چه کشورهایی در خصوص سقوط هواپیمای اوکراینی همکاری می نمایند؟

به گزارش مجله فیروزی، سخنگوی دفتر نخست وزیری انگلیس گفت که لندن با کانادا و اوکراین برای انجام تحقیقات درباره سقوط هواپیمای اوکراینی در ایران و یاری به بازماندگان حادثه همکاری خواهد نمود.

چه کشورهایی در خصوص سقوط هواپیمای اوکراینی همکاری می نمایند؟

به گزارش خبرنگاران، ایسنا به نقل از رویترز نوشت: سخنگوی دفتر نخست وزیری انگلیس با اشاره به هدف قرار دریافت غیر عمد هواپیمای اوکراینی در ایران گفت: ما با کانادا و اوکراین و دیگر شرکای بین المللی برای انجام تحقیقات کامل و شفاف و یاری به بازماندگان، ازجمله در مسئله غرامت همکاری خواهیم کرد.

وی در ادامه با اعلام خبر فراخواندن سفیر جمهوری اسلامی در لندن گفت: این اقدام (بازداشت چند دقیقه ای سفیر لندن در تهران) غیر قابل قبول و خلاف کنوانسیون وین است و باید مورد آنالیز قرار گیرد.

این مقام انگلیسی همچنین بیان نمود: ما سفیر ایران را فراخواندیم تا مخالفت شدید خود را نسبت به این مسئله ابلاغ کنیم و اطمینان یابیم که چنین اتفاقی دوباره رخ نخواهد داد.

رابرت مک ایر، سفیر انگلیس در تهران بعد از ظهر روز 22 دی 1398 به دلیل رفتار نامتعارف و حضور در تجمعات غیرقانونی توسط دستیار وزیر امور خارجه و مدیر کل اروپا به وزارت امور خارجه احضار و مراتب اعتراض رسمی جمهوری اسلامی به وی و دولت انگلیس ابلاغ شد.

در این ملاقات به مک ایر یادآوری شد که حضور سفرای خارجی در تجمعات غیرقانونی هیچ تناسبی با مسئولیت های ایشان به عنوان نماینده سیاسی کشور متبوع خود ندارد و مخالف مفاد کنوانسیون 1961 روابط دیپلماتیک وین است و دولت انگلستان می بایست در این خصوص شرح دهد.

لازم به ذکر است که سفیر انگلیس عصر روز شنبه به دلیل حضور در یک تجمع غیرقانونی دستگیر اما کمی بعد به دلیل برخورداری از مصونیت دیپلماتیک و پس از احراز هویت آزاد شد.

سید عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه کشورمان در این باره گفت: راب مک ایر در یک تجمع غیرقانونی به عنوان یک خارجی ناشناس دستگیر شد. وقتی پلیس به من خبر داد که مردی دستگیر شده و ادعا می نماید که سفیر انگلیس است، من گفتم غیرممکن است! فقط پس از مکالمه تلفنی ام با او، با بهت زدگی زیادی شناختم که خود اوست. پانزده دقیقه بعد او آزاد شده بود.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 15 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mfiroozi.ir شناسه مطلب: 780

به "چه کشورهایی در خصوص سقوط هواپیمای اوکراینی همکاری می نمایند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چه کشورهایی در خصوص سقوط هواپیمای اوکراینی همکاری می نمایند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید