جنجال ناهید و ترامپ!

به گزارش مجله فیروزی، امیرعباس نخعی- روزنامه نگار:انتشار خبری از سوی ترامپ، رئیس جمهور جنجالی آمریکا، این بار علاوه بر واکنش های بیرونی با انتقادهای داخلی فراوانی هم روبرو شد.

جنجال ناهید و ترامپ!

انتشار عکسی شبیه به یک سکوی پرتاب که ظاهرا می بایست پرتابگر یک ماهواره باشد به همراه دودی به هوا برخاسته آغاز ماجرا بود. چون پیش از این اخباری مبنی بر احتمال پرتاب ماهواره ناهید1نیز منتشر شده بود، گمانه ها به سوی پرتاب ناموفق ماهواره مخابراتی ناهید 1رفت. خبری که با عکس سلفی آذری جهرمی و ناهید تکذیب شد. خوش و بش وزیر ارتباطات و ناهید 1نشان داد که ناهید حالش خوب بوده و مسئله ای هم برایش پیش نیامده است.

اما جدا از مباحث مربوط به جنجالی که این خبر به همراه داشت، موضوع بازی ترامپ با افکار عمومی مقوله ای دیگر است. درست در روزهایی که مکرون، رئیس جمهور فرانسه از گفت وگوی مستقیم ایران و آمریکا سخن گفته و باز هم احتمال بازگشت و استقرار شرایط به برجام در برآورد ها مطرح شده، تندروهای دوسو پا در میدان گذشته اند. از یک سو در داخل عده ای باب حمله به دولت را برای مذاکره انجام نشده بازکرده اند و از سوی دیگر رئیس جمهور جنجالی آمریکا که خود با خروج از برجام بر تنش ها دامن زده است و بر شدت آن در منطقه افزوده، دوباره دست به کار شده و با انتشار عکسی حساسیت برانگیز به صورت تلویحی سعی در تلقین این نکته دارد که ایران دست بردار نیست.

اگرچه بحث موشکی ایران و به ویژه ماهواره در موضوع برجام جایی نداشته است اما با توجه به حساسیت برخی از کشورهای منطقه و اهدافی که آمریکا برای بهره بردن از آنان دنبال می کند، طرح چنین سوژه هایی برای ترامپ دور از منفعت نیست؛ چراکه تنها در راستای ایجاد ایران هراسی دروغین است که حضور در منطقه توجیه پیدا می کند و چرخ اسلحه خانه ها می چرخد.

اما آیا واقعا ترامپ به دنبال مذاکره نیست؟ چرا هست! اما طبیعتا به دنبال امتیازگیری بیشتر هم هست. ترامپ اگر می خواهد در یمن به صلح دست یابد، جنگی طولانی که الان برخی از متحدین منطقه ای اش ازجمله امارات متحده عربی نیز از این جنگ خسته اند و با سعودی ها دچار اختلاف شده اند را سرانجام دهد و اگر می خواهد معامله قرن را به امضا برساند و در رفت وآمد کشتی های نفتی خللی نباشد و آب خوشی از گلویش در منطقه خاورمیانه پایین برود، چاره ای جز مذاکره با تهران ندارد؛

مذاکره ای که پیشاپیش برای آن به یارگیری جدی نیاز دارد؛ چراکه اروپاییان در موضوع بحث تامین امنیت تنگه هرمز حاضر به قرار دریافت در کنار واشنگتن نشدند؛ پدیده ای که تقریبا غیرمنتظره بود. از این رو طرح مباحثی چون ناهید و انفجار و افشای مسائلی که صدای سازمان های امنیتی آمریکا را درآورده بی هدف نیست. ناهید و انفجار آن بهانه ای است برای صف کشی های تازه و هراساندن اروپاییان در شرایط مذاکره احتمالی آینده.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 20 مهر 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: mfiroozi.ir شناسه مطلب: 222

به "جنجال ناهید و ترامپ!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جنجال ناهید و ترامپ!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید