موگرینی: اتحادیه اروپا می تواند کاری کند که برجام دوباره جان بگیرد

به گزارش مجله فیروزی، مسئول پیشین سیاست خارجی اتحادیه اروپا در نشستی توضیح داد که اتحادیه اروپا می تواند کاری کند که برجام بار دیگر جان بگیرد.

موگرینی: اتحادیه اروپا می تواند کاری کند که برجام دوباره جان بگیرد

با ما سفر کنید و با لحظه آخری اروپا از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

به گزارش ایسنا، فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در زمان امضای توافق هسته ای در نشستی در شبکه الجزیره با تاکید بر کار دستگاه دیپلماسی سرویس سیاست خارجی این اتحادیه در عقد برجام، گفت: ما برای هفته ها از محل مذاکرات خارج نشدیم. این اتفاق حداقل برای دوبار رخ داد.

متن توافق هسته ای نتیجه کار گروه فنی سرویس اقدامات خارجی اتحادیه اروپا بوده است. صد و چند صفحه برجام یا همان برنامه اقدام مشترک حاصل کار دیپلمات ها و مقامات سرویس اقدامات خارجی بوده است. آن ها ساعت ها و روز ها را صرف تعیین کردن جنبه های مرتبط با مسائل هسته ای و جنبه های مرتبط با برداشته شدن تحریم ها کردند.

وی ادامه داد: بخش سخت ماجرا آنجایی بود که ترامپ تصمیم به ترک برجام گرفت. این برای من موقعیتی برای آزمایش خودمختاری راهبردی اروپا بود. آیا ما می توانستیم بر سر چیزی که بخشی از منافع اساسی اتحادیه اروپا بود اتحاد خود را حفظ کنیم؛ توافق را زنده نگه داریم تا دولت بعدی یک روزی به آن بازگردد؟ آیا می توانسیم توافق را با ایران، سازمان ملل، روسیه، چین (کسانی که در آن موقع با آن ها مشکل دیگری داشتیم) زنده نگه داریم؟ این آزمایشی برای من بود که ببینم آیا اروپا می تواند تحت فشار های شدید واشنگتن خودمختاری خود را حفظ کند یا نه.

موگرینی اضافه کرد: برجام در شرایط خوبی نیست، اما همچنان زنده است و می تواند بار دیگر به طور کامل جان بگیرد. مطمئنم که جوزپ بورل (مسئول سیاست خارجی کنونی اتحادیه اروپا) در حال کار بر روی این مسئله است. این زمانی حیاتی است تا برای یاری کردن به ایرانی ها و آمریکایی ها آماده باشیم تا آن ها در ماه های آینده پیروی کامل از توافق را از سر بگیرند.

من مطمئنم که اتحادیه اروپا همانطور که مذاکرات را شروع کرد، آن را به انتها رساند و به طریقی آن را زنده نگه داشت، حال نیز می تواند پیروی کامل از این توافق را احیا کند.

منبع: فرارو
انتشار: 13 دی 1399 بروزرسانی: 13 دی 1399 گردآورنده: mfiroozi.ir شناسه مطلب: 1184

به "موگرینی: اتحادیه اروپا می تواند کاری کند که برجام دوباره جان بگیرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موگرینی: اتحادیه اروپا می تواند کاری کند که برجام دوباره جان بگیرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید