نهایت زیبایی در این شاهکار بی نظیر ایرانی

به گزارش مجله فیروزی، از دوران صفوی کاخ عالی قاپو با سر در ورودی، ایوان ها؛ گنبد توحید، حوض مسی، تالار موسیقی، پلکان و… از جاذبه های گردشگری اصفهان به حساب می آمد و هر مسافری که راهش به اصفهان می خورد، برای تماشای آن می رفت.

نهایت زیبایی در این شاهکار بی نظیر ایرانی

کاخ عالی قاپو اصفهان یکی از جاهای تماشای این شهر است که هر گردشگری را انگشت به دهن و حیرت زده می نماید. کاخ عالی قاپو قدمتی به میزان دوره صفوی ها دارد و در گذشته شاهان در ایوان کاخ عالی قاپو می نشستند و مسابقات ایرانی اصیل و مجذوب کننده چوگان را وسط میدان نقش دنیا تماشا می کردند.

تزیینات بنای عالی قاپو

با اینکه نقاشی های کاخ عالی قاپو هیچ تاریخ تعیین ندارد و دقیقا معلوم نیست که دست هنر چه هنرمندی است. اما نقاشی های بیرون کاخ عالی قاپو با رنگ های آبی و زردش فقط شما را مبهوت می نماید و گوشه به گوشه اش فقط زیبایی است. حتی سرتان مدام به سقف عالی قاپو است تا از نقاشی های سقف و اشکال هندسی کوچک و بزرگش ذوق مرگ شوید.

عالی قاپو چند طبقه دارد؟

کاخ عالی قاپو با 6 طبقه همه را مسحور نموده است. اگر از روبه رو به عمارت نگاه کنید، خیال می کنید که با یک کاخ 2 طبقه سروکار دارید، دریغ از اینکه 6 طبقه است.

ورودی کاخ عالی قاپو اصفهان

عالی قاپو پنج ورودی داشت که یکی از آن ها فقط محل رفت و آمد دولتی های آن موقع بود. به ورودی کاخ عالی قاپو، دروازه دولت خانه هم می گفتند. میدان نقش دنیا که در آن موقع باغی بیش نبوده به خود عمارت عالی قاپو، تالار تیموری، تالار طویله، کاخ چهل ستون متصل بوده است.

تالار موسیقی کاخ

سالن موسیقی در آخرین طبقات عالی قاپو ساخته شده تا با نوازش موسیقی، سران و پادشاهان در کنار زیبایی آبی حوض و سبزی گل و گیاه میدان، روح شان تازه گردد. نقش و نگارهایی که به شکل کوزه، خمره، صراحی و قندیل روی دیوارها حفر شده اند کاربرد انعکاس صدا به داخل تالار و کاخ عالی قاپو را دارد. اگر دوست دارید در اصفهان ملکی را بازسازی کنید، شرایط دریافت تسهیلات در اصفهان را در این مطلب بخوانید.

حوض مسی میان تالار

در پشت تالار موسیقی و در ایوان کاخ عالی قاپو، حوض مرمر و مسی درست وسط تالار کاخ وجود دارد که با سنگ های مرمرین مزین شده بود و با هوا، آب حوض هی خالی و پر می شد. حالا چطور آب را به طبقه سوم می رساندند خودش داستانی دارد. در گذشته فواره هایی درست در وسطش قرار داشت که امروزه انگار ناپدید شدند. اگر به گردشگری های عجیب علاقه دارید، راز تراکوتا، ارتش سربازهای خفته در خاک را بخوانید.

برترین زمان بازدید از کاخ عالی قاپو

به بزرگی اش نگاه نکنید که شلوغ نمی گردد. فرصتی پیش بیاید نصف دنیا را در خودش جایی می دهد. تابستان هایش سوزان و زمستان هایش استخوان خردکن است، اما بهار و پاییز کاخ عالی قاپو از آن روزهای خاطره ساز برایتان خواهد ساخت.

پیشنهاد مطالعه: برای تماشا مطالب بیشتر از گردشگری آخرین فرصت برای یک سفر دلپذیر نزدیک تهران را بخوانید.

منبع: پیام دلتا
انتشار: 4 مهر 1401 بروزرسانی: 4 مهر 1401 گردآورنده: mfiroozi.ir شناسه مطلب: 1970

به "نهایت زیبایی در این شاهکار بی نظیر ایرانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نهایت زیبایی در این شاهکار بی نظیر ایرانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید