روسیه: طرف های برجام خواهان احیای نسخه اصلی توافق هستند

به گزارش مجله فیروزی، نماینده روسیه در سازمان های بین المللی مستقر در وین گفته حاضران در نشست وین خواهان بازگشت به توافق هسته ای اصلی هستند.

روسیه: طرف های برجام خواهان احیای نسخه اصلی توافق هستند

همراه دور زمین باشید و با تور ارزان روسیه از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان های بین المللی مستقر در وین گفته طرف های برجام خواهان احیای توافق هسته ای و بازگشت به توافق اصلی هستند.

او در توییتر نوشت: دور جدید گفت وگوهای وین با نشست رسمی کمیسیون مشترک برجام شروع شد. رایزنی ها نشان داد که مشارکت کنندگان، هدف یکسانی دارند که عبارت است از احیای کامل توافق هسته ای در شکل اصلی آن. تصمیم گرفته شد فرایند کار تسریع گردد.

اولیانوف ساعاتی قبل تر در توییتر نوشته بود هیأت های نمایندگی چین، ایران و روسیه قبل از شروع نشست کمیسیون مشترک برجام با یکدیگر ملاقات نموده اند.

او نوشت: هیأت های چین، ایران و روسیه امروز قبل از نشست کمیسیون مشترک برجام ملاقات کردند. ما یادداشت ها را مقایسه کردیم درباره روش های احیای کامل توافق هسته ای گفتگو کردیم. نشست ثمربخشی بود.

دور اول نشست کمیسیون مشترک برجام که بعدازظهر امروز (سه شنبه) با حضور هیأت های ایران و گروه 1+4 و نماینده اتحادیه اروپا در گرندهتل شهر وین از سر گرفته شده بود، لحظاتی قبل انتها یافت.

در این جلسه حاضران تصمیم به تسریع فرایند گفت وگوها گرفته و توافق شد فعالیت گروه های کارشناسی در دو حوزه لغو تحریم ها و هسته ای به صورت فشرده و سریع ادامه یابد.

همچنین تصمیم گرفته شد که گروه کارشناسی سوم با عنوان گروه کارشناسی ترتیبات اجرایی با هدف گفت وگو در مورد ترتیبات عملی مورد احتیاج برای اجرایی شدن لغو تحریم ها و سپس بازگشت آمریکا به برجام تشکیل گردد.

دور قبلی نشست کمیسیون مشترک برجام بعدازظهر روز سه شنبه 31 فروردین ماه به صورت حضوری در وین برگزار گردید. در انتها آن جلسه مقرر شد گفت وگوها در هفته آینده ادامه یابد.

در جلسه 31 فروردین روسای هیات های مذاکره کننده کشورهای طرف برجام به بحث و آنالیز در مورد آخرین شرایط گفت وگوهای فنی و پیش نویس های اولیه متون و نحوه تداوم گفت وگوها پرداختند.

حاضران در آن دور از گفت و گوها توافق کردند علاوه بر دو گروه کارشناسی فعلی (در حوزه لغو تحریم ها و هسته ای) یک گروه کارشناسی سوم نیز برای گفت وگو در مورد ترتیبات عملی مورد احتیاج برای اجرایی شدن لغو تحریم ها و سپس بازگشت آمریکا به برجام ایجاد گردد.

دولت جو بایدن گفته میخواهد آمریکا را به توافق هسته ای برجام که دونالد ترامپ اردیبهشت ماه سال 1397 از آن خارج شد بازگرداند.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در مقاله ای که چندی پیش در مجله فارن افرز منتشر نموده بود شرط بازگشت آمریکا به برجام را برطرف بی قید و شرط تمامی تحریم های اعمال شده (imposed)، بازاعمال شده (reimposed) یا دوباره برچسب گذاری شده (relabaled) اعلام نموده بود.

دولت بایدن از سوی دیگر شرط بازگشت به برجام را عقب نشینی ایران از اقدامات جبرانی ای عنوان نموده که تهران در واکنش به خروج آمریکا از برجام و محقق نشدن وعده های طرف های اروپایی در دستور کار قرار داده است.

جمهوری اسلامی ایران با اشاره به اینکه اصرار یا عجله ای برای بازگشت آمریکا به برجام ندارد تأکید نموده واشنگتن با توجه به نقض یکجانبه برجام در جایگاهی نیست که برای اجرای این توافق شرط بگذارد.

دولت آمریکا اردیبهشت ماه سال 1397 از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) خارج شده و ضمن اعمال تحریم های متوقف شده ذیل این توافق، تحریم های دیگری علیه ایران وضع کرد.

تئوری ترامپ این بود که این سیاست ها می تواند جمهوری اسلامی ایران را به مذاکره بر سر توافقی جدید به جای برجام وادار کند.

او روز 20 ژانویه امسال میلادی در حالی از قدرت کنار رفت که در تحقق این هدف شکست خورده بود. ترامپ به دلیل نداشتن راهبرد در قبال ایران، تشدید بی مورد تنش ها با این کشور و جدا کردن جهت آمریکا از متحدانش از سوی منتقدانش آماج نقدها تند نهاده شد.

دولت جدید آمریکا به ریاست جو بایدن ضمن اعتراف به اینکه سیاست فشار حداکثری شکست خورده گفته میخواهد ایالات متحده را به برجام بازگرداند، اما تا به حال از انجام اقدامات لازم در این راستا خودداری نموده است.

سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران چند روز پیش گفت که در موضع ایران درباره برطرف تحریم ها هیچ تغییری صورت نگرفته و همه تحریم ها فارغ از نوع آنها باید یکجا برداشته شده و مورد راستی آزمایی قرار گیرند.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 27 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 27 اردیبهشت 1400 گردآورنده: mfiroozi.ir شناسه مطلب: 1436

به "روسیه: طرف های برجام خواهان احیای نسخه اصلی توافق هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روسیه: طرف های برجام خواهان احیای نسخه اصلی توافق هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید