چرا گوشی های موبایل 2022 باید حداقل 5 سال دوام بیاورند؟

به گزارش مجله فیروزی، اگر به تازگی گوشی موبایل تازهی خریداری نموده اید، احتمالا قصد دارید برای مدت طولانی از آن استفاده کنید. این روزها سخت افزار گوشی های موبایل تازه به طور قابل توجهی بهبود یافته اند و به همین دلیل باید سال ها دوام بیاورند. روی هم رفته در حال حاضر قدیمی شدن سخت افزار علت اصلی برای کنار گذاشتن گوشی محسوب نمی گردد و در عوض مواردی مانند آپدیت نشدن، شکستن نمایشگر یا عمر پایین باتری دلایل مهم تری برای تعویض گوشی هستند.

چرا گوشی های موبایل 2022 باید حداقل 5 سال دوام بیاورند؟

بر اساس گزارش های منتشر شده، در سه ماهه سوم 2021 میانگین استفاده از گوشی در بعضی کشورها به 3.32 سال رسیده است. این در حالی است که در سه ماهه سوم 2020 میانگین استفاده از گوشی حدود 3.13 سال بوده و در سال 2016 هم کاربران به طور میانگین به مدت 2.6 سال از گوشی خود استفاده می کردند. به عبارت دیگر، طی 5 سال گذشته میانگین استفاده از گوشی های هوشمند تقریبا 1 سال بیشتر شده است.

احتمالا بیشتر اطرافیان شما هم از گوشی های خود به مدت حداقل 3 سال استفاده می نمایند. لازم به ذکر است گوشی های پرچم دار معمولا به مدت 3 سال از آپدیت های نرم افزاری بهره مند می شوند اما برای گوشی های میان رده و ارزان مدت زمانی که آپدیت دریافت می نمایند کمتر است. اپل همچنان برترین عملکرد را در زمینه آپدیت دارد و در رتبه دوم هم نام سامسونگ دیده می گردد. به عنوان مثال سامسونگ اعلام نموده که گوشی های پرچم دار و میان رده های این شرکت به مدت 4 سال از آپدیت های اصلی و به مدت 5 سال از آپدیت های امنیتی بهره مند خواهند شد. اما دیگر برندها به مقدار سامسونگ به این موضوع توجه نشان نمی دهند.

در خصوص اینکه چرا کاربران مدت بیشتری از گوشی های خود استفاده می نمایند، چندین عامل کلیدی وجود دارد. به همین دلیل مواردی مانند پشتیبانی طولانی مدت نرم افزار و بهبود شرایط تعمیر گوشی ها باید مورد توجه بیشتری قرار بگیرد. در ادامه به این موضوع می پردازیم.

توجه بیش از حد به تراشه

احتمالا عملکرد مهم ترین نیروی محرکه تاریخی است که برای توجیه خرید گوشی های موبایل نو استفاده می گردد. با این حال تقریبا تمام گوشی های پرچم داری که طی سه تا چهار سال اخیر عرضه شده اند و گوشی های میان رده عرضه شده طی دو سال اخیر از نظر عملکردی مشکل خاصی ندارند. در عوض بعضی قطعات مانند باتری خیلی زود با عوارض مربوط به افزایش سن روبرو می شوند.

با وجود اینکه چیپست های پرچم دار نو توان سخت افزاری زیادی را به ارمغان می آورند، اما در دنیای واقعی این تفاوت عملکرد برای بیشتر کاربران محسوس نیست. در همین رابطه باید به اقدامات شرکت های مختلف برای پایین آوردن سرعت تراشه به منظور جلوگیری از ایجاد حرارت بیش از حد اشاره کنیم. این یعنی گوشی های موردنظر روز به روز احتیاج بیشتری به سیستم های خنک نماینده بسیار قدرتمند پیدا می نمایند که آن هم چالش های مختلفی برای سازندگان گوشی های موبایل ایجاد می نماید.

اگر عملکرد تراشه های فعلی بیش از احتیاج کاربران است، شاید وقت آن رسیده که سازندگان تراشه ها بیش از پیش بر بهبود مصرف انرژی و ایجاد زیرساخت های مربوط به پشتیبانی نرم افزاری طولانی مدت تمرکز نمایند.

طی چند سال اخیر شرکت ها برای ساخت تراشه های 5 نانومتری و پیشرفته تر به بهره گیری از لیتوگرافی فرابنفش روی آورده اند. اما همین فناوری هزینه های ساخت تراشه ها را به طور قابل توجهی افزایش داده است. با پیشرفت فناوری ساخت تراشه ها، هزینه ساخت آن ها هم روز به روز بیشتر می گردد. به عنوان مثال شرکت تایوانی TSMC در سال 2022 هزینه های ساخت تراشه ها را حدود 10 تا 20 درصد افزایش می دهد. بعلاوه با توجه به اینکه مودم 5G و دیگر قطعات موجود در تراشه ها مدام پیشرفته تر می شوند، هزینه این قطعات هم رو به افزایش است.

بنابراین سوالی که به وجود می آید این است که آیا این ارتقاهای جزئی ارزش این همه هزینه های هنگفت را دارد یا نه. این در حالی است که برای عموم کاربران افزایش عمر گوشی اهمیت بیشتری نسبت به افزایش چند درصدی در بنچمارک ها دارد.

کاهش سرعت نوآوری و افزایش چشمگیر قیمت ها

به غیر از تراشه ها، در دیگر زمینه ها هم سرعت نوآوری به طور قابل توجهی کاهش یافته است. طی چند سال گذشته در زمینه صدا، دوربین، نمایشگر و دیگر ویژگی ها پیشرفت چشمگیری عملی نشده است. حتی فناوری 5G هم که قرار بود انقلابی در تکنولوژی پدید بیاورد، هنوز نتوانسته بسیاری از پتانسیل های خود را به واقعیت تبدیل کند. روی هم رفته فناوری شارژ تنها چیزی است که سال به سال سرعت بسیار بیشتری پیدا می نماید اما همین فناوری هم در زمینه زمان لازم برای شارژ، بهبود چشمگیری ارائه نمی نماید.

البته ما بهبود های انجام شده برای گوشی ها را کتمان نمی کنیم. اما روی هم رفته این پیشرفت ها نسبت به 5 سال پیش جزئی تر محسوب می شوند. از سوی دیگر همین بهبود های جزئی هم مرتبا هزینه های ساخت را بالاتر می برند. دوربین موبایل نمونه بسیار خوبی برای این فرایند محسوب می گردد. فضای محدود بدنه برای سنسور به همراه محدودیت های دیگر باعث شده که طی چند سال گذشته پیشرفت چشمگیری برای کیفیت عکس ها عملی نگردد. از سوی دیگر به لطف پیشرفت های گسترده در زمینه الگوریتم های نرم افزاری، احتیاج شرکت ها به استفاده از سخت افزارهای گران قیمت برای دوربین کاهش یافته است.

از یک طرف همین بهبود های جزئی قیمت گوشی های موبایل پرچم دار را روز به روز افزایش می دهد. مثلا در سال 2018 برای اولین بار شاهد عبور قیمت این گوشی ها از 1000 دلار بودیم ولی حالا حتی گوشی های 1400 دلاری هم در بازار دیده می شوند. اما از طرف دیگر، محبوبیت گوشی های ارزان به طور فزاینده ای رو به افزایش است و بعلاوه باید به محبوبیت گوشی های دست دوم هم اشاره کنیم.

اما در هر صورت، فقط تعداد اندکی از کاربران می توانند هر دو سال یک بار بیش از هزار دلار برای خرید گوشی هزینه نمایند و بیشتر آن ها در پی استفاده طولانی تر از گوشی های خود هستند. به همین دلیل هم شرکت های برای افزایش دوام گوشی های موبایل باید توجه بیشتری به این موضوع نشان بدهند.

افزایش توجه به شرایط محیط زیست

بر اساس گزارش های منتشر شده، گجت ها سالانه چندین میلیون تن زباله الکترونیکی ایجاد می نمایند که گفته می گردد این فرایند سال به سال با افزایش قابل توجهی روبرو خواهد شد. باید خاطرنشان کنیم در گجت ها مواد ارزشمندی مانند طلا، مس، کبالت و پالادیم استفاده می گردد. این مواد بسیار گران قیمت و البته محدود هستند و برای استخراج آن ها هزینه بسیار زیادی صرف می گردد.

گفته می گردد در سال 2019 گجت های دور انداخته شده از نظر مواد اولیه حدود 57 میلیارد دلار ارزش داشته اند که تقریبا 47 میلیارد دلار از این مواد بازیافت نشده است. این یعنی با بازیافت و استفاده مجدد از این مواد، شرکت ها می توانند چندین میلیارد دلار عایدی کسب نمایند.

اتحادیه اروپا برای بهبود این شرایط می خواهد استفاده از پورت USB-C برای گوشی و انواع گجت ها را اجباری کند. شرکت هایی مانند اپل و سامسونگ هم به بهانه همین موضوع شارژر را از جعبه گوشی ها حذف نموده اند. اما بیشتر کاربران بر این باور هستند که چنین کاری صرفا برای افزایش عایدی انجام شده و در حقیقت بیشتر شرکت ها برای افزایش عمر و پشتیبانی طولانی مدت از گوشی های خود کار چندانی انجام نمی دهند.

خوشبختانه اخیرا اپل و سامسونگ برای راحت تر کردن تعمیر گوشی در خانه اقدامات مفیدی انجام داده اند. به لطف این اقدامات، کاربران راحت تر از گذشته می توانند به قطعات یدکی گوشی دسترسی داشته باشند و بخش هایی مانند باتری یا نمایشگر را تعویض نمایند. اما همچنان بسیاری از شرکت ها در این زمینه وارد عمل نشده اند و حتی شمار گوشی هایی که از این طرح بهره مند شده اند بسیار پایین است. اما در هر صورت همین گام های ابتدایی خبر خوبی به حساب می آیند.

سخن آخر

همانطور که گفتیم به لطف استفاده از سخت افزارهای قدرتمند برای گوشی های پرچم دار و میان رده، این گوشی ها می توانند به راحتی سال ها دوام بیاورند. از سوی دیگر، دوران بهبود های چشمگیر هم دیگر به سر رسیده است. با وجود اینکه گوشی ها همچنان نسبت به نسل قبلی خود با بهبود در زمینه های مختلف روبرو می شوند، اما این بهبود ها منجر به کاهش چشمگیر جذابیت مدل های قدیمی نمی گردد. به همین دلیل شرکت ها برای گوشی های موبایل باید پشتیبانی نرم افزاری طولانی تری را ارائه دهند.

هواداران حفظ محیط زیست هم در حال افزایش هستند و شرکت ها برای بهبود این شرایط تحت فشار زیادی قرار گرفته اند. بعلاوه با توجه به فشارهای مالی در کشورهای مختلف، کاربران دیگر مانند گذشته در پی خرید گوشی های نو گران قیمت نیستند.

روی هم رفته افزایش عمر گوشی های موبایل لزوما منجر به کاهش عایدی شرکت ها نخواهد شد. زیرا مثلا این شرکت ها با کارهایی مانند ارائه قطعات برای تعمیر یا لحاظ کردن هزینه های مربوط به بهبود پشتیبانی نرم افزاری بر قیمت گوشی، می توانند عایدی خود را افزایش دهند. با وجود تمام این نکات، هنوز معین نیست که آیا شرکت ها به این موضوع به طور جدی توجه نشان می دهند یا نه.

منبع: Android Authority

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 8 تیر 1401 بروزرسانی: 8 تیر 1401 گردآورنده: mfiroozi.ir شناسه مطلب: 1905

به "چرا گوشی های موبایل 2022 باید حداقل 5 سال دوام بیاورند؟" امتیاز دهید

1 کاربر به "چرا گوشی های موبایل 2022 باید حداقل 5 سال دوام بیاورند؟" امتیاز داده است | 3 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا گوشی های موبایل 2022 باید حداقل 5 سال دوام بیاورند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید