سرویس جهیزیه ست یا جداگانه؛ انتخاب درست کدام است؟

به گزارش مجله فیروزی، ممکن است موقع خرید جهیزیه به صورت حضوری یا آنلاین با تبلیغات مختلفی درباره سرویس جهیزیه روبه رو شده باشید. بعضی از خانواده ها ترجیح می دهند برای نوعروس خود جهیزیه را به صورت سرویس ست بخرند و بعضی دیگر خرید هر یک از وسایل جهیزیه به صورت جداگانه را برترین کار می دانند. در این مقاله، به این سؤال مهم پاسخ می دهیم که سرویس جهیزیه ست یا جداگانه؛ کدام بهتر است؟ و خرید جهیزیه به این دو شکل چه مزایا و معایبی دارد؟

سرویس جهیزیه ست یا جداگانه؛ انتخاب درست کدام است؟

موافقان خرید وسایل جهیزیه به صورت جداگانه چه می گویند؟

برای خرید سرویس جهیزیه ست یا جداگانه، باید ابتدا دلایل موافقان هر یک از این روش ها را بدانیم. کسانی که معتقدند خرید جداگانه وسایل جهیزیه روش بهتری است، به 2 مسئله مهم اشاره می نمایند.

1. وسایل خانه هر کسی سبک شخصی او را نشان می دهد

اولین دلیلی که مخالفان خرید سرویس جهیزیه ست دارند، به سبک شخصی خانه نوعروس مربوط می گردد. به اعتقاد این گروه، اگر وسایل جهیزیه به صورت ست خریداری شوند، نمی توانند سلیقه و سبک زندگی نوعروس را نشان دهند. هنگام ورود به خانه هر کسی و با تماشا وسایل و مبلمان او می توانیم تشخیص بدهیم که او به چه رنگی علاقه دارد، کدام سبک از طراحی دکوراسیون را می پسندد یا وسایلی را پیدا کنیم که هر کدام با دقت و وسواس خاصی انتخاب شده اند.

در مقابل، خرید سرویس های ست جهیزیه مانند مبلمان و سرویس خواب یک شکل شما را به یاد اتاق های هتل هایی میندازد که دکوراسیون همه آن ها به یک شکل و با سرویس های خاصی طراحی شده است. از سوی دیگر، خرید سرویس های ستی که به یک شکل هستند، اثاثیه خانه را جالب توجه نمی سازد و طراحی داخلی اتاق ها شخصیت و هیجان بصری خاصی ندارند. به علاوه، بعضی از افراد معتقدند که انتخاب سرویس های ست جهیزیه خلاقیت ساکنین خانه تازه را کاهش می دهد.

برای حل این مشکل می توانید ست های مختلف را برای بخش های مختلف خانه نوعروس بخرید یا در خرید وسایل بعضی از بخش های خانه نوعروس خلاقیت خرج کنید. به عنوان مثال، اگر سرویس پلاستیک آشپزخانه را به رنگی خنثی مثل طوسی خریداری نموده اید، وسایلی که قرار است در کنار آن ها استفاده شوند را به یک رنگ شاد انتخاب کنید. به این ترتیب، هم از مزایای خرید وسایل به صورت ست بهره برده اید و هم آشپزخانه نوعروس شما را به یاد آشپزخانه هتل ها نمی اندازد.

2. وسایل اضافه ای که کاربردی ندارند

موضوع دیگری که هواداران خرید وسایل جهیزیه به صورت جداگانه به آن اشاره می نمایند، غیرکاربردی بودن بعضی از وسایل ست های جهیزیه است. این گروه معتقدند که در بعضی از ست های جهیزیه وسایلی فروخته می شوند که ممکن است نوعروس حتی تا آخر عمر هم به آن ها احتیاجی پیدا نکند. خرید سرویس های جهیزیه به صورت ست باعث می گردد که بودجه جهیزیه را صرف خرید وسایل غیرضروری کنیم که کاربردی ندارند یا فقط جنبه تزیینی دارند.

برای اینکه موقع خرید جهیزیه دچار چنین مسئله ای نشوید، بهتر است موقع خرید ست جهیزیه ابتدا وسایل آن ست را آنالیز کنید. اگر به صورت حضوری خرید می کنید از فروشنده درباره وسایلی که در سرویس مورد نظر وجود دارند و کاربرد هر یک سؤال کنید. در خرید از فروشگاه های آنلاین هم می توانید ابتدا وسایل هر ست را با دقت آنالیز کنید و تجارب دیگران درباره استفاده از آن ها را مطالعه کنید. از این راه، سرویس جهیزیه ای خریداری می کنید که ارزش هزینه پرداخت شده را دارد و نوعروس هم بهتر از آن استفاده می نماید.

چرا باید سرویس جهیزیه ست بخریم؟

خرید و انتخاب سرویس جهیزیه ست یا جداگانه، هر یک مزایا و معایب خاص خود را دارد اما معمولا به نوعروسان پیشنهاد می گردد که وسایل جهیزیه خود را به صورت ست خریداری نمایند. دلیل این توصیه هم به 3 مزیت مهم خرید سرویس جهیزیه مربوط می گردد.

1. انتخاب وسایل جهیزیه راحت تر می گردد

اولین مزیتی که خرید سرویس جهیزیه دارد این است که انتخاب ساده تر می گردد. به هرحال، انتخاب کردن وسایل جهیزیه می تواند هر کسی را گیج و سردرگم کند. حتی اگر طراح دکوراسیون داخلی خانه ها باشیم هم خرید وسایل جهیزیه می تواند به چالشی بزرگ تبدیل گردد.

موقع انتخاب جهیزیه با گزینه های بسیار متنوعی روبه رو می شویم، عوامل بسیاری را باید در نظر بگیریم و بعد از اینکه یکی از وسایل جهیزیه را پسندیدیم باید به فکر هماهنگ کردن آن با سایر وسایل و مبلمان خانه باشیم. در عوض، با خرید سرویس های جهیزیه چنین مشکلاتی را کمتر تجربه خواهیم کرد.

کارشناسانی که سرویس های جهیزیه را طراحی می نمایند معمولا به موضوعاتی مانند هماهنگ شدن این وسایل با یکدیگر فکر می نمایند و خیال شما را بابت چنین مسائلی راحت می نمایند. به طور مثال، زمانی که یک مجموعه کامل مبلمان برای اتاق نشیمن را خریداری می کنید، به طور معمول 7 تا 8 قطعه ضروری مبلمان را در آن مجموعه خواهید داشت. اگر بخواهید هر یک از این قطعات مبلمان را به صورت جداگانه بخرید، باید زمان زیادی را صرف تصمیم گیری برای هر یک از آن ها کنید. در عوض، با خرید مجموعه مبلمان از قطعات کاربردی مانند کمد های اضافی، نیمکت و میزهای جلومبلی هماهنگ با مبلمان خود را هم خواهید داشت.

2. در زمان صرفه جویی می کنید

تدارک مراسم عقد و عروسی و برنامه های مربوط به آن به مقدار کافی وقت گیر است. بنابراین، در این مسیر مدیریت زمان حرف اول را می زند. برای مدیریت بهتر زمان در خرید جهیزیه به عنوان یکی از برنامه های مربوط به ازدواج بهتر است از میانبری به نام سرویس جهیزیه بهره ببرید.

با خرید سرویس جهیزیه احتیاجی نیست که بیشتر وقت خود را صرف طراحی دکوراسیون خانه عروس کنید. سرویس های جهیزیه ای که به صورت هماهنگ با یکدیگر خریداری نموده اید را در هر بخش از خانه نوعروس بچینید و خانه او را با وسایلی اختصاصی تزیین کنید. به عنوان مثال، برای اینکه اتاق های خانه او حال و هوای اتاق های هتل با وسایلی یکدست نداشته باشد، از یادگاری هایی که نسل به نسل به شما رسیده بهره ببرید. چیدن سرویس بشقاب چینی عتیقه که از مادربزرگتان هدیه گرفته اید، روی قفسه های اتاق نشیمن یا نصب قاب عکس هایی از کودکی نوعروس و داماد تا ازدواج آن ها روی دیوارها می تواند اتاق نشیمن را جایی منحصر به فرد کند و یادآور سبک زندگی زوج جوان باشد.

3. در هزینه ها صرفه جویی می گردد

شاید در نگاه اول سرویس های جهیزیه گران تر از وسایل تکی به نظر برسند اما واقعیت چیز دیگری است. اگر سبک طراحی این سرویس ها با سبک چیدمان خانه نوعروس مطابقت داشته باشند در نهایت با خرید آن ها در هزینه ها صرفه جویی می کنید. با یک محاسبه ساده ریاضی متوجه خواهید شد که به طور مثال، خرید تخت خواب به صورت جداگانه نسبت به خرید همین تخت خواب در سرویس خواب عروس هزینه بیشتری دارد. در بیشتر مواقع، به خصوص سرویس های جهیزیه که شامل وسایل بیشتری می شوند، خرید سرویس ارزان تر از خرید جداگانه همان وسایل می گردد. در واقع، شما با خرید سرویس های جهیزیه وسایل بیشتری را با قیمتی کمتر به خانه نوعروس می برید.

نکاتی که باید برای خرید سرویس جهیزیه ست یا جداگانه بدانید

فرقی نمی نماید که سرویس جهیزیه ست یا جداگانه بخرید، به هرحال، موقع خرید جهیزیه باید 7 نکته مهم را در نظر بگیرید.

1. اولویت ها را معین کنید

اولین قدم برای خرید سرویس جهیزیه ست یا جداگانه باید این باشد که اولویت های خود را معین کنید. باید قبل از هر چیزی بفهمید که نوعروس شما در خانه تازه به چه وسایلی احتیاج دارد. ابتدا وسایل ضروری جهیزیه را بخرید و پس از آن، وسایل غیرضروری یا تزئینی را تهیه کنید.

برای معین کردن لیست وسایلی که باید برای جهیزیه خریده شوند، وسایل هر اتاق یا هر بخش از خانه نوعروس را به صورت جداگانه بنویسید و اولویت بندی کنید. تصمیم بگیرید وسایل ضروری که نوعروس برای هر بخش از خانه احتیاج دارد باید به صورت سرویس خریداری شوند یا اگر هر یک از آن ها را جداگانه تهیه کنید بهتر است. از این راه، هم تکلیف خرید سرویس یا تکی خریدن وسایل جهیزیه معین می گردد و هم وسایل ضروری نوعروس را به عنوان جهیزیه او تهیه می کنید.

2. روش خرید جهیزیه را معین کنید

نباید فراموش کنید که خرید سرویس جهیزیه ست یا جداگانه هر یک مزایا و معایب خاص خود را دارد. خرید سرویس جهیزیه معمولا ارزان تر و ساده تر است اما انتخاب وسایل جهیزیه به صورت تکی و جداگانه برای کسانی که برای خرید جهیزیه فرصت کافی ندارند برترین گزینه است. اگر هم می خواهید از مزایای هر دو روش خرید جهیزیه بهره مند شوید، می توانید بعضی از وسایل بزرگتر را به صورت ست بخرید و وسایل جزئی تر که انتخاب آن ها به وسواس بیشتری احتیاج دارد را جداگانه تهیه کنید.

3. فضای خانه عروس را در نظر بگیرید

فرقی نمی نماید که بخواهید سرویس جهیزیه را ست بخرید یا جداگانه، به هرحال، قبل از خرید باید فضای خانه نوعروس را هم در نظر بگیرید. اتاق ها و بخش های مختلف خانه او را مقدار بگیرید. از این راه، تکلیف خرید سرویس جهیزیه ست یا جداگانه هم معین می گردد. بعلاوه، با این کار می توانید به راحتی تشخیص دهید که کدام یک از سرویس های جهیزیه برای خانه نوعروس شما مناسب تر هستند.

4. بودجه جهیزیه را معین کنید

یکی از اولین و مهم ترین گام ها برای خرید جهیزیه معین کردن مقدار بودجه ای است که می خواهید برای این کار خرج کنید. معین کردن بودجه جهیزیه به شما یاری می نماید تا پول خود را بهتر پس انداز کنید، گزینه ها را محدود کنید و بر خرید وسایلی که ضروری تر هستند تمرکز کنید. با معین شدن بودجه جهیزیه می توانید درباره خرید سرویس های مختلف جهیزیه و وسایلی که با آن ها هماهنگ شوند، بهتر تصمیم بگیرید.

5. درباره سرویس های جهیزیه تحقیق کنید

ممکن است در فضای مجازی یا تبلیغات فروشگاه ها سرویس های جهیزیه مختلفی به شما پیشنهاد شوند. بااین حال، بهتر است پیش از خرید این سرویس ها درباره آن ها تحقیق کنید. این سرویس ها و وسایل موجود در آن ها را با دقت آنالیز کنید.

آیا این وسایل می توانند احتیاجهای نوعروس شما را رفع نمایند یا بسیاری از آن ها کاربردی برای او ندارند؟ نظر کسانی که قبلا این سرویس ها را خریداری نموده اند چیست؟ فروشنده این سرویس ها درباره کاربرد وسایل موجود در این سرویس ها چه نظری دارد؟ پاسخ دادن به این سؤالات می تواند به شما در خرید و انتخاب سرویس های جهیزیه یاری کند.

6. جنس وسایل و لوازم سرویس های جهیزیه را در نظر بگیرید

برای خرید جهیزیه چه به صورت ست و چه به شکل جداگانه باید جنس وسایل و لوازمی که انتخاب می کنید را در نظر بگیرید. آیا این وسایل طوری طراحی شده اند که احتیاجهای نوعروس شما را به برترین شکل برآورده سازند؟

اگر در پی وسایل و مبلمانی با روکش های پارچه ای بادوام هستید که در برابر ساییدگی و پارگی مقاومت بیشتری دارند، پارچه هایی مانند میکروفایبر و پنبه ای برای شما مناسب تر هستند. اگر هم وسایل و مبلمانی سازگار با محیط زیست می خواهید، سراغ وسایلی از جنس مواد طبیعی مانند چوب، بامبو و پشم بروید. موقع خرید سرویس جهیزیه یا وسایل آن به صورت جداگانه جنس و نوع طراحی آن ها را هم در نظر بگیرید تا وسایلی که خریداری نموده اید ارزش هزینه صرف شده برای آن ها را داشته باشد.

7. وسایل با شکل ها و مقدار های مختلف تهیه کنید

خرید سرویس های جهیزیه که وسایل آن ها در اشکال و مقدار های مختلف طراحی شده برترین روش برای انتخاب جهیزیه است. از این راه هم وسایلی با طرح های منحصر به فرد دارید و هم همه وسایل جهیزیه را با یکدیگر هماهنگ نموده اید. به طور مثال، خرید سرویس خوابی که همه لوازم آن از جنس چوب گردو هستند اما طرح آن ها کمی با یکدیگر تفاوت دارد، برترین راه برای چیدن اتاق خواب عروس است.

کلام آخر

تصمیم گرفتن درباره خرید سرویس جهیزیه ست یا جداگانه، یکی از مسائلی است که تقریبا هر نوعروسی به آن فکر می نماید. هواداران خرید وسایل جهیزیه به صورت جداگانه معتقدند که این کار به نوعروس یاری می نماید تا خانه تازه را طبق سلیقه خود بچیند و از یکدست شدن وسایل او جلوگیری می نماید. از آن گذشته، ممکن است بعضی از وسایلی که در سرویس جهیزیه وجود دارند کاربردی نباشند. بااین حال، خرید سرویس های جهیزیه هم مزایای خاص خود را دارد. با خرید سرویس های جهیزیه در وقت و هزینه ها صرفه جویی می کنید و وسایل اتاق ها و بخش های مختلف خانه عروس راحت تر ست می شوند.

اگر قصد خرید جهیزیه دارید اما هنوز نمی دانید که این وسایل را به صورت ست یا جداگانه بخرید، بهتر است راه میانه را انتخاب کنید. سرویس های جهیزیه را با طرح های خاص و رنگ های خنثی تهیه کنید و برای شخصی کردن سبک چیدمان خانه نوعروس از وسایلی با رنگ های مکمل آن ها یا جزئیاتی مانند یادگاری هایی که نسل به نسل به شما رسیده بهره ببرید. به این ترتیب، مزایای هر دو روش را یکجا خواهید داشت. شما این طور فکر نمی کنید؟

منبع: artsample

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 13 خرداد 1403 بروزرسانی: 13 خرداد 1403 گردآورنده: mfiroozi.ir شناسه مطلب: 2135

به "سرویس جهیزیه ست یا جداگانه؛ انتخاب درست کدام است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرویس جهیزیه ست یا جداگانه؛ انتخاب درست کدام است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید