علت خارش گوش چیست؟

به گزارش مجله فیروزی، پزشکان بدون مرز/خارش گوش می تواند به علل مختلفی مانند عفونت، آب گیر نموده داخل گوش و گزش حشرات و… رخ دهد که بهتر است در این مواقع از گوش پاک کن استفاده نکنید.

علت خارش گوش چیست؟

خارش گوش و آنچه باید در خصوص علل و راههای درمان خانگی آن بدانید

داشتن خارش مداوم گوش که با هیچ مقدار خاراندنی از بین نمی رود، می تواند باعث آسیب واقعی به شما گردد. باعث می گردد که شما از تمرکز بر هر چیز دیگر و یا لذت از هر چیزی دور بمانید.به نظر می رسد که کمی خارش برای گوش بی ضرر است، اما خارش مداوم گوش فرق می نماید.

گوش داخلی انسان بسیار حساس است و از این رو، حتی یک تغییر ناگهانی می تواند منجر به خارش گوش گردد. مجرای گوش با فیبرهای عصبی حساس پوشانده شده است که گوش ها را واکنشی و مستعد به خارش می نماید.

با وجود مزاحمت شایع، اغلب افرادی که از این مشکل رنج می برند، وقتی با این مشکل سر و کار دارند، استرس و حال بدی دارند. چنانچه در این بخش می خوانید در اغلب موارد این مشکل را با استفاده از مواد غیر استریل و اشیا تیز همچون خلال دندان و سنجاق و کلید برای تسکین خارش خود استفاده می نمایند.

استفاده از چنین ابزارهای ساینده ای در مجرای گوش می تواند باعث خراش و یا پارگی پوست گردد. این کار به نوبه خود ورود باکتری ها و همچنین ذرات خارجی را برای داخل راحت تر می نماید که می تواند موجب عفونت بسیار جدی گردد.

علل خارش گوش

بعضی از رایج ترین دلایل، عبارتند از:

واکنش های آلرژیکی

عفونت های گوش

خشکی گوش به علت ناکافی بودن یا عدم ترشح موم گوش

تمیز کردن اجباری و نفوذی گوش که دارای موم طبیعی و مواد دیگر است

انباشته شدن موم گوش، به طوری که موم تمایل دارد با فرو کردن مداوم ابزار برای تمیز کردن، به درون حفره گوش فرو رود.

آب گیر نموده در گوش

شنیدن صدا در زمان استفاده از هدفون

درماتیت کانال گوش

گزش حشرات

گاهی اوقات، حتی پسوریازیس، اگزما و یا جوش در گوش داخلی می تواند باعث خارش گردد.

تب کردن

نشانه های خارش گوش

علاوه بر خود حس خارش، خارش گوش می تواند علائمی دیگری از این قبیل را داشته باشد:

قرمزی در بیرون گوش

ترشح یا نوعی از تخلیه که از گوش بیرون می آید

درد و حساسیت ناحیه متاثره

تب

تورم

خارش گوش

پیشگیری از خارش گوش

از آنجا که گوش ها به طور گسترده ای خودشان تمیز می شوند، شما باید از تمیز کردنشان خودداری کنید. تمام موارد زیر که معمولاً برای حفظ بهداشت گوش بکار می فرایند، می تواند برای پرده گوش شما مضر باشد:

توپ های پنبه ای

گوش پاک کن

گیره کاغذ

سنجاق

پیشگیری از خارش گوش

راه های جلوگیری از خارش گوش

زمانی که گوشواره را انتخاب میکنید، مراقب باشید از فلزات نباشند، زیرا که ممکن است موجب ایجاد واکنش آلرژیک گردد که منجر به خارش می گردد.

اگر شناگر هستید، از یک محلول برای آزاد کردن آب اضافی از گوش بهره ببرید.

برای حفظ حفره گوش خود از رطوبت بیش از حد، هنگام استحمام از کلاه حمام بهره ببرید.

از شامپوهای ملایم و ژل های حمامی بهره ببرید که به طور خاص برای پوست حساس ساخته شده اند.

اگر از سمعک یا به طور مرتب از گیره گوش استفاده می کنید، حتما ضد عفونی کنیدشان تا به گوش آسیب نرسانند.

همواره گوشی موبایل خود را تمیز نگاه دارید، تا به عفونت کردن گوش یاری ننمایند.

از لمس کردن گوش های خود با انگشتان کثیف اجتناب کنید.

عوامل خطر خارش گوش

چه زمانی برای خارش گوش باید به پزشک مراجعه کرد:

خارش گوشی که ریشه در بعضی از عفونت ها و یا بیماری ها ندارد، به ندرت موجب نگرانی می گردد و بعد از چند روز خوب می گردد با این حال، اگر شما با مسائلی از قبیل خونریزی شدید یا ترشح از گوش روبرو شده اید و یا ناگهان شنوایی خود را از دست دادید، همه چیز را رها کنید و بلافاصله به پزشک خود مراجعه کنید.

هم چنین، اگر خارش در عرض یک هفته با توجه به مراقبت خانگی مناسب فروکش نکرد هم نشانه ای برای مراجعه به پزشک خواهد بود. درک علت اصلی خارش، کلید برنامه درمان پیروز است.

خارش خفیف مربوط به گوش های خشک، حساسیت دار و یا عفونت خفیف است که می تواند با یاری روش های ساده و موثر در خانه مدیریت گردد.

درمان های خانگی و طبیعی برای برطرف خارش گوش

در این بخش از سلامت نمناک 10 درمان خانگی برتر برای درمان خارش گوش آورده شده است.

جاذبه

آن طرف سر خود را که گوش آسیب دیده دارید، موازی روی زمین قرار دهید. یک انگشت تمیز در گوش خود بگذارید و حالا، سعی کنید خلا ایجاد کنید تا مایع را به بیرون بریزید.

از یک پنبه یا حوله پنبه ای برای تمیز کردن ترشحات بهره ببرید. همچنین می توانید به سادگی روی پهلو بخوابید و یک حوله در زیر گوش خود قرار دهید.

آب گرم برای برطرف خارش گوش

یک سرنگ پلاستیکی را با آب مقطر گرم پر کنید. سر خود را صاف کنید و گوش بیرونی تان را بکشید تا مجرای گوش را صاف کنید. از سرنگ برای ریختن مقدار کمی آب در مجرای گوش بهره ببرید.

بگذارید یک دقیقه بماند و سپس آن را با خم کردن سرتان به سمت مخالف تخلیه کنید. آب را تمیز کنید و با یک دستمال تمیز بشویید. این فرآیند را در گوش دیگرتان تکرار کنید.

تنظیم فشار هوا برای درمان خارش گوش

دهان خود را ببندید و بینیتان را با انگشتان خود بگیرید و سپس نفس عمیقی بکشید. هوا را از بینی فوت کنید و بیرون کنید تا فشار هوا را تنظیم کنید. اگر درست انجام دهید، صدای انفجار خفیفی را خواهید شنید که نشان دهنده بازگشایی لوله های تنفسی است.

توجه:بیش از حد محکم فوت نکنید، چون ممکن است باعث آسیب به پرده گوش گردد. هم چنین اگر شما مسائل قلبی، به خصوص ضربان قلب غیر عادی دارید، لطفاً قبل از اقدام به این درمان، با پزشک خود مشورت کنید.

برطرف خارش گوش با روغن زیتون

به سمت مخالف گوش آسیب دیده تان دراز بکشید. به آرامی قسمت بیرونی گوش خود را عقب بکشید. دو یا سه قطره روغن زیتون ولرم را در دهانه گوش خود با استفاده از قطره چکان بریزید.

به آرامی پوست جلوی گوشتان را ماساژ دهید، تا به کار روغن در جهت خود یاری کند. بگذارید 5-10 دقیقه بماند. هر گونه روغن اضافی که از گوشتان چکه می نماید را پاک کنید. در صورت احتیاج این کار را در گوش دیگر تکرار کنید.

هیدروژن پروکسید برای برطرف خارش گوش

به نسبت های مساوی آب اکسیژنه (3 %) و آب را با هم مخلوط کنید. قطره چکان را با این مواد پر کنید. سرتان را کج کنید و چند قطره از این محلول را در گوش بریزید.

این موقعیت را مدتی حفظ کنید. سپس، سر خود را به سمت مخالف خم کنید، تا محلول را تخلیه کنید. سپس با استفاده از یک پارچه تمیز اضافی ها را پاک کنید.

این فرایند را برای گوش دیگرتان تکرار کنید.

سرکه سفید

نسبت های مساوی از سرکه سفید و الکل را باهم در یک کاسه مخلوط کنید. یک توپ پنبه را در محلول فرو ببرید و خیس کنید. گوش بیمار را به سمت بالا بکشید و سپس 2-3 قطره از این محلول را به داخل گوش بریزید.

5 دقیقه صبر کنید و سپس سرتان را به جهت مخالف خم کنید تا جاذبه وارد عمل گردد و محلول و موم را از حفره گوش بیرون بکشد. سپس مایع اضافی گوش را تمیز کنید.

کمپرس گرم برای درمان خارش گوش

پارچه ای را در آب گرم خیس کنید و آب اضافی شان را فشار دهید. این کمپرس آب گرم را به مدت 5 دقیقه روی گوش خود قرار دهید. از یک تمیز نماینده نرم برای شستن گوشتان بهره ببرید. از این درمان دو بار در روز برای چند روز بهره ببرید.

استفاده از سشوار برای درمان خارش گوش

لاله گوشتان را از بدن خود دور کنید. یک سشوار را حدود 10-12 اینچ از گوش خود قرار دهید. گرمای سشوار را برای گرم کردن و جریان انداختن هوا در گوش تنظیم کنید.

سشوار را روشن کنید و آن را مستقیماً به مجرای گوش نشانه ببرید. برای حدود 30 ثانیه سشوار را در همینجا نگه دارید. در صورت احتیاج دوباره این کار را تکرار کنید.

نکته: بیش از چند دقیقه گوشتان را در معرض سشوار قرار ندهید.

گوش های خود را خشک نگه دارید

پس از قرار دریافت در معرض رطوبت ناشی از شنا و حمام کردن، گوش های خود را به طور کامل خشک کنید.

فقط گوش بیرونی خود را خشک کنید و آن را آهسته و با یک حوله نرم پاک کنید. سر خود را به کنار کج کنید تا به تخلیه آب از مجرای گوش یاری کنید.

برای جلوگیری از ماندن آب در مجاری شنواییتان هنگام استحمام، 2 توپ پنبه آغشته به وازلین را در گوش های خارجی خود قرار دهید.

حفظ سلامت گوش برای برطرف خارش آن

از گوش پاکن برای تمیز کردن مجرای داخلی گوش خود استفاده نکنید.این می تواند نهایتاً منجر به آسیب بیشتری گردد. به طور منظم قسمت خارجی گوش های خود را با استفاده از توپ پنبه، مقداری آب گرم و صابون ملایم تمیز کنید.

تمیز نگه داشتن بیرون گوش مهم است؛ همواره زمانی که شنا می کنید از گوش گیر بهره ببرید تا از ورود آب و وقوع عفونت جلوگیری کنید و هم چنین هنگام شرکت در کنسرت های بلند و یا دیگر رویداده ای پر سر و صدا هم گوش گیر بزنید.

توصیه های دیگر برای خارش گوش

خمیازه کشیدن یا جویدن همچنین می تواند با ایجاد فشار در گوش میانی و کش دادن مجرای گوش به بیرون آوردن آب از مجرای گوش یاری کند.

گوش های خود را به طور مرتب تمیز کنید تا از روغن، سلول های مرده پوست و آوار حاصل از لغزش به حفره جلوگیری کنید.

از قرار دادن اشیا خارجی به گوش خود اجتناب کنید.

از گوش خود در برابر محرک هایی چون اسپری و رنگ مو، با قرار دادن تکه های پنبه در گوش ها محافظت کنید. با این حال مطمئن باشید که بیش از حد عمیق آن ها را وارد نکنید.

اگر از داشتن گوش های خشک رنج می برید، از یک بخور برای افزودن رطوبت به محیط خانه خود بهره ببرید.

منبع: همگردی
انتشار: 14 مهر 1399 بروزرسانی: 14 مهر 1399 گردآورنده: mfiroozi.ir شناسه مطلب: 996

به "علت خارش گوش چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علت خارش گوش چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید