج به چندین میلیارد تومان سرمایه است. با شرایط حاکم بر جامعه و وضعیت بد مالی اکنون این کار سخت تر از گذشته شده است. در سال 89 فرمی را برای دریافت تجهیزات از اداره کل ورزش و جوانان پر کردیم، اما تاکنون که سال 98 است هیچ خبری از سوی این نهاد نشده است.

مسئولان حمایت مالی نمی نمایند و هیچ اعتباری برای حل مسائل باشگاه ها تخصیص نمی دهند. ما با علاقه زیاد به این حرفه روی آوردیم. می توانستیم با این اعتبار رستوران راه اندازی کنیم، اما ترجیح می دهیم به دنبال علاقه خود برویم که در این راه هم تنها بودیم. تعرفه های شهریه برای همه باشگاه ها یکسان است. در صورتی که بعضی از باشگاه های حدود 8 میلیارد تومان سرمایه صرف تجهیزات نموده اند که تعرفه مشخص شده در مقایسه با دیگر باشگاه ها با تجهیزات اندک پایین است. البته قرار است باشگاه ها رتبه بندی شوند که شاید در میزان مشخص شهریه تاثیرگذار باشد.

  • دغدغه های مالی

علی سمیعی باشگاه دار برتر البرزی: ما قطب سلامتی جامعه هستیم. اما مسائل مالی فشار زیادی ایجاد می نماید که این فشارها بر نحوه عملکرد باشگاه نیز تاثیر خواهد گذاشت. بسیار از افراد به خصوص نوجوانان شرایط مالی مناسبی برای ورزش ندارند، اما اگر وضعیت مالی باشگاه مناسب باشد، می تواند با هزینه کم و حتی رایگان این نوجوانان را به سوی ورزش سوق دهد؛ هر چند بارها افرادی را که وضع مالی خوبی نداشتند به مجموعه خود پذیرفتیم و اجازه ندادیم شرایط بد مالی و مالی مانع رسیدن فرد به علاقه و سلامتی اش گردد، اما مسئولان باید همیشه همراه ورزشکاران و باشگاه دارن باشند تا توازن در ورزش استان ایجاد گردد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 4 مرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mfiroozi.ir شناسه مطلب: 85

به "راز موفقیت باشگاه دار نمونه" امتیاز دهید

2 کاربر به "راز موفقیت باشگاه دار نمونه" امتیاز داده اند | امتیاز: 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راز موفقیت باشگاه دار نمونه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید