آیا آمریکا در حمایت از عربستان واکنش نشان خواهد داد؟

به گزارش مجله فیروزی، روزنامه رای الیوم به بررسی وضعیت روابط عربستان و آمریکا پرداخت و درباره پاسخ احتمالی واشنگتن به حمله پهپادی یمنی ها برآورد کرد.

آیا آمریکا در حمایت از عربستان واکنش نشان خواهد داد؟

به گزارش به نقل از رای الیوم، سیاست های فرصت طلبانه و گمراه کننده آمریکا و همچنین موضعگیری انفعالی و تعلل این کشور در واکنش به باعث سرخوردگی سعودی ها شده است؛ به طوریکه اغلب سعودی ها معتقدند وقتی آمریکا جرأت واکنش به سرنگونی پهپاد خود را بر فراز آب های خلیج فارس ندارد یقینا برای دریافت انتقام حمله به تاسیسات نفتی عربستان وارد جنگ نخواهد شد.

بنابر این گزارش، تعلل آمریکا در واکنش به حملات به تاسیسات نفتی شرکت آرامکو در مناطق بقیق و خریص در شرق عربستان با گذشت تقریبا یک هفته، باعث سرخوردگی و یاس محافل سعودی شده به طوری که یک نویسنده عربستانی در مقاله ای در روزنامه عکاظ به این سرخوردگی ها اشاره کرد.

این نویسنده سعودی در مقاله بی سابقه ای، به تضاد در اظهارات مقامات آمریکایی بویژه دونالد ترامپ، رئیس جمهور این کشور پرداخت و نوشت: این تضاد به ما سعودی ها خاطرنشان می کند که همپیمانی جز خود نداریم و متحدان دیروز همچون گذشته نیستند و افول شدید آن ها کاملا برای ما آشکار شده است.

کسانی که از چگونگی اداره اوضاع عربستان بویژه موسسات رسانه ای این کشور باخبرند، به خوبی می دانند چاپ مقالات انتقادآمیز از همپیمان تاریخی عربستان یعنی آمریکا نمی تواند بدون دستور یا چراغ قرمز مقامات عالیرتبه آل سعود صورت گیرد، زیرا مطبوعات عربستان بویژه در سال های گذشته از آزادی بیان برخوردار نبوده اند.

اذعان به سوء استفاده های غیراخلاقی و پرهزینه آمریکا تحت عنوان حمایت های دروغین و گمراه کننده این کشور تحول جدیدی است که باید درباره آن تامل کرد، حمایت هایی که در مواقع نیاز وجود ندارد و عربستان برای کسب آن میلیارد ها دلار هزینه کرده است. اظهارات مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا در سفر به ریاض و ابوظبی به روشنی بیانگر سرخوردگی سعودی ها از متحد آمریکایی شان و همچنین مهر تاییدی بر صحت نقدها بی سابقه در روزنامه عکاظ است.

مایک پمپئو پس از دیدار با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی در ریاض، ایران را به دست داشتن در حمله به تاسیسات نفتی بقیع و خریص متهم کرد و این حمله را یک اقدام جنگی دانست که باید با آن مقابله شود، زیرا به ادعای او، نه فقط امنیت ملی عربستان بلکه زندگی آمریکایی هایی ساکن در عربستان را تهدید می کند، اما پمپئو پس از ورود به ابوظبی لحن خود را به طور کامل تغییر داد و تاکید کرد این کشور امیدوار به حل و فصل مسالمت آمیز بحران روزافزون با ایران است.

:

در ادامه این گزارش آمده است: دولت ترامپ که جرات نکرد انتقام سرنگونی پهپاد خود بر فراز تنگه هرمز را بگیرد و کشتی های این کشور نتوانستند مانع توقیف نفتکش انگلیسی بدست ایران در آب های خلیج فارس شوند، بعید است برای دریافت انتقام حمله به تاسیسات نفتی عربستان اقدامی کند.

آنچه در مقاله عکاظ آمده است توصیف دقیق سیاست های فرصت طلبانه و گمراه کننده آمریکاست و سوالی که در اینجا مطرح می شود این است که آیا مقامات سعودی به همین مقدار از سرزنش بسنده خواهند کرد یا اینکه به هر شیوه ای در روابط خود با آمریکا و همچنین در دخالت های نظامی و فعلی خود در یمن یا در دخالت های قدیم و جدید خود در سوریه، لیبی و عراق تجدیدنظر خواهند کرد؟

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 2 آبان 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: mfiroozi.ir شناسه مطلب: 267

به "آیا آمریکا در حمایت از عربستان واکنش نشان خواهد داد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا آمریکا در حمایت از عربستان واکنش نشان خواهد داد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید