آیا کارکنان ایرلاین ها و خانواده هایشان همواره رایگان پرواز می نمایند؟

به گزارش مجله فیروزی، بلیط هواپیمای رایگان

احتمالا تابحال در خصوص مزایای کار در شرکت های هواپیمایی شنیده اید. یکی از صحبت هایی که در این مورد به گوش می رسد این است که کارکنان ایرلاین ها و خانواده هایشان می توانند به هرکجا که بخواهند بلیط هواپیمای رایگان تهیه نمایند! همین گفته ها باعث شده خیلی از افراد که عاشق سفر هستند دوست داشته باشند در شرکت های هواپیمایی مشغول به کار شوند. اما این گفته ها تا چه حد صحیح است و آیا واقعا این افراد می توانند هرچقدر بخواهند رایگان سفر نمایند؟ با خبرنگاران همراه باشید تا در این مورد بیشتر صحبت کنیم.

آیا کارکنان ایرلاین ها و خانواده هایشان همواره رایگان پرواز می نمایند؟

آیا کارکنان ایرلاین ها واقعا رایگان سفر می نمایند؟

اولین نکته ای که باید بدانید این است که قانون سفر رایگان کاملا به سیاست های شرکت های هواپیمایی بستگی دارد و بسته به نوع ایرلاین ممکن است متفاوت باشد. بنابراین ممکن است یک ایرلاین بلیط رایگان به کارکنانش بدهد و ایرلاین دیگر بلیط را با تخفیف بسیار زیاد عرضه کند. در ایرلاین های آمریکایی بلیط کاملا رایگان داده نمی گردد اما بسیاری از هزینه های بلیط از کارکنان دریافت نمی گردد و کارکنان با پرداخت هزینه ای به مراتب مقرون به صرفه تر می توانند بلیط هواپیما تهیه نمایند. به این ترتیب، در این ایرلاین ها کارکنان هم برای سفرشان هزینه ای پرداخت می نمایند، مگر آنکه در سفر کاری باشند. البته مبلغی که برای بلیط هواپیما پرداخت می نمایند با بقیه فرق دارد و بسیاری از هزینه های ایرلاین و سود و … در قیمت بلیط لحاظ نمی گردد. با این حال، هزینه هایی مثل مالیات و هزینه های اولیه را باید بپردازند.

کارکنان ایرلاین ها را که قصد سفر تفریحی (غیرکاری) دارند در اصطلاح مسافران غیرسودآور می نامند. به بیان دیگر: شرکت های هواپیمایی در مواجهه با این افراد هدف سودآوری ندارد و به همین علت بلیط هواپیما با پایین ترین قیمت ممکن به آن ها داده می گردد. بسیاری از کارکنان به صورت رزروی سوار هواپیما می شوند، یعنی در صورتی که در پروازی جای خالی باشد می توانند سوار هواپیما بشوند. در مسیرهای پروازی خلوت این مساله هیچ مسئله ای ندارد و با احتمال قریب می توانند طبق زمانبندی پرواز نمایند. اما در مسیرهای پروازی پرتردد که حجم مسافران بالایی دارد ممکن است مجبور شوند منتظر پرواز بعدی بشوند. در صورتی که این افراد هتل یا اقامتگاهی در مقصد رزرو نموده باشند این موضوع منجر به مشکلاتی می گردد و در نهایت هزینه های سفر را بیشتر هم می نماید.

همان طور که گفتیم اگر در پروازی جای خالی وجود داشته باشد کارکنان ایرلاین می توانند با پرداخت مبلغی بسیار کم آن را خریداری نمایند. جالب است بدانید که این موضوع در خصوص تمام جایگاه ها صدق می نماید: یعنی اگر جایگاه فرست کلاس یا بیزینس کلاس هم خالی مانده باشد فرد با پرداخت همان مبلغ می تواند سوار بخش فرست کلاس و بیزینس کلاس گردد!

مواردی که شرح دادیم قانون کلی ایرلاین های بین المللی در خصوص فروش بلیط هواپیما به کارکنان است. البته گفتنی است که این قوانین بسته به نوع ایرلاین ممکن است تفاوت داشته باشد. در برخی موارد شرکت های هواپیمایی برای کارکنانشان سهمیه ای برای بلیط هواپیمای رایگان هم در نظر می گیرند. برخی ایرلاین ها تنها در پروازهای داخلی و برخی دیگر بدون محدودیت این سهمیه را به کارکنانشان ارائه می نمایند.

قوانین ایرلاین های مختلف در خصوص بلیط هواپیمای رایگان

در بسیاری از ایرلاین های اروپایی، کارکنان می توانند به صورت رایگان بلیط هواپیمای اکونومی و بیزینس کلاس تهیه نمایند. اما هیچ وقت نمی توانند رایگان سوار بخش فرست کلاس شوند و برای سوار شدن به این بخش باید هزینه ای پرداخت نمایند. اما در ایرلاین های آمریکایی، کارکنان با پرداخت هزینه اولیه بلیط که بسیار مقرون به صرفه است می توانند در هر بخشی که جای خالی وجود داشته باشد سوار شوند، حتی اگر این بخش، فرست کلاس باشد.

در سایر ایرلاین ها سهمیه بلیط هواپیمای رایگان به موقعیت شغلی و رده بندی شما بستگی دارد. کارکنان رده بالا در این ایرلاین ها می توانند به صورت رایگان سوار بخش فرست کلاس هم بشوند. به طور مثال، هواپیمایی مشهور امارات تنها به خلبان ها بلیط فرست کلاس رایگان ارائه می نماید. یاری خلبان ها و سرمهمانداران می توانند به صورت رایگان سوار بخش بیزینس کلاس شوند و سایر کارکنان بلیط رایگان اکونومی دریافت می نمایند.

آیا دوستان و خانواده های کارکنان ایرلاین ها می توانند رایگان سفر نمایند؟

همان طور که دیدیم تمام شرکت های هواپیمای سهمیه های خاصی برای کارکنانشان درنظر می گیرند و بلیط هواپیما را به صورت رایگان یا با تخفیف بسیار زیاد به آن ها ارائه می نمایند. ایرلاین در برخورد با این مسافران غیرسودآور تنها هزینه های اولیه و ابتدایی پرواز را دریافت می نماید و قیمت واقعی بلیط هواپیما را از آن ها دریافت نمی نماید. اما در خصوص خانواده ها و دوستان کارکنان ایرلاین ها چه؟ آیا آن ها هم می توانند از این مزایا بهره مند شوند و بلیط هواپیمای رایگان یا مقرون به صرفه تهیه نمایند؟ آیا خانواده کارکنان هم جزء مسافران غیرسودآور دسته بندی می شوند؟ در این مورد باید بگوییم که هر شرکت هواپیمایی ممکن است قانون خاص خود را داشته باشد. برخی ایرلاین ها به اعضای درجه یک خانواده کارکنان را هم مشمول این تخفیف در نظر می گیرند؛ برخی ایرلاین ها تخفیف خوبی در خرید بلیط هواپیما برایشان لحاظ می نمایند و برخی دیگر ممکن است هیچ سرویس خاصی به خانواده کارکنان ارائه ننمایند.

حرف آخر…

کار در شرکت های هواپیمایی مثل هر شرکت دیگر مزایای خاص خود را دارد. بسیاری از افرادی که علاقمند به سفر و مسافرت هوایی هستند دوست دارند در شرکت های هواپیمایی کار نمایند تا هم از نزدیک در جریان حوادث و اتفاقات مرتبط با سفر و گردشگری باشند و هم از مزایای ایرلاین ها برای سفر بهره مند شوند. تقریبا تمام ایرلاین ها سهمیه های خاصی برای کارکنان خود در نظر می گیرند و کارکنان می توانند در پروازهایی که به وسیله ایرلاین انجام می گردد از مزایای خوبی برخوردار شوند. برخی ایرلاین ها مزایای بیشتری ارائه می نمایند و هم به کارکنان و هم به خانواده هایشان بلیط هواپیمای رایگان می دهند، در حالیکه سایر ایرلاین ها بلیط هواپیما را با تخفیف بسیار زیاد به فروش می رسانند. در هرصورت کار در شرکت هواپیمایی می تواند کاری مجذوب کننده و هیجان انگیز باشد و به ویژه برای کسانی که اهل سفر و مسافرت هستند شغلی ایده آل محسوب گردد.

منبع: tripsavvy.com

منبع: الی گشت
انتشار: 11 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 11 اردیبهشت 1401 گردآورنده: mfiroozi.ir شناسه مطلب: 1855

به "آیا کارکنان ایرلاین ها و خانواده هایشان همواره رایگان پرواز می نمایند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا کارکنان ایرلاین ها و خانواده هایشان همواره رایگان پرواز می نمایند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید