همه چیز در خصوص ویتامین D (ویتامین دی)????ویتامین Dبیشتر بخوانید:3 فایده ویتامین D که شما را شگفت زده می نماید

به گزارش مجله فیروزی، ویتامین D

ویتامین دی یا ویتامین د، یکی از ویتامین های لازم و مورد احتیاج بدن است که در گروه ویتامین های محلول در چربی واقع شده است. این ویتامین به رشد و استحکام استخوان ها و بعلاوه در افزایش جذب اندازه کلسیم، فسفر و منیزیم بدن نقش بسزایی دارد. از آنجایی که تاثیرات ویتامین دی (D) بسیار گسترده است و نقش بسیار حیاتی را در زندگی هر فرد ایفا می نماید بنابراین عدم دریافت این ویتامین، عوارض و خسارت های جبران ناپذیری را به همراه دارد.

همه چیز در خصوص ویتامین D (ویتامین دی)????ویتامین Dبیشتر بخوانید:3 فایده ویتامین D که شما را شگفت زده می نماید
  • طبق تحقیقاتی که درباره کمبود ویتامین دی اجرا شده، نتیجه بدین شکل بود که در حدود یک میلیارد نفر در سراسر جهان، به فقر ویتامین دی دچار هستند که نتیجه این تحقیق برای هر کشور، آمار تکان دهنده ای را در پی داشت.
  • شاید با خود بگویید که این میزان در کشور ما یعنی ایران به چه شکل بوده؟ میزان فقر ویتامین دی (D) در ایران بالای 67 درصد اعلام شد که سبب تعجب همگان شد. اگر بخواهیم به تفکیک هر استان این میزان را بیان کنیم، استان تهران با 81.3 درصد و استان اصفهان با 70 درصد جزو استان هایی هستند که بالاترین فقر ویتامین دی را به خود اختصاص داده اند. این آمار وحشتناک در فصل زمستان به مراتب بیشتر می گردد و دلیل آن کمبود نور خورشید می باشد. جالب است بدانیم که بیشترین آمار کمبود ویتامین دی در بین زنان و بچه ها دیده شده است.
  • با توجه به شرحات و آماری وحشتناکی که داده شد، باید بیش از پیش جهت دریافت ویتامین دی برای بدن توجه گردد اما جای نگرانی نیست! چرا؟ ما در این مقاله قصد داریم به تمامی سوالات و اطلاعاتی که برای ویتامین دی مورد احتیاج است، پاسخ دهیم پس با ما همراه باشید.

بیشتر بخوانید:3 فایده ویتامین D که شما را شگفت زده می نماید

1- منابع، خواص و روش جذب ویتامین دی (D):

  • شاید با توجه به شرحاتی که در ابتدای مقاله داده شد، نگران شده اید و در پی آن هستید که از چه طریقی می توان این ویتامین حیاتی یعنی ویتامین D را جذب کرد. در این بخش قصد داریم به فواید، منابع و چگونگی جذب این ویتامین شرحاتی داده گردد.
  • ویتامین دی از راه های مختلفی جذب بدن می گردد که از مهمترین آن ها می توان به روغن جگر ماهی، قارچ، ماهی های پرچرب مانند سالمون نروژی و ساردین، نور خورشید، لبنیات و زرده تخم مرغ اشاره نمود.
  • مواردی که شرح داده شد، منابع طبیعی جهت جذب ویتامین دی بودند اما از منابع غیر طبیعی جهت دریافت ویتامین دی می توان به مکمل هایی از جمله کپسول و آمپول اشاره نمود. سلامت استخوان ها، تقویت سیستم ایمنی بدن، کاهش افسردگی و بی حوصلگی و غیره از مهمترین خواص و فواید ویتامین D می باشد.

2- علائم و عوارض کمبود ویتامین دی (D):

در این بخش قصد داریم به علائم و عوارض کمبود ویتامین دی (D) بپردازیم اما شاید در ابتدا با خود بگویید که از چه طریقی می توان متوجه شد که آیا دچار کمبود این ویتامین هستیم یا خیر؟ تشخیص میزان ویتامین D بدن هر شخص، از طریق آزمایش خون انجام می گردد که در این مرحله متوجه می شویم که آیا با کمبود ویتامین D روبرو هستیم یا خیر.

دریافت ویتامین دی و کلسیم باعث افزایش قدرت و هماهنگی عضلات در افراد کهنسال می گردد بعلاوه ویتامین دی باعث پیشگیری از بروز بیماری هایی مانند راشیتیسم در بچه ها، استئومالاسی در بزرگسالان و پوکی استخوان در کهنسالی می گردد بعلاوه این ویتامین به رشد و استحکام استخوان ها و رشد سلول ها یاری زیادی می نماید بعلاوه مصرف ویتامین دی در سلامت مغز و جلوگیری از آلزایمر موثر است.در سال های اخیر،تقاضا برای این ویتامین در حال افزایش است، که به طور گسترده ای در زمینه های مکمل های غذایی، دارویی و مواد افزودنی خوراکی استفاده می گردد. آخرین مطالعات در کشور شیوع بالای کمبود ویتامین D را نشان می دهد که حتی در بعضی منطقه ها کشورمان به 80 درصد هم می رسد، لذا غنی سازی باید دراولویت برنامه های مقابله با کمبود ویتامین D قرار بگیرد.

در اینجا سوال دیگری نیز مطرح می گردد که اگر عمل انجام آزمایش در زمان مقرر انجام نشد یا اگر تا به حال این آزمایش را انجام نداده ایم، از کجا متوجه شویم که دچار کمبود ویتامین D هستیم؟

اگر علائم و موارد زیر را داریم، امکان کمبود ویتامین D وجود دارد:

1- بیمار شدن به صورت مداوم و پی در پی

2- اختلال در سرعت بهبود زخم ها

3- احساس خستگی و کوفتگی

4- درد استخوان ها و کمردرد

5- احساس افسردگی

6- ریزش مو

7- درد عضلات

  • تا اینجا با علائم کمبود ویتامین D آشنا شدیم اما در این قسمت می خواهیم به عوارض کمبود و فقر ویتامین D بپردازیم. جالب است در ابتدا بدانیم که میزان فقر ویتامین D در زنان و بچه ها ایرانی میزان 70 تا 85 درصد می باشد که واقعا این آمار تکان دهنده، هشدار جدی برای این افراد است. از مهمترین عوارض کمبود ویتامین دی در دوران کودکی می توان به ابتلا به بیماری راشیتیسم اشاره نمود که دلیل آن عدم جذب کلسیم و فسفر در زمان رشد استخوان ها است که برای انجام این فرایند احتیاج به ویتامین دی (D) در بدن می باشد.
  • بزرگ شدن جمجمه، برجستگی سینه، پهن شدن مچ دست یا مچ پا، دیر دندان در آوردن، دیر راه افتادن و غیره از دیگر عوارضی است که در دوران کودکی به دلیل عدم جذب ویتامین دی ممکن است اتفاق بیفتد پس موارد ذکر شده باید زنگ خطری باشد تا مادران در این دوران، بیش از پیش مراقب فرزند خود باشند. و اما از مهمترین عوارض کمبود ویتامین دی در دوران بزرگسالی می توان به نرمی استخوان (استئومالاسی) اشاره نمود.

بیشتر بخوانید: علائم کمبود ویتامین D در بدن را بشناسید

3- خطرات بالا بودن ویتامین دی و مسمومیت ناشی از آن:

تا اینجا با فواید و عوارض کمبود ویتامین دی آشنا شدیم اما باید بدانیم که استفاده بیش از حد ویتامین D، عوارض و خطرات زیادی را در پی دارد که در این بخش قصد داریم شرحاتی راجع به این موارد داده گردد. مصرف زیاد یا اوردوز ویتامین D برای افرادی اتفاق می افتد که روزانه 60000 واحد و در بازه زمانی چند ماهه از این ویتامین استفاده نموده اند.

از مهمترین علائم و عوارض مصرف زیاد ویتامین D می توان به مسائل گوارشی مانند حالت تهوع و درد معده، عدم اشتها، خستگی، کلافه بودن، تکرر ادرار و غیره اشاره نمود.

مسمویت با ویتامین D :

این مسومیت به ندرت رخ می دهدخور ولی اغلب در بین افرادی اتفاق می افتد که مقادیر زیادی از این ویتامین را از طریق مکمل ها دریافت نموده باشند. در اینجا احتیاج است مورد مهمی را شرح دهیم و آن این است که، قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید نمی تواند سبب اوردوز گردد به این دلیل که اگر بدن احتیاجی به این ویتامین نداشته باشد، پوست این عمل را متوقف می نماید.

4- خرید ویتامین D و زمان مصرف آن:

همان طور که در بالا شرح داده شد ویتامین D را می توان از طریق منابع طبیعی یا مکمل ها دریافت کرد. اگر می خواهید از طریق منابع طبیعی از جمله قارچ، ماهی و غیره این ویتامین را جذب بدن کنید، بهتر است از طریق فروشگاه ها از جمله فروشگاه های اینترنتی و میادین میوه و تره بار این اقلام را تهیه کرد.

اگر تامین این ویتامین را برای بدن از طریق مواد غذایی طبیعی ترجیح نمی دهید، می توانید از مکمل هایی مانند آمپول یا قرص که از داروخانه ها می توان تهیه کرد، فراهم کنید ولی اگر در پی منبعی رایگان و سرشار از ویتامین D هستید، قطعا نور خورشید برترین گزینه است.

آیا آمپول ویتامین D بهتر است یا قرص آن؟

این سوالی است که امکان دارد در فکر شما به وجود آمده باشد اما به طور کلی باید بگوییم که میزان جذب ویتامین دی از طریق مواد غذایی طبیعی در طولانی مدت، به مراتب بهتر از مکمل هایی مانند قرص یا آمپول است. اگر میزان ویتامین D در بدن هر شخص کم باشد در نتیجه پزشک بنا به میزان احتیاج بدن به این ویتامین، قرص یا آمپول مورد احتیاج را تجویز می نماید.

توجه: از مصرف خودسرانه قرص یا آمپول ویتامین D بدون تجویز پزشک خودداری فرمائید.

بیشتر بخوانید: 7 روش برای افزایش میزان ویتامین D بدن

5- میزان مصرف ویتامین D برای بچه ها:

در بالا شرح داده شد که میزان کمبود ویتامین دی در بین زنان و بچه ها بسیار آمار وحشتناکی است. اما برای بچه ها در رده های سنی مختلف چه میزان ویتامین دی لازم است؟ در کشور های فرانسه و فنلاند برای اطفال زیر یکسال میزان ویتامین D در حدود 1000 واحد به صورت روزانه اعلام شده بود اما سازمان بهداشت جهانی و سلامت کانادا میزان 400 واحد را نیز کافی خاطرنشان کرد.

به طور کلی آزمایشات و تحقیقات کافی برای اثبات میزان مورد احتیاج ویتامین دی برای این رده سنی کافی نبوده اما به طور کلی میزان 1500 واحد، طبق آزمایشات اجرا شده کاملا بی خطر شناخته شده است. میزان ویتامین دی در رده های سنی مختلف از جمله نوزادان و اطفالان، خردسالان و افراد بالای 9 سال، متفاوت می باشد اما باید توجه گردد که این میزان برای درمان کمبود یا فقر این ویتامین کافی نبوده و صرفا برای احتیاج روزانه استفاده می گردد.

6- انواع ویتامین D:

تا اینجا با فواید، منابع، عوارض و سایر جزئیات ویتامین D آشنا شدیم اما جالب است بدانیم که ویتامین D نیز به پنج دسته D4، D3، D2، D1 و D5 تقسیم می گردد. مهمترین ویتامین های مورد احتیاج بدن از طریق ویتامین D2 و D3 تامین می گردد که به ویتامین D2 ارگوکلسیفرول (Vitamin D2) و به ویتامین D3 کوله کلسیفرول (Vitamin D3) گفته می گردد.

از مهمترین منابع ویتامین D2 می توان به قارچ رشد نموده در نور ماوراء بنفش، غذاهای غنی شده و مکمل های غذایی اشاره نمود و جالب است بدانیم که این نوع ویتامین از رایج ترین و مقرون به صرفه ترین ویتامین ها می باشد. روغن ماهی، جگر، زرده تخم مرغ، کره و مکمل های غذایی از منابع اصلی ویتامین D3 هستند.

7- تاثیر ویتامین D برای مقابله با کرونا:

دیدیم که یکی از فواید ویتامین D، تقویت سیستم ایمنی بدن است. در این روزها که ویروس کرونا، کل جهان را درگیر خود نموده بنابراین استفاده از این ویتامین بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است.

در این مقاله به کلیه اطلاعاتی که لازم بود راجع به ویتامین دی در اختیار داشته باشیم، پرداخته شد. نظر شما راجع به سایر ویژگی و اطلاعات این ویتامین چیست؟ دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

منبع: اُکالا
انتشار: 8 دی 1400 بروزرسانی: 8 دی 1400 گردآورنده: mfiroozi.ir شناسه مطلب: 1732

به "همه چیز در خصوص ویتامین D (ویتامین دی)????ویتامین Dبیشتر بخوانید:3 فایده ویتامین D که شما را شگفت زده می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه چیز در خصوص ویتامین D (ویتامین دی)????ویتامین Dبیشتر بخوانید:3 فایده ویتامین D که شما را شگفت زده می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید