نمایش عکس های دیده نشده مجموعه آلبوم خانه کاخ گلستان

به گزارش مجله فیروزی، به گزارش خبرنگاران، همزمان با یکصد و هفدهمین سالگرد نهضت مشروطه همایش نهضت مشروطه ایران از 14 تا 17 مرداد ماه در مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان برپاست.

نمایش عکس های دیده نشده مجموعه آلبوم خانه کاخ گلستان

برگزاری مجموعه نشست های تخصصی با موضوع مشروطه و بعلاوه دو نمایشگاه نهضت مشروطه از دریچه عکسخانه شهر و با یاد مشروطه از برنامه های این همایش است.

در نمایشگاه با یاد مشروطه 40 قطعه عکس مرتبط با موضوع مشروطه و تالار برلیان به نمایش درمی آید. این تصاویر با بیش از یک ماه آنالیز عکس ها و کنتاکت های شیشه ای موجود در آلبومخانه کاخ گلستان انتخاب شده و برای اولین بار در معرض دید عموم قرار می گیرند. هر عکس همراه با یک توصیف روایی به نمایش درمی آید تا مخاطب با تماشا مجموعه عکس های این نمایشگاه یک روایت کلی را دریافت کند.

از ویژگی های این عکس ها آن است که نمای بیرونی و داخلی تالار برلیان را که محل قرائت فرمان مشروطیت بوده است نشان می دهد. بعلاوه در تعدادی از عکس ها تصویر مخالفان و موافقان شاخص مشروطه دیده می گردد، مانند عکسی از دکتر خلیل خان اعلم الدوله ثقفی که مشهور است دیکته فرمان مشروطه به وسیله او گفته شده و در دربار نقش مهمی در حمایت از مشروطه داشت و بعداً به عنوان اولین شهردار تهران انتخاب شد.

آنتوان سوریوگین و عبدالله قاجار عکاس تعدادی از این تصاویر هستند و قسمت اعظم آن ها کار احمدخان صنیع السلطنه و میرزا ابراهیم عکاسباشی، فرزند اوست که به عنوان اولین فیلمبردار ایرانی شناخته می گردد و بیشتر تصاویر این مجموعه به وسیله او عکاسی شده است.

نمایشگاه با یاد مشروطه دوشنبه 16 مرداد ساعت 14 و 30 در چادرخانه کاخ گلستان افتتاح می گردد و به مدت یک ماه ادامه دارد.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 15 مرداد 1402 بروزرسانی: 15 مرداد 1402 گردآورنده: mfiroozi.ir شناسه مطلب: 2104

به "نمایش عکس های دیده نشده مجموعه آلبوم خانه کاخ گلستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نمایش عکس های دیده نشده مجموعه آلبوم خانه کاخ گلستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید