رویکردهای میان رشته ای در تحقیقات دیابت در مدرسه تابستانی رویان

به گزارش مجله فیروزی، یازدهمین مدرسه تابستانی بین المللی رویان یا موضوع رویکردهای میان رشته ای در تحقیقات دیابت از 26 تا 28 آذر ماه برگزار می شود و برای نخستین بار، بخش دانش آموزی به این برنامه اضافه شده است.

رویکردهای میان رشته ای در تحقیقات دیابت در مدرسه تابستانی رویان

از پروفایل ما وبلاگ بخار دیدن نمایید.

دکتر یاسر تهمتنی در گفتگو با خبرنگاران گفت: امسال به دلیل همه گیری بیماری کرونا در کشور، یازدهمین مدرسه تابستانی بین المللی رویان با تأخیر چند ماهه در ماه دسامبر / آذرماه به شکل مجازی برگزار می شود. عنوان مدرسه تابستانی امسال، رویکرد بین رشته ای در تحقیقات دیابت است. با توجه به اهمیت دیابت و تحقیقات این حوزه در کشور، همچنین گسترش فعالیت های تحقیقاتی پژوهشگاه رویان از 5 سال قبل در حوزه تحقیقات دیابت، این موضوع برای یازدهمین مدرسه تابستانی رویان انتخاب شد.

دبیرعلمی یازدهمین مدرسه تابستانی بین المللی رویان گفت: از حضور اساتید صاحب نامی از کانادا، سوئیس، آلمان و اتریش در کنار اساتید گرانقدری از مرکز دیابت یزد، مرکز تحقیقات طب بازساختی پژوهشگاه غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران و پژوهشگاه رویان در این مدرسه بهره مند خواهیم شد.

تهمتنی خاطر نشان کرد: خوشبختانه دانشجویان و اساتید اقبال خوبی نسبت به ثبت نام در مدرسه تابستانی رویان داشتند و 210 نفر در بخش دانشجویی ثبت نام کردند. بخش دانشجویی به صورت بین المللی و به زبان انگلیسی برگزار می شود.

مدیر مرکز دیابت پژوهشگاه رویان گفت: در این سه روز تلاش شده است برنامه ها به گونه ای تنظیم شود که افق ها و رویکردهای مختلفی برای درمان دیابت از جمله سلول درمانی، تحقیقات پایه در حوزه دیابت، تحقیقات ژنتیکی و استفاده از داده های بزرگ (big data) برای مدیریت دیابت، مدل سازی موجودات آزمایشگاهی برای تحقیقات و اکتشاف دارویی در حوزه دیابت، مورد توجه قرار گیرد. دانشجویان و پژوهشگران مرکز دیابت پژوهشگاه رویان نیز درحال کار روی این موضوعات هستند.

توجه ویژه به ارتباط دیابت و کرونا در مدرسه تابستانی رویان

عضو هیئت علمی پژوهشکده سلول های بنیادی رویان با اشاره به موضوع مهم بیماری کووید 19 گفت: متأسفانه بیماران دیابتی و افراد مبتلا به سندرم متابولیک در معرض خطر بالاتر ابتلا به بیماری کرونا قرار دارند. به همین دلیل، با توجه به همه گیری کرونا در دنیا، در بخش دانشجویی یازدهمین مدرسه تابستانی بین المللی رویان یک بخش ویژه و سخنرانی به ارتباط بین دیابت و کرونا اختصاص پیدا کرده است.

نخستین مدرسه تابستانی رویان در بخش دانش آموزی

دبیر علمی یازدهمین مدرسه تابستانی بین المللی رویان اضافه کرد: کار خوبی به موازات بخش دانشجویی مدرسه تابستانی صورت گرفت و همزمان و با سطح پایین تر، این مدرسه در بخش دانش آموزی با همان موضوعات در سطح ملی و به زبان فارسی برگزار می شود. در بخش دانش آموزی نیز بیش از 200 دانش آموز مقطع دبیرستان ثبت نام کرده اند.

تهمتنی گفت: این برای نخستین بار است که مدرسه تابستانی بین المللی رویان در کنار خود یک مدرسه تابستانی در بخش دانش آموزی دارد. امسال از مقطع دبیرستان کار را شروع کردیم، زیرا دانش آموزان در آستانه ورود به دانشگاه هستند، اما برنامه هایی هم برای دانش آموزان مقاطع پایین تر داریم.

وی خاطر نشان کرد: البته کار در حوزه دانش آموزی در پژوهشگاه رویان موضوع جدیدی نیست و 7 سال قبل آزمایشگاهی برای استفاده دانش آموزان در پژوهشکده سلول های بنیادی (مرکز آموزشی سلول های بنیادی برای همه) تأسیس شد. در طی این سال ها با دبیرستان های مختلف در ارتباط بوده و کارگاه های آموزشی و دوره های مختلفی را برای دانش آموزان برگزار کرده ایم.

عضو هیئت علمی پژوهشکده سلول های بنیادی رویان اضافه کرد: این یک هنرمندی است که بتوانیم علوم به روز را به زبان ساده و قابل فهم برای دانش آموزان بیان کنیم. همکاران در پژوهشگاه رویان فعالیت های بسیار خوبی در زمینه دانش آموزی داشته و همواره تلاش کرده اند که مباحث مطرح شده برای دانش آموزان جذاب باشد. امیدوارم مباحث مدرسه تابستانی امسال هم برای دانش آموزان جذاب و مفید باشد.

تهمتنی تأکید کرد: مسائل مختلف اعم از مسائل مالی یا مشکلاتی مانند همه گیری کرونا نباید مانع از برگزاری چنین رخدادهای علمی- بین المللی در کشور شود. هدف از برگزاری چنین رخدادهای علمی، این است که دانشجویان و دانش آموزان کشور به انجام کارها و فعالیت های بزرگ در حوزه پژوهش و فناوری ترغیب شوند. بنابراین اگر از این موضوع مهم به هر دلیلی غافل شویم، قابل توجیه نبوده و در آینده دچار مشکل خواهیم شد.

سرفصل های یازدهمین مدرسه تابستانی رویان با موضوع رویکردهای میان رشته ای در تحقیقات دیابت شامل: دیابت و راهکارهای پیشگیری از آن، نقش سلول درمانی در درمان دیابت، گورخر ماهی، مدلی برای تحقیقات دیابت هستند که از 26 لغایت 28 آذر ماه 1399 به صورت مجازی در دو بخش دانشجویی و دانش آموزی برگزار می شود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 3 بهمن 1399 بروزرسانی: 3 بهمن 1399 گردآورنده: mfiroozi.ir شناسه مطلب: 1213

به "رویکردهای میان رشته ای در تحقیقات دیابت در مدرسه تابستانی رویان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رویکردهای میان رشته ای در تحقیقات دیابت در مدرسه تابستانی رویان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید