ضرغامی پل خداآفرین و نظامی گنجوی را نشانه دوستی ایران و آذربایجان دانست

به گزارش مجله فیروزی، میراث آریا/ براساس آخرین خبرهای منتشر شده، ضرغامی پل خداآفرین و نظامی گنجوی را نشانه دوستی ایران و آذربایجان دانست.

ضرغامی پل خداآفرین و نظامی گنجوی را نشانه دوستی ایران و آذربایجان دانست

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با آنار کریم اف، وزیر فرهنگ جمهوری آذربایجان دیدار و در مورد اشتراکات بین ایران و آذربایجان گفت وگو کرد.

مهندس ضرغامی با اشاره به نزدیک و قدیمی بودن روابط ایران و آذربایجان در تمام ابعاد فرهنگی، اجتماعی و سیاسی، افزود: ملت های ما خود را به هم نزدیک می دانند و دولت ها نیز باید برای برداشتن موانع و نزدیکی آنها نهایت تلاش خود را بکار گیرند.

او به اهمیت پل خداآفرین در روابط بین دو کشور اشاره کرد و گفت: این پل که در مرز دو کشور واقع شده است، نمادی از ایجاد پل دوستی بین ایران و آذربایجان است.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به زمینه های همکاری مشترک اشاره کرد و افزود: حفظ و بازسازی آثار و ابنیه تاریخی یکی از مهمترین مأموریت های این وزارتخانه محسوب می شود. بابت تخریب مساجد در قره باغ بسیار متأثر شدم. ما برای همکاری در این زمینه و بازسازی مساجدی که طی جنگ در قره باغ ویران شده اند، آمادگی داریم. امروزه آن چیزی که باید تخریب شود دیوارهای بین ملتهاست، نه آثار تاریخی.

مهندس ضرغامی ثبت های دنیای مشترک را نماد ارتباط و همبستگی تمدنی بین دو ملت مطرح کرد و گفت: ثبت دنیای مشترک در برخی موضوعات مانند پخت نان نازک، مینیاتور و کمانچه نشانگر این است که این آثار متعلق به تمام بشریت است. زمانی که بطور مشترک اثری را به ثبت دنیای می رسانیم به این معنا است که تمام دنیا صاحب این اثر هستند.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی افتخارات فرهنگی و تمدنی را بین ایران و آذربایجان محفوظ دانست و شرح داد: فرهنگ باید موجب اتحاد کشورها شود. دشمنان مشترک در پی این هستند که فرهنگ را موجب افتراق و جدایی قرار دهند، اما ما باید تلاش کنیم که از طریق فرهنگ مشترک موجب وحدت تمام بشریت شویم.

او از نظامی گنجوی به عنوان یکی از مهمترین اشتراکات فرهنگی بین دو کشور نام برد و افزود: این شاعر بزرگ و پرآوازه از افتخارات بشریت است. ما باید به محتوای اشعار او توجه کنیم و از آنها برای ایجاد وحدت بهره ببریم.

مهندس ضرغامی به اهمیت ثبت پرونده مشترک افطار در یونسکو اشاره کرد و افزود: افطار به عنوان یک میراث ناملموس، رابطه ای الهی و انسانی است که بین مردم ما و آذربایجان از دیرباز مشترک بوده و ثبت دنیای آن از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

در ادامه، وزیر فرهنگ جمهوری آذربایجان افزود: روابط سیاسی دو کشور در سطح بالایی واقع شده است و این موضوع می تواند بهبود دیگر روابط را نیز پشتیبانی کند.

او همچنین بر اشتراکات فرهنگی و تمدنی ایران و آذربایجان و تقویت این ریشه های فرهنگی همچنین توسعه همکاری در زمینه های میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تاکید کرد و گفت: وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی جمهوری اسلامی ایران برای ارتقای سطح فرهنگی بین دو کشور جایگاه ویژه و مهمی دارد.

او همچنین گردشگری را موجب تماس بیشتر بین ملت ها و وحدت دانست و برای توسعه این حوزه بین دو کشور ابراز علاقه کرد.

کریم اف شرح داد: روابط ما نه تنها دو جانبه بلکه چند جانبه است و در چارچوب سازمان های بین الملل نیز روابط خوبی داریم. من زمان عضویت در یونسکو ثبت دنیای آثار ایران برایم از اهمیت ویژه ای برخوردار بود.

ثبت آثار دنیای مشترک، ساخت مساجد ویران شده طی سالهای جنگ قره باغ و احیای تمدن اسلامی در منطقه از دیگر مواردی بود که وزیر فرهنگ آذربایجان در این نشست مورد تاکید قرار داد.

او همچین از پل خداآفرین به عنوان پل دوستی نام برد و افزود: این پل مهمترین جهت اتصال راه ابریشم بین شرق و غرب بوده و در تلاش برای ثبت دنیای در یونسکو هستیم. برای ثبت این پل یک یادداشت تفاهم تهیه و برای شما ارسال کرده ایم که امیدوارم در سفر به باکو امضا شود.

منبع: همگردی
انتشار: 29 تیر 1401 بروزرسانی: 29 تیر 1401 گردآورنده: mfiroozi.ir شناسه مطلب: 1923

به "ضرغامی پل خداآفرین و نظامی گنجوی را نشانه دوستی ایران و آذربایجان دانست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ضرغامی پل خداآفرین و نظامی گنجوی را نشانه دوستی ایران و آذربایجان دانست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید