شهر هشت بندی همچنان فاقد مرکز بستر درمانی ، وعده دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان محقق نشد!

به گزارش مجله فیروزی، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان اواخر تیرماه وعده داد که مرکز بستر درمانی شهر هشت بندی تا هفته دولت تجهیز شود ولی با این حال هنوز خبری از بهره برداری این مرکز نیست.

شهر هشت بندی همچنان فاقد مرکز بستر درمانی ، وعده دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان محقق نشد!

گروه دانشگاه خبرنگاران، هانا چراغی؛ * کمبود امکانات بهداشتی و درمانی در شهر ها و روستا ها مسئله جدیدی نیست و مدت هاست که شاهد رسانه ای شدن چنین موضوعاتی در کشور هستیم. با توجه به اینکه ویروس کرونا شیوع گسترده داشته و این روز ها تمام مناطق را درگیر خود کرده، نبود امکانات بهداشتی و درمانی بیش از پیش به چشم می آید، چرا که سلامت مردم در معرض خطر قرار گرفته است و هر لحظه ممکن است به واسطه این کمبودها، انسانی جان خود را از دست بدهد.

شهر هشت بندی یکی از این مناطق است و با وجود اینکه در 65 کیلومتری شهرستان میناب واقع شده و 8000 نفر جمعیت در خود جای داده، اما از نبود مرکز درمانی رنج می برد.

در این شهر فقط دو مطب شخصی وجود دارد که بیماران و مردم هشت بندی برای دریافت خدمات درمانی به این مطب ها مراجعه می کنند؛ قطعا دو مطب شخصی جوابگوی نیاز 8000 نفر جمعیت نیست و همین مسئله باعث شده نبود مرکز درمانی در این منطقه به چالشی جدی برای اهالی هشت بندی تبدیل شود.

شواهد نشان می دهد که مرکز بستر درمانی در سال 1396 با مساحت 5000 متر و زیربنای یک هزار و 300 متری از سوی بنیاد علوی (وابسته به بنیاد جانبازان) در راستای رفع نیاز های بهداشتی و درمانی مردم هشت بندی در این شهر راه اندازی و احداث شده و قرار بر این بوده که پس از ساخت و تکمیل این پروژه، دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان اقدام به تجهیز آن و تامین نیروی انسانی در این مرکز کند.

با اینکه 3 سال از راه اندازی این مرکز گذشته و با وجود وعده های بسیاری که از سوی مسئولان مربوطه برای تجهیز و تامین نیروی انسانی این مرکز داده شده، هنوز اقدامی در جهت بهره برداری از مرکز بستر درمانی شهر هشت بندی صورت نگرفته است.

بیشتر بخوانید:

  • مردم هشت بندی چشم انتظار یک مرکز درمانی! / مرکزی که سه سال پیش راه اندازی شد؛ اما تجهیز نه
  • مرکز بستر درمان شهر هشت بندی هرمزگان تا هفته دولت راه اندازی می شود

اما آخرین وعده ای که برای بهره برداری این مرکز بستر درمانی از سوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان داده شده، مربوط به اواخر تیرماه 1399 است که با پیگیری هایی که انجام دادیم و رسانه ای کردن این موضوع، صدا و سیمای خلیج فارس پای کار آمد و در مصاحبهی خبری با محمود حسین پور، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان به این موضوع پرداخت و جویای این مسئله شد.

حسین پور در این مصاحبه گفت: بستر درمان واژه جدیدی است که بین خدمات بهداشتی و درمانی قرار گرفته است. اگر مبنا را بر اساس خدمات بهداشتی تعریف کنیم، برای جمعیت 8 هزار نفری هشت بندی، طبق استاندارد بایستی مرکز درمانی دو شیفته صبح و بعد از ظهر در این شهر فعالیت کند. اما با توجه به اینکه هشت بندی موقعیت ویژه ای دارد و جمعیت آن به صورت شناور در برخی از فصول سال بیشتر می شود، دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان تصمیم گرفته برخی از خدماتش را به این شهر انتقال دهد.

در ادامه این مصاحبه، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان ابراز کرد: در تلاشیم تا در هفته دولت مرکز بستر درمان شهر هشت بندی را به بهره برداری برسانیم و نیروی انسانی و تجهیزات این مرکز را تامین کنیم و تا قبل از شهریور 1399 فعالیت این مرکز شروع شود. نحوه فعال سازی این مرکز نیز در کمیته های تخصصی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در حال بررسی است.

با استناد به اظهارات معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان، این مرکز بستر درمانی باید تا اوایل شهریورماه به بهره برداری می رسید، اما اکنون نیمی از شهریورماه گذشته و همچنان خبری از تجهیز و بهره برداری از مرکز بستر درمانی شهر هشت بندی نیست.

محمد تقوایی نژاد، فعال دانشجویی استان هرمزگان در این باره به خبرنگار ما می گوید: شیوع گسترده ویروس کرونا کم بود که بیماری های فصلی هم به آن اضافه شده ولی مرکز بستر درمانی شهر هشت بندی با توجه به وعده داده شده، هنوز افتتاح نشده است. حدود دو ماه پیش بود که با توجه به شیوع ویروس کرونا در استان هرمزگان و منطقه توکهور و هشت بندی، پیگیر راه اندازی مرکز بستر درمانی شدیم که مدت ها از آماده سازی ساختمان آن می گذرد. با توجه به پیگیری های مکرر بالاخره معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان هرمزگان وعده افتتاح این مرکز را در هفته دولت داد. هفته دولت آمد، ولی مرکز بستر درمانی شهر هشت بندی افتتاح نشد.

این فعال دانشجویی استان هرمزگان ابراز می کند: شروع فصل کشاورزی و مهاجرت چند هزار نفر از شهرستان های مجاور برای اشتغال در زمین های کشاورزی منطقه توکهور و هشت بندی باعث افزایش تجمعات و شیوع بیماری های فصلی به علت ورود کود های مضر مرغی می شود که نیاز مبرم مردم این منطقه به مرکز بستر درمانی بیش از پیش احساس می شود.

حال با توجه به کم لطفی مسئولان استان هرمزگان، مردم منطقه توکهور و هشت بندی شهرستان میناب چشم یاری به مسئولان کشوری دوخته اند تا شاهد از دست دادن عزیزانشان به علت نبود یک مرکز درمانی با تجهیزات مناسب نباشند.

بیشتر بخوانید:

  • هنوز خبری از تحقق وعده افتتاح مرکز بستر درمانی شهر هشت بندی هرمزگان نیست

گفتنی است، پیگیری های خبرنگاران پیرامون به نتیجه رساندن این مسئله ادامه خواهد داشت و برای مشخص شدن زمان تجهیز و بهره برداری از مرکز بستر درمان شهر هشت بندی به سراغ مسئولان مربوطه خواهیم رفت.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 4 آبان 1399 بروزرسانی: 4 آبان 1399 گردآورنده: mfiroozi.ir شناسه مطلب: 1036

به "شهر هشت بندی همچنان فاقد مرکز بستر درمانی ، وعده دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان محقق نشد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شهر هشت بندی همچنان فاقد مرکز بستر درمانی ، وعده دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان محقق نشد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید