مرمت فوری کتیبه ثلاث باباجانی ، مخربان کتیبه شناسایی شدند

به گزارش مجله فیروزی، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: افراد سودجو باهدف غارت و سرقت اثر تاریخی کتیبه نقش برجسته ثلالث باباجانی، بخشی از آن را جدا نموده بودند، این افراد بلافاصله شناسایی شدند و بخش جداشده از آن نیز در اختیار میراث فرهنگی قرارگرفته است.

مرمت فوری کتیبه ثلاث باباجانی ، مخربان کتیبه شناسایی شدند

مجله فیروزی: علی اصغر مونسان در مورد خبر کشف دو کتیبه نقش برجسته در منطقه ثلاث باباجانی گفت: 29 شهریور در تماس با مدیرکل میراث فرهنگی استان کرمانشاه دستورات لازم را برای انجام اقدامات مرمتی فوری در مورد سنگ نگاره آسیب دیده که متعلق به تمدن بین النهرین است، صادر کردم و به زودی کارشناسان برای آنالیز و مرمت در محل حاضر می شوند.

او بابیان این که افراد سودجو باهدف غارت و سرقت این اثر تاریخی بخشی از آن را جدا نموده بودند، گفت: این افراد بلافاصله شناسایی شدند و بخش جداشده از آن نیز در اختیار میراث فرهنگی قرارگرفته است. این بخش از کتیبه و نیز قسمت هایی که در زلزله سال 96 کرمانشاه آسیب دیده، قابل مرمت است. همچنین به مدیرکل استان کرمانشاه دستور داده شد که در مورد آثار مشابه در اسرع وقت مستندسازی به روش حرفه ای و تخصصی انجام گردد و این کار در اولویت قرار بگیرد.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با تأکید بر اهمیت نقش بی بدیل مردم در حفاظت از آثار تاریخی، گفت: از مدیرکل استان خواستم تا آگاهی بخشی، ظرفیت سازی و ترویج حفاظت از میراث فرهنگی در جوامع محلی استان کرمانشاه را در دستور کار قرار دهد. برنامه ریزی برای مشارکت مردم و فعال کردن هرچه بیشتر انجمن های میراث فرهنگی و سمن ها برای مشارکت در حفاظت از آثار تاریخی موارد دیگری بود که به مدیرکل استان کرمانشاه ابلاغ شد.

به گزارش مجله فیروزی سه روز پس از انتشار خبر کشف کتیبه تازه ای در منطقه ثلاث باباجانی، تصاویر تخریب بخشی از این کتیبه منتشر شد. پس از آن مدیر کل میراث فرهنگی کرمانشاه مدعی شد که تخریب قدیمی و کشف این اثر مربوط به ماه قبل تر بوده است. نمایندگان مجلس درصدد تهیه سوال از علی اصغر مونسان درباره علت تخریب این نقش برجسته بودند.

منبع: چمدان
انتشار: 7 آبان 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: mfiroozi.ir شناسه مطلب: 283

به "مرمت فوری کتیبه ثلاث باباجانی ، مخربان کتیبه شناسایی شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مرمت فوری کتیبه ثلاث باباجانی ، مخربان کتیبه شناسایی شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید